1. YAZARLAR

  2. Belgin Mete IŞIK

  3. Yeni Bir Yol, Yeni Bir Pratik
Belgin Mete IŞIK

Belgin Mete IŞIK

Gazeteci
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Bir Yol, Yeni Bir Pratik

A+A-

Ciddi, zor ve ürkütücü günler geçirdik; şaka değil bir askeri darbe atlattık. Atlattık.. Yani papucun öyle ucuz olmadığını, artık bu toplumda “höt” diyip silahı dayayınca insanların ruhlarını ve en temel hak ve  özgürlüklerininin öyle kolay gasp edilemeyeceğini gösterdik. Sosyal medayada gezinen trol'lerin yaydığı yeni moda “Kabataş Yalan”ları bile bu direnişi kırmayı beceremedi. Eğer bu darbe gerçekleşseydi bir 50 yıl daha sindirilmiş ve binlerce cana ve ruha mal olacak bir sürece girecektik.
 
Ben 70'lerde çocuktum, 80'lerde genç ve 28Şubat'da yetişkin. Annem-babam 27Mayıs'ı yaşamış. Biz sonradan okuduk. Darbeye boyun eğmenin ne demek olduğunu yaşayarak, okuyarak gördüm. 12Eylül'ün kıyımları hafızamda o kadar berrak ki 15 Temmuz akşamı İstanbul'da köprüyü kesmiş Jandarma'yı görünce içim cız etti, mideme kramplar girdi.

Yeni bir yol açıldı şimdi, Türkiye'de bir darbe tabusu vardı ve o kırıldı. Bu çok önemli bir kırılım. Şimdi bu yoldan nasıl yürüneceği artık sivil toplumun kontrolünde. Demokrasi içinde kendi haklarımıza, inançlarımıza ve yaşam tarzlarımıza sahip çıkmalıyız. Darbelerden medet umma tembelliği ve züppeliğini bir yana bırakıp, hak ve özgürlüklerimizi demokrasi içinde korumalı ve geliştirmeliyiz. Yani herkes rahat koltuğundan kalkıp, kolları sıvayıp ortak toplumsal yararlara tekses olarak nasıl sahip çıkacağını ve aynı zamanda kendi hak ve özgürlükleri için neler yapabileceğini ve demokratik koşullarda diğer kesimleri buna nasıl ikna edebileceğini düşünmek ve bir parti/kişi/ırk/inanç nefretinden ve bunun kolaycılık tuzağından sıyrılmak zorunda. 

Darbeye karşıyım, idam cezasına karşıyım, şiddete karşıyım, yaşam tarzıma müdahale edilmesine karşıyım, insanların sadece ırk, din ve cinsel tercihlerinden dolayı ötekileştirilmesine ve zarar görmesine karşıyım, siyasi rant için zor durumdaki insanların pazarlık malzemesi yapılmasına karşıyım, ifade özgürlüğünün engellenmesine ve politik çıkarlarına uymadığı için insanların düşüncelerinden ve inançlarından dolayı sivil ölüme terkedilmesine karşıyım, hertür insani değerden rant devşirenlere karşıyım, savaşlara karşıyım, her tür dayatmaya karşıyım, çevre yıkımlarına karşıyım, çocukların ağlatılmasına, incitilmesine karşıyım… ve daha birçok insani olmayan ve doğaya zarar veren şeye karşıyım.. Karşı olduğum şeylerle mücadele etme özgürlüğümü engelleyen herşeye de karşıyım.

Nefret ve kayıtsız şartsız boyun eğme ikilemine mahkum değiliz. Bize bahşedilen aklı akl-ı selim yolunda kullanmak gibi bir özgürlüğümüz var.  

Önceki ve Sonraki Yazılar