21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara18 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,159
  %0.52
 • Dolar
  3,0778
  %0.62
 • Euro
  3,3534
  %0.28
Aylin ÜNEK


VE TANRI VE ŞEYTAN BİR DE HAYALETLER‏

02 Nisan 2010 Cuma 16:30

Dün akşam Tarih Kanalında (History Channell) Nostradamus'un kehanetlerinden , ileri görü içeren dörtlüklerinden yola çıkılarak geleceğin dünyasının nasıl bir yer olacağını ve yüreğimizi korkudan titreten kıyamet günlerinin ne anlama geldiğini araştıran bir  tv programı izledim. Nostradamus, anti-İsa'dan söz ediyordu dörtlüklerinde, kutsal kitapların bir çoğunun doğru yorumlanan tefsirlerinde olduğu gibi. Eğer İsa, Tanrı'nın oğluysa, Şeytan'ın oğlu da devrede demekti . Napoleon ve Hitler yeryüzüne inen iki anti-İsa olarak tanımlandılar. Kehanetlere göre bir üçüncüsü de yoldaymış… Belki de şu an aramızda bile olabilirmiş. Kehanetler üçüncü anti-İsa'nın bir insan değil, dünyanın sonunu hazırlayacak olan olaylar bütünü olarak da alınabileceğine işaret ediyordu. Araştırmacılara göre, dünyayı sarsan doğal felaketler, açlık, susuzluk, savaşlar, nükleer silahlanma yarışı, ekolojik dengesizlik ve terör öncü akımlar olarak dünyayı zaten ele geçirmiş durumdalar. Onlar, yani Nostradamus kehanetlerini inceleyenler,  merakla bir sonraki hamlenin dünyanın hangi merkezinden ve nasıl geleceğini bekliyorlar şimdi.

Tüm bunlara inanıp inanmamak insanoğlunun kişisel tercihi gibi görünüyor. Bana kalırsa kehanetleri ,kehanet olup olmadıklarını değerlendirmeye çalışarak hem zaman kaybetmemek, hem de eli kolu bağlı oturarak, oturduğumuz yerde olan biten, vicdanımızı sızlatan her şeye endişe  içinde  seyirci kalmak lüksünü yaşamak, diğerlerine de felaket tellallığı yapmak  yerine, yapacak başka şeylerimiz olmalı. Hangi görüntü imgesi, hangi söz beynimi kurcaladı bilmem , programı izlerken yine Diyarbakır sporun aklımdan geçmesini engelleyemedim. Gaziantep maçı öncesi yazılan çizilen sözleri ve oluşturulan gündemi  takip ederken  başarıya ulaşacak tek yolun önce insanın kendi öz savaşından, kendi kendisini terbiye etmesinden  geçtiğini  bir kez daha düşünmemek elimde olmadı.  Diğerleriyle didişip durmaktan  kendimizle didişmeye hiç zamanımız kalmaz çünkü bizim. O gürültü ve hengame içerisinde iç hesaplaşmalarımız hep bir sonraki zamana ertelenen  gereksiz bir  zaman kaybı olarak kalır. Bir de işin içine bu koşuşturma içerisinde halledilmesi gereken türlü işlerin arasında rahat rahat kullanılacak keyfi bir zamanın olmayışı girdiğinde, kendimizi diğerlerinin gözüyle tartıp biçtiğimiz, onların insaf ve adaletlerine sığındığımız, durmadan sızlandığımız için  de her daim düşmeye hazır bir moral seviyesi ile yaşayıp , geriye bırakacaklarımızın her  gelecek yeni nesil için bir YAŞAMA UMUDU TARİHİ olacağının farkına varmadan,  gün gelir bu dünyadan  göçeriz. Sorumluluk duygusu dediğim de, seyirci konumunda kalmak ve o noktada laf üretip durmak  lüksü dediğim de budur. Kehanetlere belki  ama , artık bu yolların çıkışsız olduğuna kesinlikle  inanıyorum. İnsanoğlu değişen ve ilerleyen zamanla birlikte değişmek zorunda.

Dünya'nın ekolojik ve küresel gelişimine hangi açıdan bakarsak bakalım; geleceğe yönelik pek de parlak ışıklar yaymadığını görmemek için kör olmak gerekiyor. Sadece bu görüntüye bir tezat yarattığı için bile olsa, Diyarbakır spor yönetimi ve teknik direktörünün 'Ligde kalacağımıza yürekten inanıyoruz' sözü sızlanmalar ve şikayetlerden arınmış bir takım profili çizdiği için beni heyecanlandırdı. Diyarbakır spor ligden düşebilir de. Bu önemli değil. Başarı kelimesi bir mücadele sonunda kazanılan, varılan yeri anlatır. Bir işin başarıyla sonuçlanması için illa da sonunda bir ödül almak gerekmez. Ödül, bizlerin bizde yarattığı değişimdir. İnançtır, azimdir. Her şeye ama her şeye rağmen kazanılmış olan varlık hakkıdır. Burada söz konusu olan bir futbol takımıysa; o halde başarı, o futbol takımının kendi içinde birlik olmasında ve inancını koruyarak, sağlam bir temel oluşturmasında yatar. Önce kupayı  alıp, sonrasında dağılan hiçbir takım gerçek manada başarı kazanmış sayılmaz. Meselenin özü , bayrağı daha da ilerilere kadar  hiçbir kopma olmadan, her yeni günle birlikte yeniden canlanarak  taşıyabilmekte yatar. Gün sadece günle sınırlı değildir çünkü. Gün sadece başlangıçtır, umudun filizidir. Ya yarınlar?... Geleceğin bugünden daha zor koşullar içerebileceği savını dikkate alarak soruyorum, gelecek nesiller o umudun meyvesini mi yesinler, yoksa o meyvesiz, kuru dalları mı taşlasınlar?

Umut! Bir parça umut. Bence gelecek nesiller bizden çok daha fazla ihtiyaç duyacaklar ardımıza saçacağımız kırıntılara.

Bu yazı toplam 2464 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Anlatmak lazim...3
Serhat Günes
recm edilmek dahi olsa bunun bedeli.Ufak bir fare gibi yasamaya,yasam diyen varsa,tanriyi incittigini evvela bilmeli.Ruhun sigacagi bir mezar olmadiga göre,varsin cesedim onlarin olsun.Evet Aylin hanim veya Aylin yoldas..Bu temelde ben D.Bakirspora sadece sahada oynayan 11 adam gözüyle bakmiyorum,öyle bakanlarda umurumda degil.Varsin bu hoca kötü,su oyuncu yaramaz,bu baskan adam degil desinler.Bütün yaklasimlar aslinda,gözbebigimiz D.Bakirsporu öldürmüyor mu.kalitesizlestirmiyormu.Ne dersiniz..
03 Nisan 2010 Cumartesi 18:19
62.206.124.18
Anlatmak lazim...
Serhat Günes
Yazinin basligi biraz ürkütücü gözüksede,okuyunca modern romantizmin son örneklerini veriyorsunuz yine Siz iyi bir yazar olmakla beraber aslinda cok güclü bir insansiniz.Alman lisesinden cok sevdigim bir felsefe hocam zamaninda bana;oryantal toplumlarda kendini kabul ettirmenin en kolay yolu,onlarla beraber gecirdigin her ani onlar gibi yasamak,yoksa seni kücük bir seytan olarak görürler..Bunu ingilizler cok iyi yapiyorlar,büyük emperyal tecrübelerinden,benim görüsüm ise anlatmak lazim bedeliyle
03 Nisan 2010 Cumartesi 18:02
62.206.124.18
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com