22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Yakut: "Ben bu kulübün hamalıyım"

29 Ocak 2009 03:58

Diyarbakırspor'da 22 Aralık'ta iş başına gelen yönetim. Bugün nihayet görev bölümü yaptı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Başkan Yakut, Futbol Şubesini direkt olarak kendisine bağladığını  açıklamıştı.

Bu kararını beğenen olur, beğenmeyen de olabilir. Yakut bu kararının gerekçesini gerek yerel Tv kanallarına çıkarak, gerekse basına verdiği demeçlerle bir şekilde anlatmaya çalıştı. Kendisiyle ben de uzun uzun görüştüm. Futbol piyasasının ve bu sektörün içinde çok büyük dolaplar döndüğünü zaten biliyoruz.

Başkan "Sahada olmam gerekirse sahada, trübünde olmam gerekiyorsa trübünde olacam" diyordu.  

Şimdi bu kararı herkes kendine göre eleştirebilir, bende başkanın bu kararını ilk duyduğumda bayağı bir şaşırmış üstelik bende eleştirmiştim. Hatta bu kararını ilk olarak bizim gazetemiz aracığıyla kamuoyuna açıkladığında, direkt olarak kendisine sormuştum, "Bu nasıl olacak, dünyada görülmüşmüdür?, bir başkan kanepeye gitsin otursun, Başkanın yeri şeref trübünü olmalıdır. Böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum" demiştim.

Başkan söze şöyle başlıyordu, "zaten göreve geldiğim zaman benimle daha çok ilkleri yaşayacaksınız, demiştim sizlere" diyordu.

Bu kararın nedenlerine gelince şunları söylüyordu.....

"Bakın bu kulüpte ilk kez yöneticilik yapmıyorum. Ben futbola yıllarımı verdim. Öyle şeyler yaşadım ki, artık sahada neyin ne olduğunu, ve hangi cinliklerin döndüğünü o kadar net görebiliyorum ki, saha kenarında ben olmalıyım ki, bazı şeylere anında müdahele etmem gerekiyorsa, müdahele etmeliyim. Şimdi sizlere bu konuları çok fazla derine inerek anlatamam.  Ayrıca ben de  gidip şeref trübününe koltuğumda oturayım çayımı yudumluyayım bunu istemezmiyim. Elbette isterim. Sahada olmam gerekiyor diyorsam mutlaka benim de kendime göre düşündüğüm bazı şeyler var. Ama şu kadarını söyleyim, bunların tamamı kulübümüzün selameti içindir" diyordu.

KULÜBÜN KAYYUMA KALMASINA GÖNLÜM RIZA GÖSTERMEZDİ.....

"Ayrıca bu kulüp kayyuma kalacakken, o kadar sorumluluğun altına girmeye kimse cesaret edemezken,  bende, bu kulübü valiliğe bıraktırmasını ve borçları bir şekilde yıllar süren bir eziyetten sonra temizleneceğini biliyordum. Peki soruyorum, bu kulüp kayyuma kalsaydı, şimdi Diyarbakırspor bu konumda olurmuydu? Allah için herkes elini vicdanına koysun cevap versin. İşte benim vicdanım bunu kaldırmaya yetmiyor. Bu kentin halkı bu kulüp için yanıp tutuşurken, benim kenarda durmam, ne benim kişiliğime, ne de benim kendime olan saygıma yakışırdı. Ben yapılabilecek, görüşülmesi gereken, kulübün o günkü durumundan kuratarabilmek için resmen büyük bir savaş verdiğimizi kimse görmüyor mu.  Bazı şeyleri elbette eleştireceksiniz, bizler de bu eleştirileri kendimize mutlaka alabiliriz. Ama sırf birini eleştirmek adına yıkıcı eleştiri olunca,  insan yaptığı şeylerin kıymete geçmediğini düşünmemesi mümkün mü?. Yoksa bende herkes gibi, hiç bir sorumluğa girmez, yönetimi de almazdım. Peki bu kulübün şimdiki hali ne olacaktı. Hadi buna cevap verin. Benim gözüm ne makamda, ne koltukta, benim tek derdim, üstümüze aldığımız ve bu yola çıktığımız arkadaşlarımızla, bu işi mutlaka başarıya ulaştırmaktır. Bu nedenle, benim nerde, senin nerde olduğunun çokta önemi yok. Sadece yönetimde, kime nerde ihtiyaç varsa, herkes orda olsun bu yeter. Biz yönetime geldiğimizden beridir. Söylüyoruz. Bunu bütün samimiyetimle ifade ediyorum, eğer bu kulübe gerçekten, bizden daha iyi hizmet edecek biri varsa, çıksın ortaya, size yemin ediyorum, ben o kişiyi sırtıma alıp başkan koltuğuna oturtmassam, o zaman söyleyin. Bunların çoğu bizi yıpratmaya dönük şeyler. Dikkat edin, Diyarbakırspor ne zaman iyi giderse, mutlaka homurtular başlıyor, bu başarıdan,  kentte haz alamıyanlar var. Ben bunu size bütün içtenliğimle söylüyorum. Bu kulüpte başkan veya malzemeci her neyse, adı önemli değil, ne olursan ol, öncelikle bu kulübe ne kadar bir faydayı ben şahsım olarak nerede faydalı olacaksam orda olacam.

BEN BU KULÜBÜN GEREKİRSE BİR HAMALIYIM.....

 Her zaman söylüyorum, ben bu kulübün başkanı değil hamalıyım..  Ben bu işe girerken sırf boy göstermeye de girmedim. Kulübümüzün sorunları gerçekten çok fazlaydı. resmen dilenci pozisyonlarına gelmiştik.  Halen geçmişin izleriyle uğraşmaktan inanın gözümüzü açamadık. Bu yüzden bende, yönetim kurulumda bulunan tüm arkadaşlarım hep beraber bir bütün olarak biz bu yola çıktık. Bizler bu kararlarımızı alırken emin olun içimizde en ufak bir homurtu ya da tartışma yaşamıyoruz. Bizim şu anda yönetim kurulumuzda bulunan tüm arakadaşlarımız kimin elinden ne geliyorse, herkes elinden gelenin azamisini yaptığını tüm kamuoyunun bilmesini isterim.  Bizler hiç bir zaman günü kurtarmanın peşinde olmadık, hep yarınların hesabını yaptık. Kulübümüzden gönderilen tüm oyuncular ilk kez gitmiyor. Bunlar çok olağan şeylerdir. Bizler hesabımızı yaptık, hangi oyuncu bu kulübe ne vermiş, kim ne verememiş, teknik heyetimizle görüştük, ne kadar faydalanabiliriz. Bu hesaplar yapılıp bu oyuncular gönderilmiştir. Bu oyuncuların çoğuna tek kuruş para ödenmemiştir. Bu oyuncuların bir çoğu sezon sonuna kadar ayağını topa değdirmesede kulübümüzden dünya kadar para alacaklardı. Bu oyuncuların gönderilmesi, klüp kasasında en az 3 milyon TL çıkmasına engel olmuştur. Şimdi size soruyorum bu mu bizim yanlışımız.  Herşeye rağmen, herhangi bir başarısızlıkta beni sorumlu tutsunlar. Ama başarının tümünün yönetimimize ait olduğunu da kimse unutmasın"

Bu yazı toplam 1257 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com