21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,496
  %0.79
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3559
  %0.35
Celal GÜNEY


Yakut senin ne işin var kulübe sahip çıktın?

10 Mart 2009 15:09

Diyarbakır'ın derin yarası Diyarbakırspor. Kent halkı batıda bulunan bir çok sosyal  faaliyetten yoksun, işsizlik sınırları Türkiye ortalamasının çok çok üstünde, kennte olan bir kaç fabrika bile son ekonomik krizle birlikte batma noktasına geldi.

Yılların ve geçmişin yaralarını sarmaya çalışan kulüp bugün bir kaç  kişinin sayesinde ayakta durmaya çalışıyor. 40 yıllık çınar, en ufak bir rüzgarda bile devrilecek gibi oluyor. Neden çünkü Diyarbakırspor temelsiz bir yapıyla bugüne kadar getirilip pimi çekilmiş bir bomba gibi birilerinin kucağına bırakılıp kaçıldı. 

Kulüp geçmişte o kadar yanlış politikalarla yönetilmiş ki bugün kırk kişi biraraya gelip bu bozuk yapıyı düzeltemiyor. Çünkü bu çınarın köklerini kurutmuşlar. Öyle ki, dal vermeyen ağaç gibi, meyvelerini yedikleri gibi, dalını, kabuğunu bile sıyırmışlar. Maalesef gerçekler acıdır, herkese batar, söylenmesi bile insana rahatsızlık verir. Kimse en sevdiğinin kanser olduğunu duymak bile istemez. Bunlar insaoğluna hep acı verir ama gelin görün ki, içi beni yakar, dışı seni misali, herkes hariçten gazel okumaya başladı. . Artık bunu kabul etmek gerekiyor Diyarbakırspor kanserli bir hasta gibi olmuş maalesef, bunu kimse görmek istemiyor.

Bu işler parayla dönüyor, hiç bir topçuyu burada parasız oynatamassınız. 2 hafta parasını vermessen seni madara eder. Futbol olayı, eskisi gibi değil artık,  bu bir sektör, fabrika ya da işletme gibi olmuş durumda. Bu işletmeye sermaye lazım, bırakın sermeyeyi bu kulüp dibe vurmuş bunu görmemek için kör olmak lazım.

Yakut göreve gelmeden, bir çok söz aldı, kendisi de bu işi tek başına götüremeyeceğini çok iyi biliyordu. Hatta bir çok çevresi  bırak alma, valiliğe, kayyuma kalsın, yıllar içinde borçlar temizlensin, yük çok çok ağır dediler. O ise gönlü buna razı olmuyordu. Kulüp Vanspor gibi bir duruma gelecekti. Ya da kapanacaktı.   Bir sürü söz aldı, destek olacaz, yanındayız deyip sırtını sıvazladılar.  Maalesef kongre üzerinden aylar geçmesine rağmen verilen sözlerin hiç biri yerine getirlmedi. Hatta işin ilginci, Adnan Öktüren döneminde, verilen desteğin 10'da 1'i bile bu adama verilmedi. Bunlar hepsi düşündürücü şeylerdir. Bir kaç kişi hariç  yönetimine aldığı kişiler bile onu yalnız bıraktı.

Bugüne kadar hep geçmişin pislikleri ile uğraştı. Kulübü resmen ringonun ahırına çeviren kişilere yol verdi. Temizlik harekatı başarılı sonuç vermişti. Hatta kendi cebinden verdiği paraların dışında, ayrıca 5 Trilyona yakın şahsi çeklere imza atarak, büyük bir kumar oynadı. Hayatında görmediği hacizleri bir bir yaşamaya başladı. Daha dün bile Anıl Taşdemir isimli oyuncu yüzünden işyerine haciz geldi.

Tabi kimisine göre halen bunlar birer oyundu, vay efendim paran yoksa niye geldin, işte sende dilencisin,  daha neler, bu kadar da olmaz.   İnsanları elbette eleştireceksiniz, ama eleştiri yaparken bazı gerçekleri hemen unutup aslı astarı olmayan şeyleri dizmekte biraz haksızlık olmuyor mu?.

Bu insanları bu memleketten, bu kulüpten soğutmaya ne hakkımız var. Kimse halen bazı şeyleri kabullenemiyor. Diyarbakırspor kanserli veremli bir hasta olarak, yerde kalmıştı, yara o kadar derindi ki, kimse bunları görmek istemiyordu. Bugüne kadar yapılması gereken tedavi yapılmadığı gibi, her gelende bir tekme vurmuştu bu hastaya.

Yani bizde şunu mu demeliyiz,  Yakut, kardeşim senin ne işin var, dünyanın parasını döktün, 5 Trilyona yakın borcun altına girdin. Git işine gücüne bak. Sana mı kalmış memleketi kurtarmak. Bırak kimin ne hali varsa görsün. Bunu diyenler yok değil. Çünkü insanda çalışma azmi bırakmıyorlar. Kulüp bugün kapansa inanın bana zil takıp oynayacak olanlar bile var. Çünkü gerçekten bu kulübün sağlam temeller üzerine oturtulmasını, başarılı olmasını hazmedeyen, hazımsızlarda yok değil.  Bunlara prim vermek bu memlekete yapılan en büyük ihanettir.

Toplumlar hakkettikleri şekilde yönetilmeye layıktırlar, bizlere Yakut gibi memleketini seven insanlar lazım. Bu insanları küstürmek değil kazanmanın yollarını bulmalıyız. Bugüne kadar küstürdüklerimiz çekip gittiler. Bari elimizdekilerin kıymetini bilelim.

Bunlar hepsi gerçekler,  bazı şeyleri eleştirirken insanları da küstürmenin ya da kırmanın anlamı yok. Biz yıllardır maalesef hep bunu yaptık. Aziz Yıldırım yıllardır Diyarbakır'da olan maçlara gelmiyor, hiç sordunuz mu neden diye?. Nihat Özdemir  yıllardır kulübe yardım eder. ama maçlarımıza gelmez. neden diye hiç sordunuz mu acaba? İğneyi biraz da kendimize batıralım daha örnek gösterilecek çok insan varda. Herkes konuştuğunu ölçüp biçip konuşmalı.

Yakut'a destek verdik diye onun adamı olduk, bu bizi asla kırmaz, aksine hoşumuza bile gider, keşke böyle adamlar çoğalsa da, bizlerde hep onların adamı olarak kalabilseydik. Bu bizi rencide etmez bilakis onure eder.

Sevgili bekoavanlar, hariçten gazel okumayı bırakın, ya destek olup çözüm üretin,  ya da nutuk atmayı bırakıp. sonsuza dek susun..

HADİ SAĞLICAKLA KALIN.

Bu yazı toplam 1781 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com