1. YAZARLAR

  2. İhsan YILMAZ

  3. Yeni Eğitim Yılında En Büyük Sorun Öğretmen Açığı
İhsan YILMAZ

İhsan YILMAZ

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Eğitim Yılında En Büyük Sorun Öğretmen Açığı

A+A-

2017-2018 eğitim öğretim yılı taşımalı eğitim ve bölgede onarım çalışmaları devam eden okullardaki öğrencilerin durumu gibi sorunlarla başladı. Açığa alınan öğretmenlerden sonra öğretmen açığı en büyük sorun olarak ortada duruyor.
 
2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte Silvan ilçesine Milli Eğitim bakanlığınca 191 öğretmen ataması yapılırken, 190 öğretmen ise özür grubunda başka illere gitti. 27 bin 500 öğrenci ve yaklaşık bin 200 öğretmen bugün ders başı yaptı.
 
Öğretmen açığı
Öğretim yılı başlarken en önemli sorun öğretmen açığı olarak kendini gösteriyor.
 
15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan süreçte Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) binlerce öğretmeni açığa aldı, görevden uzaklaştırdı veya meslekten ihraç edildi. Yıllardan beri Silvan'da devam eden öğretmen açığı bu yıl da öğrenciler öğretmensiz kalacağa benziyor. Öğretmen açıkları yine bildik yöntemlerle (Ücretli) öğretmen alımlarıyla giderilmeye çalışılıyor. Oysa Türkiye genelinde atanmayan on binlerce öğretmen var. Neden öğretmen açıkları ücretli öğretmenlerle gideriliyor.
 
Eğitim-öğretim ortasında onarım
Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışmaları kapsamın 3 ay önce t5espit edilerek onarım ve bakım çalışmaları başlatılan okullar neden halen eğitim-öğretime başlamadı. Yetkili firmalar neden işi ağırdan alıyor bilgisi olan var mı? bu soruların cevabını kim verecek. Okullar bitince mi öğrencilere eğitim görmeye başlayacak. Silvan ilçemizde 2015 yılında yaşanan olaylar nedeniyle yıkılan okullarda bile onarım bu kadar uzun sürmemişti. Ve öğrencilerimiz her yıl sorun yaşamak zorundalar mı? Bu sorunlar devam edecekse ki, halen eğitim sorunu ilçede devam edildiği gözler önünde inkar edilecek değildir. Eğer bu sorunlar devam edecekse bilelim ki bizlerde çocuklarımızı ya başka illere, ilçelere yada meslek edinmeleri için sanayi sitesine gönderim bari meslek sahibi olsunlar.
 
Okullar Güvende Olacak
2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kala İçişleri Bakanlığının güvenli okul, projeleri kapsamında bölgede bulunan bütün okullarda güvenlik kameraların yanı sıra güvenlik güçleri okul çevrelerinde güvenlik önlemleri alacak. yani anlayacağınız Silvan'da okul güvenliği alınacak. Bu sevindirici bir haber artık çocuklarımız kendilerini güvende his edecekler.
 
Taşımalı eğitime sıkı denetim
Eğitim öğretim yılında taşınan öğrencilerin dışında hiç bir yolu, yada servis şoförü kendi yakınını araca alamayacak. Bununla birlikte kayıt altına alınan servis şoförlerinin dışında hiç kimse servis aracıyla öğrenci taşıyamayacak. Gerek trafik polisleri gerekse de jandarma sıkı bir denetimle taşımacılık yapan firmalara göz açtırmayacak.
 
İhtiyaçlar
Eğitim Reformu Girişimi’nin geçtiğimiz yıl nisan ayında hazırladığı bilgi notunda eğitimin öncelikli ihtiyaçları şöyle sırlanmıştı.
*Her çocuğun okul öncesi eğitimden yararlanması
*Nitelikli eğitim ortamları ve kaynak ihtiyacı
*Eğitimde eşitsizlikle mücadele
*Ortaöğretimde yeniden yapılanma
*Öğretmen niteliğini artıracak ve öğretmen devinimini azaltacak politikalar
 
Öğrenciler Neden Okuldan uzaklaştırılıyor
 
Eğitim-öğretimin başlamasıyla birlikte ilçemizde bir çok okulda öğrenci sorunları yaşanmaya başladı. Silvan Malabadi Anadolu Lisesinde okuyan bir çok öğrenci okul müdürünün dayatmasıyla okuldan uzaklaştırılırken, Bir öğrenciye ise, farklı alternatifler öne sürülerek başka okula veya sokakların adresi gösterilmiştir. Bu iddialar ise, bir kaç lise öğrencisinde dinledikten sonra siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim. Bu öğrencilere sunulan alternatifler,
 Birinci alternatif Açık öğretime git,
ikinci alternatif İMKB Anadolu lisesine git birinci dönemi orada oku ve ikinci döne yine buraya gel denilmektedir.
 
Kardeşim bu eğitim işi başka bir işe benzemez, sen o öğrenciyi okula kazandıramıyorsan, bu senin eksikliğin öğrencinin değil, öncelikle öğrencilerle iyi ilişkiler çerçevesinde iyi diyaloglar kurmalısın ki, o çocuklar okula, eğitime kazandıralım. Milli Eğitim bakanlığı hiç bir suretle öğrenci okuldan atılamaz ve uzaklaştırılamaz sözlerini unutmamalısınız ki, okuldan uzaklaştırdığın öğrenci sokak ortasında bir araba çarpıp öldüğünce sen ne kadar vicdan azabı duyarsın. eminim ki, vicdan sahibi bir insansınız ve yüreğiniz acıyacaktır. O yüzden bu çocukları okula kazandırmayı amaçlayalım uzaklaştırmayı değil. Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT