1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Yatlı Bölge İlköğretim Okulları (YİBO)
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Yatlı Bölge İlköğretim Okulları (YİBO)

A+A-

Gün geçmiyor ki Yatılı Böle İlköğretim Okulları ile ilgili bir nahoş haber olmasın. Ne yazık ki bu böyle ve böyle olmaya da devam etmektedir. Biz isterdik ki Yatılı Bölge İlköğretim Okulları başarıdan başarıya koşsun ve başarılı çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçlarıyla anılsın.
 
 Yatılı Bölge İlköğretim Okullarına az masraf da yapılmıyor, ancak ne yazık ki yapılan yatırımların karşılığı alınamıyor. İki yıl önce yerel gazetede yazı yazarken, bir Yibo öğrencisi bana şikâyetini anlatmıştı, konuyu gazetede yazmıştım, okul yöneticileri savunmaya geçmiş ve beni okulu gezmeye çağırmıştı. O öğrencinin de bana anlattığı, bu gün gündemde olan konularla, sorunlarla paralellik arz ediyordu.

 Devlet yatırım yapmış, hiçbir eksiklikleri yok, hatta diğer birçok okuldan da fazlaları var. Aslında çağın teknolojilerini kullanmak, kullanabilmek fazlalık değildir, ancak il veya ilçelerdeki ilköğretimlerde olmayan bilişim teknolojilerinin kullanılır olması diğer okullara göre fazlalık olmaktadır. Sorun da biraz buradan kaynaklanıyor, bana sorununu anlatan öğrenci kontrolsüzlükten ve denetimsizlikten şikâyetçi idi. Sınıflara bilişim teknolojileri kurulmuş, çağın teknolojisini devlet kurmuş, ancak ilgililer bunları denetleyemeyince veya denetleme de ihmal edince, bu teknolojiler üst sınıf öğrenciler tarafından amacı dışında kullanılmaya başlanmıştır.

 Okulda dersler bitince, üst sınıf öğrencilerden bazıları bulabildikleri, nerden temin ediyorlarsa ediyorlar, uygun olmayan Cd'leri getirip bu cihazlarda izliyorlar, bazen alt sınıf öğrencilere de izlettiriyorlar. Kontrol yok mu diye sorduğumda, bir nöbetçi öğretmen var, onlar da kontrol etmiyorlar veya görmüyorlar demekteydi.

   Şimdi bakıyorum, söz konusu haberlerde de yine cinsel sorunlar ve tacizler söz konusu, kim ne yapıyor bu konuda hangi tedbirler alınmaktadır bilemiyorum, ancak bildiğim bir şey var birçok Yatılı Bölge İlköğretim Okulunda bu tür sorunlar baş ağrıtıyor ve baş ağrıtmaya da devam ediyor.

 Milli Eğitim Bakanlığının yoğun bir şekilde Yatılı Bölge İlköğretim okullarında araştırma, inceleme yapmaları ve acil tedbirler almaları ve bu tedbirlerin sürekliliğini sağlamaları gerekir.

 Okulların güvenlikleri ile ilgili, giriş çıkışları ile ilgili, gece nöbetçi sayıları ile ilgili, cihazların bu tür kaçak kullanılmasını engellemek için yeterli korumanın yapılması gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca rehber öğretmenlerin birebir öğrencilerle ilgilenip psikolojik durumlarını takip etmeleri ve öğrencilerin sorunlarını iletebileceği bir yakınlığı sağlamaları gerekir.

 Öğretmenlik ideal işidir, sevmezseniz öğretmen olamazsınız, ancak öğretmen olarak maaş almaya devam edersiniz. Öğretmen olabilmek için çırpınan öğretmen adaylarının, öğretmenliğin sadece maaş almaktan ibaret olmadığını bilmeleri gerekir. Nasılsa öğretmen olduk diye atanan öğretmenlerin de öğrencilerinin kendi çocukları olduğunu unutmamaları gerekir. Empati yapmak zorundalar, eğer empati yapılmaz kendi haline bırakılırlarsa, böyle sorunlarla her gün geleceğimizin biraz daha karacağını unutmamak gerekir diye düşünüyorum.

İlgililerden konunun hassasiyetini göz önüne alarak soruna neşter mi atarlar, ne yaparlar bilemiyorum, elbette bunun çağdaş metotları vardır, bir an önce geciktirilmeden bu metotların uygulanması dileklerimle.
Saygı ve Selamlarımla
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT