1. YAZARLAR

  2. Faruk ŞİMŞEK

  3. Yeni Sezona Başlarken Diyarbakırspor
Faruk ŞİMŞEK

Faruk ŞİMŞEK

Diyarinsesi.Org Halkla İlişkiler
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Sezona Başlarken Diyarbakırspor

A+A-
Değerli Okuyucularım; Gaziantepspor ile Diyarbakırspor maçını izlemek ve takımımızın son durumunu yerinde görmek için Gaziantep şehrine gittik. Diyarbakırspor Ankaragücü maçının aynı zamanda provası değerinde olacağı bir müsabaka oynayacaktı. Yol boyunca takımımızla ilgili kafamda bir sürü soru işareti bulunmaktaydı. Ama bu soru işaretleri müsabaka sonunda soru işaretleri azaldığını anladım. Ayrıca Diyarbakır’dan maçı takip etmeye gelen basın mensubu olarak Yılmaz BAY ve Saffet AZBAY bulunmaktaydı.
 
Diyarbakırspor müsabakanın ilk devresinde; Rakip takıma oranla daha istekli ve daha arzulu bir oyun ortaya koyuyordu. Özellikle sol bekte oynayan Bessam ABBAS, Ayman, Barış, Tazemeta ve Diallo çok iyi bir futbol oynadıklarını söyleyebilirim. Diyarbakırspor rakip takım Gaziantepspor’u önde karşılayarak özellikle Barış ve Ayman’ın iki ön libero görevini üstlenip gelen atakları kesiyorlardı. Takımımız 3-5-2 dizilimi ile müsabakayı oynuyordu. Bu devrede takımımız iyi mücadele ve hırslı bir görüntü çiziyordu. Yakaladığımız 2-3 pozisyonu ileri uçta bulunan Erdal GÜNEŞ ile Thierry Tazemate bu fırsatları değerlendiremedi. Ziya Hocamızın oyuncularımıza gösterdiği ilgi ve desteği görülmeye değerdi. İleri uçta bulunan Erdal GÜNEŞ partneri olan Thierry Tazemate’ya destek vermeye çalışsa bile Tazemeta rakip defansı ile hep tek başına mücadele etmek zorunda kaldı. İlk devrenin belli zaman dilimlerinde bile orta sahaya kadar gelip top çalmaya çalıştı.
 
Müsabakanın ikinci devresinde; Rakip takım Gaziantep takımımıza oranla daha baskılı ve arzu bir şekilde oynadı. Rakip takım oyuncusu OLCAN’a ayrı bir parantez açmak lazım diye düşünüyorum. Diyarbakırspor’umuz ikinci yarının ilk 15 dakikasında rakip takımın pres ve baskısına karşın defans bloğunda bulunan Diallo, Amir Azmi ile Bessam Abbas iyi anlaşarak bu atakları zamanın ve yerinde uzaklaştırarak iyi bir uyum gösterdikleri gözlendi. Dakikalar 71. gösterdiğinde günün başarılı ismi Thierry Tazemate’a iki Gaziantep’li defans futbolcusunu geçti ve ceza sahasına gireken Julio Sezar tarafından yere indirildi. Fakat orta hakem bu %100 lük pozisyonu es geçti. Akabinde 73. dakika sonra rakip takım forvet oyuncusu BETO ceza sahasında omuz omuza bir mücadelede Diallo’nun hareketine orta hakem tereddütsüz penaltı noktasını gösterdi. Topun başına geçen Rodrigo TABATA topu sol alt direğ’e nişanladı direk’ten seken topu Bessam ABBAS ileri doğru gönderdi. İlahi adalet yerine gelmiş oldu. Bu yarıda oyuna sonradan giren Şener ve Nijeryalı Muhammed vasat bir görüntü çizerken, Erhan ŞENTÜRK lig’e hazır olduğunu gösterdi. Erhan ŞENTÜRK’ hakikaten çok iyi ve diri bir oyun sergiledi.
 
Müsabakayı genel anlamda bir değerlendirecek olursak; Diyarbakırspor oyunun tamamına yakın bir bölümde diri ve istekli bir görüntü çizdi. Amir AZMİ iyi bir stoper gibi görünse bile bazı pozisyonlarda ağır kaldığını gözledim. Defans bölgesine iyi bir stoper transfer edilmesi lazım. Orta sahada bulunan, oyun kurucu pozisyonda oynayan Yasir ELMACI bu bölgede hazır bir görüntü çizmedi. Orta alanda iyi bir oyun kurucu transfer edilmesi lazım. Kaptan Fevzi TUNCAY’ın alternatifi muhakkak bulunmalı. Ayrıca Erdal GÜNEŞ,Musa BÜYÜK, Adnan GÜNGÖR’ün lige hazır olmadıkları görüldü. Barış ATAŞ'a ayrı bir parantez açmak lazım geçen yıl geçirdiği büyük sakatlığa rağmen kendisini toplayıp yeniden eski Barış ATAŞ olma yolunda emin adımlarlar ilerliyor. Ama Diyarbakırspor’un en büyük transferi kim diye sorarsanız elbette “ Ziya DOĞAN” derim. Saha kenarında bir teknik direktörünüzün olduğunu biliyorsunuz. Müsabaka içinde oyuna nasıl müdahale edeceğini çok iyi biliyor aynı zamanda oyunu çok iyi okuyor. Diyarbakırspor 90 dakika genelinde neredeyse oyundan kopmadı, müsabakanın bazı bölümlerinden kondisyon anlamında sıkıntı yaşasa bile bu sıkıntıların giderilebileceğine inanıyorum. Ayrıca şeref tribününde Ankaragücü yardımcı antrenörünün maç boyunca notlar aldığını gözlemledim.
 
Gaziantep şehrini ve taraftarına çok teşekkür ediyorum. Gerek saha içinde ve gerek saha dışında gösterdikleri misafirperverlik davranışlarından ötürü tebrik ederim.
 
Son bir konuya değinmek istiyorum; Diyarbakır Atatürk Stadyumun bakım onarım çalışması hakkında Diyarbakır İl Valisi ve ilgili Vali Yardımcısı bürokrasiden dolayı bakım onarım işinin geç işlediğini belirtiyorlar. Peki diğer Anadolu takımlarının stadyumlarındaki bakım onarım çalışmaları da mı bürokrasiye takılıyor veya geç mi işliyor ?? Lütfen kimse kimseyi kandırmasın herkes neyin ne olduğunu iyi biliyor. Diyarbakırspor kentimizin ortak paydasıdır. Bu konuda kentte yaşayan bütün herkesi duyarlı olmaya ve  tek çatı altında buluşmaya ve destek olmaya davet ediyorum.
 
NE MUTLU DİYARBAKIRSPOR’LUYUM DİYENE
 
Saygılarımla
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT