25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır18 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,714
  %0.40
 • Dolar
  3,0724
  %-0.38
 • Euro
  3,3451
  %-0.28
Celal GÜNEY


Yakut'u rahat bırakında işini yapsın

20 Ocak 2009 01:16

Diyarbakırspor'da kulübün içinde sorun teşkil eden gerek borçlar gerekse oyuncular yönünden büyük bir operasyona imza atıldı. Yıllardır birikmiş yabancı oyuncu alacakları, TFF cezaları ve mevcut oyunculara ait borçlar, Başkan Yakut'un büyük uğraşları sonucu, Bakan Mehdi Eker ve Milletvekilimiz İhsan Aslan'ın büyük yardımları sayesinde bertaraf edildi. Şu geçtiğimiz iki hafta içerisinde Başkan Yakut'un defalarca Ankara ziyaretinde olumlu sonuçlarla dönmesi, siyasi mekanizmanın da Başkan Yakut'a büyük desteğinin olduğunun belirtisidir. Şimdi ne olacak, kulüpten gitmesi gerekenler gitti, transferler hocanın istediği şekilde yapıldı. Peki her şey bitti mi?. Aslında hiç bir şey bitmedi, Diyarbakırspor'un o kadar çok sorunları var ki, bana göre sadece kulübün şu aşamada önünü tıkayan dağa sadece bir kazma vuruldu. Yıllar sonra Diyarbakırspor'da gerçekten samimi ve çok güçlü bir başkan profili görüyoruz. Ayrıca kulübün  günü birlik çözülmesi gereken sorunlarının yanında, gelecek içinde bazı adımların atılcağının ve kulübü kişilere bağımlılıktan kurtaracak kurumsal bir yapıya kavuşturulması gerekiyor.  Başkan Yakut'un açıkladığı planlar arasında kısa, orta ve uzun vadede projelerimiz var demekle, kısa vadede olması ve yapılması gerekenler yapıldı. Şimdi orta vadede yapılması gerekenler var sırada. Nedir bunlar, işte kulübün önünü açacak, gerçekten bir mahalle kulübü hüviyetinden kurtaracak büyük tesisleşme projesinin hayata geçirilmesidir. Bu konuda Başkan Yakut, Kayapınar'da yapılacak tesislerin projelendirme ve temelinin atılması işi var. İşte bu Diyarbakırspor'un kurtuluş haritası olacaktır. Bu iş için gerek yurt içi, gerekse yurt dışından örnek proje araştırması yapılarak, bu tesis işinin bir an önce başlatılması gerekiyor.  Bu iş  Başkan'ın deyimiyle, Diyarbakırspor'un 100 yılını kurtaracak gerçek bir proje olmaya adaydır. Bu işin 40 tane şampiyonluğa da bedel olduğunu sanırım bir kez daha söylemeye gerek yok.

Diyarbakırspor'da yıllardır süregelen bir maddi kriz teranesi, kulübe kalıcı gelirler kazandırılıncaya kadar bu şekilde olacağı da aşikar. Çünkü gerçekten futbol işi artık bir sektör haline geldi. Bu sektörde  yatırımın ve üretimin yoksa, buna hangi servet dayanır, hangi babayiğit bu yükün altına girebilir. Hiç kimse bu ağır yüke tek başına dayanamaz.  Bu yüzden kulübü gerek kişilere, gerekse bakan yada siyasi mekanizmaya mahkum bırakmamak için kulübü bir şirket gibi bir an önce üretime geçmesi gerekir. Peki biz ne üretecez, bizler de diğer kulüplerin yaptığı gibi, futbol sektörüne bir an önce girmemiz lazım. Bu kulübün geçmiş yıllardan bu tarafa, kaç oyuncudan para kazandığına bir bakalım, benim hatırladığım bir elin parmaklarını geçmiyor, Bir Burhan, bir de Ali Sakal, belki aklıma gelmeyen bir iki oyuncu daha olabilr. Peki bu şekilde bu sektörde nasıl ayakta kalabiliriz. Bu mümkün değil, Bakın Bir Gençlerbirliği, Gaziantep, Kayseri'nin bu aşıyla geldikleri nokta ortadadır. Bu işi layıkıyla başardılar. Peki bizim bu kentlerden ne eksiğimiz var. Aslında çok eksiğimiz var.  Tesisinden tutun da, güven ve günü birlik politikalar yüzünden bu sorunları getirdik, birilerinin kucağına bırakıp kaçtık.  Sözün özü bu tesis işi bir an önce hayata geçirilmelidir.

Şimdi gelelim, yönetim konusuna,  yönetim içerisinde görev dağılımı yapılmamasından dolayı bir sıkıntı var.  Bazı görevler için bir çok kişi şimdiden Yakut'u ablukaya almaya ve baskı oluşturmaya başladı. Kimse ben bu yönetime şu şekilde katkı sağlarım, benim becerim şu, derdinde değil, varsa da yoksa da bana şu görev verilsinde, gerisi beni ilgilendirmez. İşte bu olmaz,  yönetime girenlerin anlayamadığı tek konu, karşılarında artık eskisi gibi bir başkan yok, kulübe gerçekten kim nerede ne kadar verim sağlar başkan bunu düşünürken, maşallah bazı yöneticeler şimdiden makam mevki derdine düştü. Artık herkes kepini önüne koysun düşünsün, ben bu kulübe ne verdim ki, ne istiyorum. Bunu düşünmenin zamanı geldide geçiyor bile..  Ayrıca bu yönetime seçilen 27 sayısıda Diyarbakırspor gibi bir kulüp  için çok çok fazla, zaten işi koşturan 3-5 kişinin dışında kimsenin de ortalıkta göründüğü yok. Herkes biliyor ki bu arkadaşların bir çoğu yönetim için toplanacak havuz için  2 bin TL gibi bir kaynaği bile toparlıyamadılar. Bu yüzden bence bu yönetici sayısınında gerçekten iş yapan yönetici sayısıyla kıstlanması gerekmektedir.  Diyarbakırspor'da yönetici olmak bu kadar ucuz değilse bunun da bedeli siyasi mekanizma yada amca-dayı ilişkisinden de kurtarılmalıdır. Yoksa eski hamam, eski tas şarkısının nakaratlarını tekrar tekrar söylemek zorunda kalacağız.   Daha da önemlisi Başkan Yakut'a güven meselesidir. Bu güven zaten yoksa, bana dokunmasında, en kral başkan bu başkan, mantığıyla bence çay kaşığıyla toplananlar kepçeyle dağıtılacaktır. Bırakın da bu kulübe gerçekten hizmet edenler rahat rahat işlerini yapsınlar.

 

Bu yazı toplam 1158 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com