1. YAZARLAR

  2. Recep ESER

  3. Yeni Sezon Hayırlı Olsun
Recep ESER

Recep ESER

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Sezon Hayırlı Olsun

A+A-

Kimi bölgelerde başlamış olan kimi bölgelerde de önümüzdeki günlerde başlayacak olan basketbol liglerine katılacak olan takımlarımızın hazırlıkları aralıksız sürmekte. Bende bu takılarımızın başarılı olabilmesi, seyir zevkinin artması dostluk ve arkadaşlığın gelişmesi adına oyuncu arkadaşlarımızı bazı tavsiyelerde bulunmak istedim.

BAŞARI NASIL GELİR:

Başarı takım içinde birlik, beraberlik ve arkadaşlığın en üst düzeye çıkması ile gelir. Hiç kimse sizleri desteklemese bile oyuncuların birbirine destek olması, birbirleri ile kenetlenmesi gerekir. Öyle ki sizin bu birlik ve beraberliğinizi görenler bu beraberliğinizi görerek örnek alsın ve onlarda sizinle kenetlensin.

 TAKIM NASIL OLUNUR:

Takım olmak en başta yukarıda yazdığım ilkelerle olur. Bu ilkelerin kaybolması demek koca takımın ve takımla beraber olan herkesin kaybolması demektir. Bunun için herkes başta kendisi için, sonra takım arkadaşları için sonra da diğer unsurlar için özverili olması gerekmektedir.

Bir takım arkadaşımızın maç içinde yere düşmesi tüm oyuncuların ona doğru hareketlenmesi, kenardaki tüm oyuncuların ayağa kalkıp o tarafa doğru yönelmesi ve düşen arkadaşın acısını kendisinde hissetmesi ile takım olunur.

Aynı otobüste antrenmana, maça veya deplasmana giderken morali bozuk olan bir arkadaşımızın yanına gidip onun derdini dinleyip, o derde veya sıkıntıya ortak olmakla ve onun moralini hep beraber düzeltmeyi kendimize ilke edinmek ile takım olunur.

           Bir arkadaşımızın yaptığı yanlışı görüp onu hep beraber düzeltmekle takım olunur.

 

            Aynı suluktan su içip, aynı simidi paylaşmakla takım olunur

 

            Her zaman birbirimizi sevmekle ve saymakla takım olunur.

 

TAKIMA NASIL ZARARLI OLUNUR:

Hiçbir zaman istemediğimiz bir şey değimli. Ama istemeden de olsa oyuncular takımıza zararlı olabiliyor. İşte bir kaç örnek.

Kişisel sorunlarımızı takım içine yansıtırsak takımımıza en büyük zararı vermiş oluruz. Her ne olursa olsun bunu gerek kendi aramızda, gerekse takımımızın tümü ile konuşmaktan asla çekinmemeliyiz. Ancak bu konuşmaları yaparken de asla kırıcı olmamalıyız ki düzeltmek istediğimiz sorunları daha da büyütmeyelim. Takım olduğumuzun asla unutmamalıyız. Kişisel sorunlarla takımdaki birlik ve beraberliğin bozulmasına asla müsaade etmemeliyiz.

Hiç bir zaman takımda ben yoktur. Her zaman biz varız ilkesini kafamıza adeta kazımalıyız. Kendimizi her zaman bir çarkın dişlisi olarak görmeliyiz. Nasıl ki bir dişlide bir aksaklık olursa bunun zararını çarkın tüm dişlileri yani çarkın tamamının göreceğini biliyorsak bizde bu düzen doğrultusunda davranmalıyız.

Bireyselliğe asla yer vermemeliyiz. Unutmamalıyız ki takım oyunu bizi hep başarıya götürecektir. EN BÜYÜK OYUNCULAR BİLE KANDİ BAŞLARINA BİR HİÇTİRLER. Ama boş yada rakibi dengesiz yakaladığımız zaman hücumdan asla çekinmemeliyiz. Bu gibi durumları da bireysellik saymamalıyız.

Takım oyununda sayının kimin attığının önemi yoktur. Ben az attım, o fazla attı olayı küçük ve minik takımlarında olabilecek olaylar olmalıdır. Diğer yaş guruplarında olmaması gereken basit olgulardır. Önemli olan sayıyı kimin attığı değil doğruyu yaparak sayının bulunmasıdır.

Oyundan düşmemek her zaman oyunun içinde kalmak oyuncunun ne kadar profesyonel olduğunu gösterir. Amatör ruhlardan kurtulmak en büyük gayemiz olmalı ve bunu da hayatımızın her alanına yansıtmamız gerekmektedir. Oyunu yaşamak, kenarda hatta tribünde otursak bile hep oyunda olduğumuzu hep takımla beraber olduğumuzu hem bizim hissetmemiz hem de takım arkadaşlarımızın hissetmesini sağlamak (sayı sonrası alkışlamak, verilen pası ve pası veren oyuncuyu onure etmek, yapılan olumlu şeylerden sonra beraber sevinmek yada yapılan hataya beraber hayıflanıp beraber üzülmek, bir an olsun oyundan düşmemek daha çok motive olmak ve etmek) her zaman takımımızın göreceği zararların önüne geçecektir.

Antrenman ve maçlarda yapılması gerekenleri konuşmamak takımımızın göreceği zararlardan bazılarıdır.

Oyuncularımız her zaman akıllarında olması gereken birkaç unsur var.

-         Kim için oynuyoruz? Takımımız için oynuyoruz.

-         Kimi temsil ediyoruz? Bağlı bulunduğumuz şehrimizi temsil ediyoruz.

-         Amacımız ne? Doğruları yapmak ve bizi izlemeye gelen özellikle küçük izleyicilerimize örnek olmak.

Bir önemli unsur hatta benim için en önemli unsurda ne olursa olsun fair playa yani dürüst oyuna ve dürüst davranışa çok büyük önem vermeliyiz.

Başta kendimize, takımımıza ve ilimize yakışanları yapıp herkes tarafından örnek sporcu, daha çok faydalı olmak için daha çok çalışmak…

2012-2013 sezonunun tüm takımlarımız hayırlı olması dileği ile tüm takımlarımıza başarılar diliyorum.

 

 Başka bir yazıda görüşene dek herkese mutlu günler dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT