26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,227
  %0.38
 • Dolar
  3,0880
  %0.52
 • Euro
  3,3725
  %0.83
Yaşar İÇEN / Yazar ve Program sunucusu


Yazamadım gitti şu kitabımı

16 Eylül 2016 Cuma 11:40

Yazamadım gitti şu kitabımı.Laf aramızda sponsor talipleri de varken yazamamak olur mu canım!! Elbet bir gün yazıcam . Bu ortamda artık ne kadar akıl kaldıysa serde .
Öyle hızlı gündem değişimleri yaşıyoruz ki ,durum değerlendirmeleri dahi yapamıyoruz.Her an son dakika ibaresi beliriyor manşetlerde.Bu sebeptendir kafama göre takılmayı erteleyip kitap yazmaya başlayamamam .Hayat kısa ,ömür geçiyor , zamanı yaşayın ,mutlu olmaya bakın, hayallerinizi ertelemeyin diye herkese nasihat eden ben bu hayalimi erteliyorum. Her köşe yazımdan sonra tamam bu son , artık kitaba başlayayım  diyorum fakat ne mümkün ? Sanki ülkeyi ben kurtarıcam mantığı ile susamıyorum ve sarılıyorum kaleme.Bir hoş seda verelim çevremize ,insanları ve ülkemizi sevelim ,elimizdekilerin değerini bilelim ,bir tebessüm yüzlere konduralım diye debelenip duruyoruz .Bu duygunun adı vicdani görev midir yoksa gevezelik midir bilemem.Takdir sizin ,bende durum bu ! 
Ruhumun ,anılarımın ve düşüncelerimin süzgeçten geçip içimdeki muzip çocuğun cümleleri ile  kıyıya vurmasını kışa erteledim İNŞALLAH. Dedim fakat kader benim önüme geçecek yine  sanırım.Erken seçim yakında olabilir mi ?Bu kış hazırlık ilkbaharda seçim olabilir mi ? Bence olsun.Tabi bu benim ön görüm.
Hangi parti hangi düşünceyle yol alacak görücez.Konuşarak ,gezerek anlatacaklar.Lütfen vaadler gerçekçi olsun.Yıllar önce bir aday Diyarbakır 'ın bir ilçesi için il yapıcam demişti.O zamanda yok artık bu kadar da olmaz demiştim şimdide diyorum.Olmadı da zaten.
Adaylar belirlenirken siyasi partilere büyük görevler düşüyor.Para ve arka plan tanış destekli olmamalı isimlerin belirlenmesi.En çok parayı veren listeye girer mantığı unutulmalı.On lira para verip seçilen kişi seçilince bunun acısını çıkarmaz mı ? Veya ; aşiretini ön plana çıkarıp kazanan aday ,aşiretinin gücünü kaybetmemek için tüm sahalara yerleştirmeye kalkmaz mı akrabalarını ? Sorarım size.Benim cevaplarım bana kalsın.Bu konuda da takdir sizin.Bunlara şahit olmadım.Sadece bana gelen duyumlara dayanarak yazıyorum hemen bunu belirteyim .Yani bunlar şehir efsaneleri.
Vekil adayları belirlenirken şu kriterlere öncelik verilmeli bence:
* Adayların sosyal çalışmalarına bakılmalı.Hangi çalışmalarda bulunmuş ve destek sunmuş.
* İnsan ilişkileri ve dialog dili analiz edilmeli.
* Toplum içinde nasıl bilirsiniz kişiyi anketi yapılmalı adaylar için.
Yazmaya devam edersem  bu maddeler çok uzar.Kısaca tüm maddelerimin ortak çizgisi ; olumlu ,çözümleyici ,birleştirici ,üretken, güler yüzlü ,samimi ,esprili  ve aktif insan yönünde olur.Suçu partilere biçiyoruz fakat asıl suç biz seçmenlerde.Partiye değil adaya oy vermeye başladığımız  gün her şey değişecek inanın .Düşünsenize aday listeleri açıklanıyor.Çoğunu şehir tanımıyor.Herkes birbirine bunlar kim diye soruyor.Hatta o şehirde yaşamayanlar bile var.Yabancı transferlerde sayı aşımı yaşanıyor adeta.Sokakta on kişiye selam vermeyen insanlar o şehri nasıl yönetecek sorarım size.Bence edemiyorlarda zaten.Türkiye siyaseti para- menfaat -tanış üçgeninden çıkmadığı sürece biz daha çok konuşuruz bu konuları.
Adayların sosyal ,insani, duygu ,iletişim ,üretim becerilerine değindik . Hemen araya bir madde daha eklemek isterim müsadenizle. Giyim ,duruş ,karizma ,bakış halleri de göz önünde tutulmalı.İlk intiba çok önemli.Sonuçta insanoğlu önce gözüyle sever ve onaylar . Kişi konuştukça  ruh ve beyin sevilir veya sevilmez.Bu kadar kriterden sonra olumlu örneklerden birini size sunmak görev oldu.
Her konuda mükemmel bir duruş sergileyen ÖMER ÇELİK ' e selama vesile  olsun yazım.Onun hakkında önüme bir anket gelse gözüm kapalı tamamdır derim.

Bu yazı toplam 7742 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com