24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,986
  %-0.40
 • Dolar
  3,0749
  %-0.41
 • Euro
  3,3513
  %-0.18
Eyyüp ARAS


Yalnız Değilsiniz Destek Çığ Gibi

09 Ocak 2010 22:51

AKP Hükümetinin, kuruluşu Osmanlıdan kalan 180 yıllık dev bir çınar olan “Tekel” i yavaş yavaş eriterek bitirme noktasını attığı günün üzerinden henüz bir ay bile olmadan “Tekel” işçilerinin sürdürmüş olduğu kararlı ve onurlu direnişi tam 27. günü doldu ve halen aynı kararlılıkla devam edileceği aşikar bir durum.

Günlerdir Ankara’da devam eden eylemin 27. gününe girilirken, siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin ve duyarlı Ankara halkının her gün artarak katılımı, işçilere hem moral kaynağı hemde direnişi sürdürme konusunda büyük bir motivasyon oluşturmaktadır. Ankara’nın soğuk ve ayazlı kış günleri bile “Tekel” işçilerini yıldırmaz iken, Ankara halkı ve esnafı bu durumdan hiçte şikayetçi değil aksine, işçilerin bu kararlı ve onurlu direnişleri onlarıda katılıma sevk ediyor desteklerini esirgemiyorlar. Hatta öyle bir duruma gelindi ki, odalar, sivil toplum örgütleri ile çoğunluğunu ev kadınlarının oluşturduğu kitleler küçük büyük gruplarla kendi imkanlarıyla hazırlamış oldukları börekleri, yaprak dolması ve tatlıları, Türk-İş Genel Merkezi önünde eylemlerini sürdüren işçilere getirerek maddi ve manevi desteklerini sunuyorlar.

Bunun yanı sıra battaniye, yatak yorgan ve para yardımının yanında evlerini bile paylaşanlar var, hemde azımsanmayacak derecede. Halk ve tüm sivil toplum örgütleri ile odalar, “Tekel” işçilerinin göstermiş oldukları eylemi bir hak arayışı olduğunu anlamış, bu haklılıklarını topluma ifade etme manasında çok büyük mesafe katettiklerini birer birer işçilerle kurmuş oldukları diyaloglar neticesinde dile getirmiş ve yalnız olmadıklarını, devam etmeleri halinde kazanacaklarını sonuna kadar desteklerini de sürdüreceklerini beyan ve ifade ediyorlar.

Güzel şeylerin olacağı ve olduğu muhakkaktır. Bunun en açık göstergesi de, Dünyanın dört bir yanından işçilere atılan destek mesajları ile bankalarda işçiler için maddi destek sağlamak istiyenlere USD, EURO ve TL. açılan hesaplara ciddi şekilde aktarılan para yardımları ilk etapta göze çarpan gerçeklerdir.Türk-İş ve işçilerin üyesi bulunduğu Tekgıda-İş Sendikası nezdinde organize edilen bilhassa Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa TÜRKEL’in yoğun çaba ve gayretleri ile sürdürülen eylemler gün geçtikçe daha da kararlı ve inançlı bir şekilde devam ettiği ve edeceği, günlerdir kamuoyunu meşgul ettiği ve her gün yazılı ve görsel basında sıcak gündem oluşturduğu, ülkenin ana sorunlarının en tepesinde yer aldığı görülmekte ve haklı bir yer edinmektedir. En son, Dünyada büyük bir yankı uyandıran bu eylem ülkeler bazında katılım sağlanacağı 15.01.2010 günü büyük bir gösteriş sahnesine dönüşeceği kaçınılmazdır.

En açık gösterge olarak bu gün basında yer alan Amerika, Arjantin, Avustralya, Ermenistan, Guatemala, Güney Afrika, Hollanda, İngiltere, İran, İskoçya, İsrail, İsviçre, Jamaika, Japonya, Kanada, Malezya, Peru, Rusya ve Tayland gibi bazı ülkelerin sendikalı kuruluşlarından “Tekel” işçilerine atılan destek mesajları herşeyi açıklıyor.

Bir hak arayışı olan bu eylemi, AKP Hükümeti ve Başbakan R.Tayyip ERDOĞAN artık anlamalı ve bu sorunu derhal gidermelidir. Yoksa, daha vahim olay veya durumların yaşanacağı gün gibi ortadadır. Başbakan’ın ifade ettiği söylemler tüm işçileri yaralamakta ve hak etmedikleri bir takım hakaretlere maruz bırakılmaktadırlar. Bu işçiler “yan gelip yatmadılar” yatmak istemiyorlar ki, bu işçiler “ayda 2.200-3.000 TL. maaş alıyorlar” böyle bir durumu ispat etsinler tüm “Tekel” işçileri bütün hakedişlerini Bakanlar Kuruluna bağışlamazsa namerttir. Oysa en kıdemli işçi ayda 1.500 TL. ancak alabilmekte; bu işçilere “yetim hakkı yedirmem” kimse Başbakan’dan yetim hakkı istememektedir kendi öz hakkını özlük hakkını istemektedir.

Yetim, fakir-fukara ve emekçilerden alınan vergilerle kurulan “Tekel” gibi Devlete milyarlarca dolar katkı sağlayan bir kuruluşunu, asıl bir çırpıda yok ederek Amerikan şirketlerine peşkeş çekilmesini onur ve gururlarına yediremeyen işçilerin haykırışıdır bu. “Tekel” işçileri yetim hakkını asla yemedi, yiyen insanlar ve buna çanak tutanlar namerttir, ispatlamayan da müfteridir.

Bir Kamu Kuruluşu ve yetim hakkı olan “Tekel” in gelir getiren dalları alkol ve sigarayı yok pahasına satarak yetim hakkını Amerikan şirketlerinin afiyetle yemesini sağlayan kim? 17 adet içki fabrikasını gayri menkulleri ve stoklarda bulunan mamulatıyla birlikte toplamda 292 milyon dolara ihale ederek bir özel şirkete satan kim? Ve bu şirket yaklaşık 1 yıl süre ile kaymağı yedikten sonra tam 890 milyon dolar gibi çok büyük bir bedelle Amerikan şirketine devrederken yetim hakkı ne oluyordu?

Bir diğer ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan Sigara Sanayisine ait 6 fabrikayı bir çırpıda Amerikan şirketine 1.720 milyon dolara peşkeş edenler kim? “Tekel” işçilerinin yıllık maliyeti 1 milyar dolar etmezken, Amerikan şirketinin sigaradan günlük kazancı olan 17 milyar doları ülkemden götürürken yetim hakkını kimler yiyordu acaba? Bunları da açıklasınlar bir zahmet.

“Biz kimseyi mağdur etmiyoruz” diyorlar, biz “kıdem ve ihbar tazminatlarını veriyor, iş kaybı tazminatını da ödüyoruz” diyorlar. Kimse bize maval okumasın, normalde Tekel Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Kararıyla kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçiye de bunlar zaten ödeniyordu, bu yeni bir karar değil ki, kimi kandırıyorlar halk da “haaa! Bu böyleyse kardeşim siz daha ne istiyorsunuz? Daha ne olsun  neyi versin?” Deyiveriyor. Millete doğrular söylenmiyor ki garibim ne bilsin?

“4-c’de istihdamlarını sağlıyoruz” derken, bu insanlar (önce yılda 10 ay idi) 11 ay çalışıp ayda 850 TL.’ye mahkum edilirken, sosyal güvence yokken, kıdem tazminat hakkı elinden alınırken, tüm sosyal hak ve özlük hakları gasp edilirken ve her yıl giriş-çıkış yapmak suretiyle çalıştırılmak istenirken, bunlara gelecek adına ne veriyorsun? Bunlar yiyip içmesin mi? Kira ödemesin mi? Çocuklarını okutmasın, onlara rahat ve düzeyli bir hayat yaşatmasın mı? Senin bir vekilin çok değil, 3 ay işçilerin maruz bırakıldığı şartlarda yaşasın, bütün tazminatlarımızı ona verelim var mısınız Sayın Başbakanım?

Ama yemezler değil mi? Çünkü bir insanın bu yaşam şartları altında hayatını idame ettirmesi akla mantığa aykırı ve abesle iştigal gibi bir şey adeta. Niye yalan söyleyeyim? 27 gün boyunca atılan onca sloganlar içerisinde çok sevdiğim birkaç slogan var aslında, mesela; “Ölmek var dönmek yok”, “Her yer Tekel her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Yan gelip yatmadık gemicik almadık”, “Yan gelip yatmadık yetim hakkı yemedik” gibi. Çok güzel sözler bunlar.

İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız…!

eyup-aras@hotmail.com

Bu yazı toplam 995 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
SELAM DİRENİŞİMİZE
nusret mutlu
ANKARALILARIN DİRENİŞİMİZE OLAN SAHİPLENİŞİMİZE DİYARBAKIRLI DOSTLARIMIZDANDA EN AZINDAN CAMEKANLARINA ASACAKLARI BİR YAZI İLE DESTEK BEKLİYORUZ.
EYLEM TRAFİĞİNDEN DOLAYI OKUYAMADIĞIM YAZILARIN İÇİN ÖZÜR DİLERİM EYÜP BEY. TELAFİ EDECEĞİM. YÜREĞİNE SAĞLIK.
28 Ocak 2010 Perşembe 23:55
88.230.65.23
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com