1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. VE İKİNCİ YARI BAŞLIYOR SAYIN SEYİRCİLER…
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

VE İKİNCİ YARI BAŞLIYOR SAYIN SEYİRCİLER…

A+A-

 

Çok çekişmeli geçen bir ilk yarı karşılıklı gollerle 1-1 sonuçlanmıştı.
 
Takımlar yeniden sahaya çıktı. İkinci yarı sıkıntılı başlıyor sayın seyirciler.
 
Abdullah Hoca'nın oyun planının sızdırılması, maçın ikinci yarısının gergin başlamasına yol açtı.
 
Oyun planının sızdırılması, takımlar arasında suçlamalara yol açtı.
 
Maç başlamadan takımların karşılıklı jestleri dikkat çekiyor. PKKGÜCÜ rakip takıma 11 kişilik bir kamu paketi hediyeederken, AKPSPOR ise, buna karşılık rakibine bir KCK demeti sundu.
 
PKK GÜCÜ teknik heyeti, sızdırılan oyun taktiğiyle ilgili olarakAKPSPOR'u suçlamıştı. Ancak daha sonra yapılan açıklamalardan, sızdırmaların PKK GÜCÜ teknik kadrosundan kaynaklandığı anlaşıldı.
 
Sızdırmanın ardından, PKKGÜCÜ'nün yeni transferi Mütedeyyin Altan suçlanmıştı. Mütedeyyin Altan'ınAKPSPOR'un oyuncuları gibi YEŞİL sahalarda oynama tecrübesine sahip olması dikkatleri bu futbolcuya yöneltmişti.
 
Sayın seyirciler, devre arasında yaşanan sızdırma olayı,PKKGÜCÜ'nün sportif menejeri Kara Yağız Selahattin'in açıklamalarıyla bir miktar açıklığa kavuştu. Kara Yağız Selahattin, “sızma bizim içimizdedir” açıklamasını yaptıktan sonra, dikkatler PKKGÜCÜ kadrolarına yöneldi yeniden.
 
PKKGÜCÜ iç yapısını iyi bilen spor yazarları, 220 sayfalık oyun planının defansif bir futbol anlayışına sahip olduğunu, bu nedenle 220 sayfalık taktik plan içerisinde hücum futbolunu öne çıkartan 10 sayfalık bölümün özellikle sızdırıldığı görüşündeler.
 
“Taraftarımızın sabrını taşırmayın, gerekirse 50 bin kişi sahaya iner” gibi ifadeleri içeren 10 sayfalık metni öne çıkartanPKKGÜCÜ danışmanları, aslında Abdullah Hoca'nın düşünüldüğü gibi hücum futbolundan vazgeçmediğini, dengeli bir futbolu tercih ettiğini, ancak gerektiğinde hücum taktiğini öne çıkartabileceği mesajını PKKGÜCÜ taraftarlarıyla paylaştılar.
 
Sayın seyirciler, ben bu detayları sizlere aktarırken ikinci yarı hakemin düdüğüyle başladı.
 
Daha önce her iki takım arasında oldukça sert zeminlerde geçen maçlar olmuştu. Bazen toprak zeminde, bazen kar ve buzla kaplı sahada geçen maçlar çetin mücadelelere sahne olmuştu. İlk defa, futbol oynamaya bu kadar elverişli çim bir sahada mücadele olacak.
 
Yeşil sahaları iyi tanıyan Mütedeyyin Altan maça çok iyi başladı. Tecrübeli Altan'ın güzel futbolu seyirciden alkış alıyor.
 
Sayın seyirciler, binlerce taraftar arasında öyle bir taraftar varki, Mütedeyyin Altan'ın her hareketinde mest olup adeta sahayı inletiyor. Arkadaşlarım şimdi bana bu taraftarın kim olduğunu ilettiler. Neredeyse tek başına sahayı inleten bu taraftar Mütedeyyin Altan'ın kardeşiymiş. “Abimin çok isabetli pası”, “Abimin çok yerinde çalımı”, “Abimin pek etkili şutu” diyerek,Altan'ın her hareketine, her pasına, attığı her çalıma içtenliklemethiyeler düzerek destekleyen bu vefakâr kardeş bütün stadın dikkatini çekmiş durumda.
 
İkinci yarı her iki takım için dengeli başladı. Abdullah Hoca'nın sızdırılan oyun planıyla ilgili tartışmalar yatışmış görünüyor.  Karşılıklı ataklar olmakla birlikte, taraflar eşitliği bozacak gole ulaşamadı.
 
AKPSPOR ve PKKGÜCÜ taraftarları merakla ve sükûnetlemaçı izlerken, ÖZ ULUSAL SPOR ile HAS MİLLİ GÜCÜ taraftarlarının taşkınlıkları kaygı veriyor.
 
Uzun yıllardan beridir ne yaptığı bir türlü anlaşılamayan ÖZ ULUSAL SPOR taraftarları, “Dersim de analar ağlamadı mı” diyerek, çatışmalı ve olaylı bir futbol için baskılarını artırdı. HAS MİLLİ GÜCÜ taraftarlarının maçta olaylar çıkaracağı kaygısı vardı. Ancak ÖZ ULUSAL SPOR'un aşırı tepkileri karşılığında şaşırdığı belli olan HAS MİLLİ taraftarları, bundan öte bir tepki veremeyeceklerini anladıkları için sessizliklerini koruyorlar.
 
ÖZ ULUSAL SPOR'un fanatik bir kadın taraftarı, “bu iki takım aynı değildir”, “bu takımları eşit, aynı değerde gördürtemezsiniz” diye feveran etmesi, HAS MİLLİ taraftarlarını iyice şaşırtmışa benziyor. HAS MİLLİ taraftarları, bir yandan “yahu bunları bizim söylememiz gerekmez mi ?” diye tepki gösterirken, diğer yandan, ırkçılığa giderken, eldeki milliyetçiliği kaybetmenin telaşını yaşıyorlar.
 
İlk yarı başladıktan itibaren saha kenarında ısınan ve oyuna girmeye çok istekli bir PKKGÜCÜ futbolcusu dikkatimizi çekiyor. Kıvır kıvır saçları ve sempatik hareketleriyle tanıdığımız bu futbolcu: Sempati Osman.
 
Abdullah Hoca'nın uzun yılardan beridir altyapı sorumlusu olarak görev verdiği Sempati Osman'ın gönlü hep yeşil sahalarda kaldı, bu nedenle de altyapı işine bir türlü ısınamadı.
 
Sempati Osman'a seyirci desteği var. Ancak Abdullah Hoca uzun süreden beridir saha kenarında ısınan, başında top sektiren, topla akrobatik hareketler yapan ve topu istediği zaman göğsünde yumuşatabilen Sempati Osman'a yeşil ışık yakmadı.Sempati Osman yedek kulübesine gönderilirken üzgün olduğu dikkatlerden kaçmıyor sayın seyirciler.
 
AKPSPOR'un büyük umutlarla transfer ettiği Kâhtalı Metoisimli futbolcu da tıpkı Sempati Osman gibi, forma şansı bekliyor. PKKGÜCÜ altyapısında yetişen Kâhtalı Meto, zamanzaman Tayyip Hoca'nın eşofmanlarının tozunu almasına, mendilini alıp halayın başına geçmesine ve hatta davulun üstüne çıkıp omuz titretmesine rağmen şu ana kadar forma şansı bulamadı.
 
İlk yarıda olduğu gibi ikinci yarıda da Nüktedan Sırrı iyi futboluyla göz dolduruyor. Bir yandan futbolunu oynarken diğer taraftan da şortunun cebinden çıkardığı kâğıda notlar yazıyor. Arkadaşlarımdan kameraları, Nüktedan Sırrı'nın yazdıklarına odaklamalarını istedim. Şimdi iletilen nota bakıyorum. Şöyle yazıyor Nüktedan, “Ben çalımı atarken, şeref tribününe çay servisi yapıldı”. Arkadaşlarım, Nüktedan'ın bu maçın filmini çekmek istediği için, bir tür ayrıntı avcısı gibi not aldığını söylüyor.
 
Abdullah Hoca'nın cezası nedeniyle maçı tribünde kendisine ayrılmış 6 metrekarelik bölümde izlediğini söylemiştim. Abdullah Hoca'nın hareket alanının sınırlı olmasına rağmen, oyuna daha etkin müdahale etmesi hem seyirciyi, hem de Tayyip Hoca'yı tedirgin etmiş durumda.
 
Abdullah Hoca'nın ilk yarıda Fırtına Erdal'ın yerine oyuna aldığı ve yumuşak bilek hareketleriyle ve ılımlı futboluyla dikkat çeken Murat, henüz oyuna konsantre olamadı. Murat'ın, Abdullah Hoca'nın oyun planını anlamak için zamana ihtiyacı olduğu anlaşılıyor.
 
Abdullah Hoca, maçın son yarım saati içerisinde, attığı şutlar hedefini bulduğu için “Ok” lakabı verilen Sabri'yi oyuna alıyor. Yerli oyuncu kontenjanından oyuna dahil olan Ok Sabri, uzun yıllardır Avrupa'da top koşturan gurbetçi bir futbolcu. Ok Sabri'nin maça etkisini ilerleyen dakikalarda göreceğiz.
 
İlk yarıda agresif bir futbol sergileyen AKPSPOR'unfutbolcularında kondisyon sorunu yaşanıyor. Futbolcular yürüyerek futbol oynuyor. PKKGÜCÜ de rakibine uyarak maçta tempoyu düşürdü.
 
Demin Rıdvan Hoca'yla göz göze geldik. Bu maç nasıl biter Hocam der gibi baktım ona. O'da bana “Adnan bu maç sabaha kadar oynansa beraberlikten başkası çıkmaz” der gibi baktı.
 
Büyük umutlarla oyuna alınan Ok Sabri'den beklenen isabetli şutlar gelmiyor bir türlü. Tecrübeli kaleci Turunç Bülent, gelen her topu, adeta ellerinde yumuşatıyor.
 
Maçta son çeyreğe girerken ceza sahası çizgisine yakın bir noktada PKKGÜCÜ bir serbest vuruş kazandı. Son dakikalarda sürpriz bir gol yemek istemeyen AKPSPOR kalabalık bir baraj oluşturdu. Topa vurmak için Mütedeyyin Altan ve NüktedanSırrı'nın hazırlık yaptığını görüyorum. Nüktedan, barajın üstünden falsolu bir vuruş deneyebilir. Mütedeyyin, topa okuyup, üfleyerek iman kuvvetiyle bir vuruş yapabilir.
 
Tecrübeli kaleci Turunç Bülent, barajın yerini ayarlamaya çalışıyor. Barajda hareketlilik var. Kaleci Turunç Bülent'in dağıttığı mesir macunları barajdaki heyecanı artırdı. Hakem barajın mesafesini ayarlamaya çalışıyor. Nüktedan Sırrı, barajdakileri gıdıklayarak dikkatlerini dağıttığı için yedek kulübesinden fırlayan Kâhtalı Meto tepki gösteriyor. Kombine bileti iptal edilen ve yedek kulübesine gönderilen KahtalıMeto'nun tepkileri dinmek bilmiyor. Nüktedan, “hele bırakın gelsin” deyip, Kâhtalı Meto'ya meydan okuyor.
 
Saha karıştı sayın seyirciler. Kahtalı Meto, sağ ayağındaki kramponu çıkartıp Nüktedan'a fırlatıyor. Nüktedan'ın, zarif bir vücut çalımıyla sıyrıldığı krampon hakemin başına isabet ediyor. Sayın seyirciler, Kahtalı, hakemden gördüğü kırmızı kartla, olmadığı oyunun dışında kalıyor.
 
Ben sizlerle kırmızı kartın heyecanını paylaşırken, gerilerdengelen Ok Sabri,taktik bir şutla topu tribünlere gönderdi. Bir müddet seyircilerin elinde dolaşan meşin yuvarlak, saha kenarına gelen topları adeta bir karpuz gibi hasat ederek toplayan Mehdi Biçer'e kadar geliyor. Kenar toplardan sorumlu Mehdi Biçer, beraberliğe razıymış havalarında. Topu henüz sahaya göndermedi. Tayyip Hoca, Mehdi'nin bu kararsızlığına tepki göstererek, “getirin bakayım Mehdi'yi buraya” diye bağırıyor. Sanırım Mehdi Biçer yine fırça yiyecek sayın seyirciler.
 
Son 10 dakikaya girilirken seyircinin huzursuzluğu artıyor.Seyirciler arasında, maçın şikeli olduğu söylentileri yayılıyor. Her iki takımın seyircileri de olumsuz tezahürata başladı. Sahaya yabancı maddeler atılıyor. Tayyip Hoca seyirciyi teskin etmek için anons yaptırıyor.
 
Defansif bir futbolu tercih eden Abdullah Hoca'ya yönelik tepkiler de var. Abdullah Hoca'ya yönelik tepkileri azaltmak için 220 sayfalık oyun taktiği içerisinde, hücuma yönelik yeni sayfaları aramak için teknik kadronun ve danışmanların yeniden araştırma başladığı söyleniyor.
 
Bu maç bitecek gibi görünmüyor sayın seyirciler…
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT