1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Wenger ve Rakip Analizi
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Wenger ve Rakip Analizi

A+A-

Bir teknik direktör “rakibimizi iyi analiz ettik” dediğinde önce irkilir sonra korkmaya başlarım. Eğer bu sözler sempati duyduğum bir teknik direktörün ağzından dökülüyorsa kısa bir süre sonra o'nun adına yüreğimde bir üzüntü hissederim. Çoğu kez irkilip üzülmemin boşuna olmadığını, maç başladıktan kısa bir süre sonra anlarım. Çünkü “rakibimizi iyi analiz ettik” diyen teknik adam mutlaka ya daha önce yüzlerce kez deneyimlediği kendi oyun kurgusallığının dışına çıkmaya karar vermiştir, ya da sözüm ona o analizin neticesinde akla hayale gelmeyecek absürd bir oyun planı uygulamaya karar vermiştir.

 

Manchester United maçı öncesi kendisine uzatılan mikrofona Arsene Wenger “rakibimizi iyi analiz ettik” dediğinde “ ahha!” dedim “işte şimdi Arsenal zokayı yedi”. Hakemin başlangıç düdüğüyle ilk yarının bitiş düdüğü arasında Arsenal öyle saçmaladı ki benim bu durumu anlayıp, aklıma izah etmem futbol ilmimi çok aştı. Wenger tipik bir Türk teknik direktör gibi, açılış paslarından vazgeçmiş, kaleci Petr Cech kendisine gelen bütün toplara uzun vuruyor, uzun vurulan her top da adeta rakibe ikram edilen ince ara pas gibi Manchester United hücumlarının başlangıcı oluyordu. Topa uzun vuruldukça, takım bildik Arsenal organizasyonlarını gerçekleştirme imkanı bulamıyor ve topa sahip olmaktan çok rakibin peşinde topu kapmak için, rakibin ense trajını analiz etmekle yetinmek zorunda kalıyorlardı.

 

Arsenal'lı oyuncular, daha ne olup bittiğinin farkına varmadan kalelerinde 2 gol gördüler bile. Arsenal bu dağınık görüntüyü Wenger'in harika rakip analiziyle yaşarken, Manchester, Arsenal oyunlarının panzehiri olan sahayı maksimum düzeyde geniş tutarak, hem baskıdan kurtuluyor hem de dikine dört pas sonrası Petr Cech ile burun buruna geliyorlardı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Wenger'in çapa göreviyle görevlendirdiği Aaron Ramsey kendisine atılan her topu, sakız çiğner gibi çiğneyerek, oluşan ve oluşmakta olan bütün pozisyonları dinamitlemekte hiç sakınca görmüyordu ve inanılır gibi değil; Arsene Wenger, Ramsey'in bu performansına kenardan müdahale etme ihtiyacı duymuyordu.

 

Adınız Arsene Wenger bile olsa, eğer uzun kaleci vuruşlarıyla topu ve takımınızı rakip yarı sahaya taşımayı bir oyun planı olarak tasarlıyorsanız, bilin ki böyle bir planlamanın hiçbir güvencesi yoktur. Kaleci aracılığıyla rakip yarı sahasına yolladığınız, sözüm ona, o “füze”lerin rakipten çok sizin mevzilerinize düşerek elinizde patlayan bir el bombasına dönüşme ihtimali daha yüksektir. Kaleci vuruşlarıyla alan katetmek, bilinen en ilkel davranıştır. Bu davranışı taktik düşüncenize dahil ettiğinizde, herşeyden önce, kendi oyuncularınızın gözünde topa sahip olmanın değerini düşürürsünüz. Eğer ilke, top merkezli bir oyunsa -ki öyle olmak zorunda, çünkü sonuç üretici yegane nesne toptur- o zaman da sonuç ve oyun iktidarı için topun değerini bilmeli ve topun sizde daha fazla kalması için taktik düşünceler geliştirmelisiniz.

 

Arsene Wenger, ancak maçın 75. dakikasından sonra iyi bildiği oyuna geri döndü ve takım bir makinenin dişlileri gibi çalışmaya başladı. Şimdi rahatlıkla söylemeliyim ki bu maçta Arsene Wenger rakip analizine hiç de hak etmediği anlamlar yükleyerek, sadece kendisini kandırmakla yetinmedi; aynı zamanda neo total futbola ne kadar sadık biri olduğunu da tartışmalı hale getirdi.

 

Elinizde Mesut Özil gibi bir oyuncunuz varsa, bu oyuncunun sadece oyun zekasından yararlanmakla kendinizi sınırlamamalısınız. Hiç kuşkusuz Mesut Özil futbol tarihinin görüp görebileceği en işlevsel, en basit ve en yararlı oyunu oynayan oyuncuların başında gelir. Akıllı bir teknik adam sadece Mesut Özil'e bakarak topu merkeze alan, alanı top ve adamla birlikte kateden ve maçın tansiyonu, önemi ve değeri ne olursa olsun hiçbir şeyi rastlantıya bırakmadan, garantili bir oyunun sadece fikrini değil, kendisini de inşa edebilir. Ve son söz; siz siz olun rakip analizi palavrasına, bu palavranın kara büyüsüne inanıp, üstünde yıllarca çalıştığınız oyun planınızı değiştirmeyin. Çünkü rakip analizi bir oyun planı demek değildir; oyunun içinde aynı oyunu oynarken basit birkaç rötuşla temel oyun planınızın içine emdireceğiniz birkaç çerezdir, hepsi bu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT