1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Ya Yenilenecek, Ya Statüko Devam Edecek
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Ya Yenilenecek, Ya Statüko Devam Edecek

A+A-

Maalesef düşmeye gör, düştün mü en yakınında olduklarını sandıkların en hafif tabiriyle sırtlarını dönerler, saflarını belirlerler, ama daha da acısı bir tekme de vurup çamurda debelenmeni veya Marcus Junius Brutus'un Gaius Julius Caesar'a yaptığı gibi hançerlemek de vardır işin içinde.

Baykal şimdilerde bu sendromun içinde, ihanete uğramanın kırgınlığını yaşamaktadır. Elli beş yıllık ta öğrencilikten bu güne arkadaşı olan Önder Sav, çöküşü hisseder etmez sırtını dönmüş ve yeni ekibin içine girerek yeni yönetimin oluşumunda kendi istikbalini sağlama almaya başlamıştır. Güya binin üzerinde kurultay delegeleri ve il başkanları Sayın Deniz Baykal tekrar ve daha da güçlü olarak dönsün diye oy vereceklerdi. Baykal da bunun oluşması için, bakın bensiz olmuyor dedirtmek için istifa yolunu seçti. Ancak ortaya çıkan durum hiç de iç açıcı olmadı, Yetmiş yedi il başkanı, Atmış milletvekili ve Yüksek Disiplin kurulunun on üç üyesi Sayın Deniz Baykal'a sırtını dönmüş ve Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkça ifade etmişlerdir.

Görünen köyde söz konusu komplonun adresini aramanın, hele iktidarda aramanın artık ne kadar abes olduğu açığa çıkmıştır. Çünkü zaten Cumhuriyet Halk Partisinde ayak kaydırma operasyonları için fırsatların kollandığı görülmektedir. Dün kaset olayı ortaya çıktığında sıcağı sıcağına aday olmayacağım diyen Kılıçdaroğlu, akabinde kurduğu ittifaklarla gördüğü destek üzerine adaylığını açıklamıştır. Birinci raundu Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi kazanarak, bir sıfır önde götürmektedir, tabi kurultay Cumartesi günü, gün doğmadan neler doğar bilinmez, ikinci raunda Deniz Baykal ve ekibinin nasıl bir çalışma yapacağı bilinmez. Ancak görünen o ki, Cumhuriyet Halk Partisi bir bölünmenin eşiğinde duruyor, hafif bir fay çatlaması söz konusu, eğer Baykal ve ekibi yeni bir hamle ile bir sarsıntı daha yaparsa, fay çatlamadan öteye kırılmaya doğru yol alır.

Bu arada Sayın Mustafa Sarıgül'ün de Türkiye Değişim Hareketini feshedip Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğinin söylenmesi üzerine, Sayın Mustafa Sarıgül söz konusu olayı yalanlamıştır. Mustafa Sarıgül'ün yaptığı çalışma taban bulmuşken verilen emekleri ve tabana verdiği ümitleri bir kenara itip, geleceği muallak olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun peşine düşmesi ne kadar gerçeklerle örtüşür düşünmek lazım. Bu günkü konumu ile Sayın Mustafa Sarıgül'ün Türkiye Değişim Hareketi daha tutarlı ve daha ayakları yere basan, halkla kucaklaşabilen ve halkın değerlerini saygılı olan bir hareket olarak vatandaşların nezdinde güvenilir konumunu sürdürmektedir. Yalnız sol düşüncede olanların değil, sağduyulu insanlarında oylarını alabilecek durumdadır.

Cumhuriyet Halk Partisi ne yazık ki sosyal demokrat bir çizgiye bir türlü oturmadı, katı ideolojik bir parti oldu. Halka rağmen hala halkçıyım demekle halkçı olunamayacağını görmek istemedi. Ergenekon'un avukatlığını yapmakla zaten halkın karşısında safını belirlemiş oldu.

On iki Eylül öncesinde büyük sol kitleleri arkasına alabilen Cumhuriyet Halk Partisi, on iki Eylül sonrasında devleti kuran parti söylemleriyle (Sanki başka parti varmış gibi) tek parti düzenini özleyen ve tüm partilerinde kendi çizgilerinde olmaları gerektiğini vurgulamaya çalışan ideolojik bir parti olma hedefinden asla vaz geçmedi.

Halkçılığın, millet egemenliğinin önemi gittikçe artarken, değişime ayak uydurmayan Cumhuriyet Halk Partisinden kopmalar başladı, bu kopmalar yeni yönetim millet egemenliğine dayanan ve millet değerlerine saygının ön plana alınması gerekliliğiyle. Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Sekreterliğini ve Genel Başkanlığını yapmış olan Merhum Bülent Ecevit'le başladı, Mustafa Sarıgül'le devam etti, bununla birlikte Ziya Halisin başkanlığını yaptığı Eşitlik ve Demokrasi Partisi ve Daha küçük sol partiler Cumhuriyet Halk Partisinin yenilenmeyen direnişiyle kopmalarını sürdürdüler.

Cumartesi günü yapılacak olan kurultay, Cumhuriyet Halk partisinin gelecek vizyonunu ortaya çıkaracaktır. Ya yenilenecek, ya da statüko devam edecektir.


Saygı ve Selamlarımla
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT