1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. YILMAZ ÖZDİL'E :D.BAKIR DÜŞMANLIĞINIZ NEREDEN GELİYOR?
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

YILMAZ ÖZDİL'E :D.BAKIR DÜŞMANLIĞINIZ NEREDEN GELİYOR?

A+A-

Yazılarınızı takip eden biriyim. Takip etmemin nedeni zevkle ve ilgiyle okumak değil, görev mecburiyetidir. Diyarbakır ve Diyarbakırspor'la ilgili yazılarınızın ana teması ırkçılık ve faşistlik kokuyor. Her yazınızda Diyarbakır ve Diyarbakırspor'a karşı ötekileştirme, hakaret ve küçük düşürme, hatta hedef gösterme vardır.

24.03.2010 tarihinde Fanatik Gazetesinde yayınlanan “Diyarbakır Kurtuldu. Peki Öbürleri Ne olacak?” yazınızda ise gerçek yüzünüzü tüm çıplaklığıyla ortaya koymuşsunuz.  Gazetecinin görevi toplumu aydınlatmak, hak, hukuk ve adaletin yerine gelmesine aracılık etmektir. Sizin yazınızda tamamen halkı kin ve düşmanlığa teşvik etme, kışkırtma ve Diyarbakır halkına düşmanlık besleme vardır.

Biz sizin niyetinizi biliyoruz. Bursa'da oynanan Bursaspor-Diyarbakırspor maçında zülme uğradık. Taraftarlarımız yaralandı, bayrağımız yakıldı,tribünlere ırkçılık kokan pankartlar asıldı, atılan siyasi sloganlarla Kürt halkının onuruyla oynandı. Tarafsız ve objektif olduğuna inandığımız tüm gazeteciler bu zülmü eleştirirken, siz yine Bursaspor'un avukatlığını yaptınız, Bursadaki faşistleri, milliyetçi ve güya vatansever görerek övdünüz. Çıkan olayların faturasını Diyarbakırlılara çıkardınız. Oysaki Bursa'daki faşizme ve şovenizme dikkat çekecek kadar objektif ve bu ülkeyi düşünen gazeteci olsaydınız,Diyarbakırspor'un neden ihraç edilemediğini de yazardınız. Şundan emin olun ki bizler sizler ve sizin gibi düşünenlerden daha fazla bu ülkeyi seviyoruz. Bayrak,  vatan, manevi ve milli değerleri bizim kadar sevemezsiniz. Aramızdaki fark sizin sevginiz slogancılıkla kalıyor, bizimkisi ise yürektedir.

Kimsenin Diyarbakırspor'u ligde tuttuğu yok. Daha 8 hafta var ve Diyarbakırspor tüm maçlarını seyircisiz oynayacak. Futbol Federasyonu ve kurulları Diyarbakırspor'a karşı düşmanca tutum içerisindeler. Tabi siz takip etmediğiniz ya da Diyarbakırspor'u düşman gördüğünüz için işinize geliyor ancak sezon başından beri bu takımın düşmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Onlar da sizin gibi Bursaspor'un şampiyon olması ve Diyarbakırspor'un da küme düşmesini istedikleri için bu saldırıları, haksızlıkları yapıyorlar. Yani ırkçılık ve ayrımcılıkta aynı değirmene su taşıyorsunuz.

Şuna inanın ki bizler de bu ligde mücadele etmeye meraklı değiliz. Bunun nedeni de sizin gibi kafatasçı ve ayrımcı insanlarla aynı kefede olmak istemiyoruz. Bizim onurumuz ve haysiyetimiz tüm liglerden daha değerlidir. Keşke bizi sadece Süper Lig'de değil tüm liglerden ihraç etseler ya da biz çekilsek ve bir daha sizin gibi insanlarla tartışma ortamına girmesek. Ne yazık ki Bursaspora ırkçılık ve faşistçe saldırılardan ötürü ceza vermeyen Futbol Federasyonu,UEFA ve FİFA'nın tepkisinden çekinerek Diyarbakırspor'u da ihraç edemedi. Bizler inatla bu ülkenin birliği ve beraberliği için çalıştık. Bundan sonra Diyarbakırsporun yapması gereken şey, sizin gibilerin ağırlıkta olduğu ülkeyi ırkçılık ve faşistlikten dolayı UEFA ve FİFA'ya şikayet etmektir.

Ha bu arada diğer doğu ve güneydoğu takımlarının yaşadığı sıkıntıları anlatırken, Diyarbakırsporun neden önemli olduğunu sormuşsunuz?. Bu cümle bile sizin hangi zihniyete sahip olduğunuzu göstermeye yeter.

Önceki ve Sonraki Yazılar