1. YAZARLAR

  2. İhsan YILMAZ

  3. Umudun adı, Fen Lisesi olsun
İhsan YILMAZ

İhsan YILMAZ

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Umudun adı, Fen Lisesi olsun

A+A-

15 temmuz 2016 günü bir grup askerin darbe girişiminde bulunduğu, hükümet yetkililerin ise kalkışma diye nitelendirdiği tarihi saatler ülkemizde birçok alanda dönüm noktasını işaret etmişti. İçine girilen bir kaos hali akşam saatlerinde başladı ve sabaha karşı durduruldu. Sorumlusu ise fetullah gülen ve cemaati.

Daha önce toplumun bütün alanlarına nüfuz eden bu yapı aynı zamanda bölgede sömürge ve asimilasyon politikaları ile kendini var etmekteydi. Şuan ise Rus uçağının düşürülmesi, Roboski katliamı ve bölgede binlerce tutuklama gibi toplumsal açıdan derin yaralara neden olan birçok müdahalenin yine bu yapı tarafından yapıldığı/yaptırıldığı gündem oluşturmaktadır.  

Darbe sonrası ise yapılan MGK ve alınan Bakanlar kurulu kararıyla 21 Temmuzda 3 aylık süre için OHAL ilan edildi. Çıkarılan KHK  ile birlikte ; “FETÖ” ile ilişkisi bulunan 149 general, 32 amiral ve1600 den fazla subay TSK'dan ihraç edildi. 50 binden fazla memurun işine son verildi veya açığa alındı. 18 TV, 3 haber ajansı, 23 radyo, 45 gazete ve 15 dergi kapatıldı. Yüzlerce okul, hastane, dernek ve Sivil Toplum Kuruluşlarına el konuldu. İlçemize yansıması ise 50 den fazla memur ve güvenlik elamanının görevine son verildi. Özel Mehmet İhsan Arslan Koleji Milli Eğitim Bakanlığına devir edildi. 

Darbe sonrasının genel bilançosu böyle olmakla birlikte askeri, siyasi ve sosyal alanda köklü değişiklikler yaşanmaktadır.  OHAL bölgede kaygıyla karşılanmakta tedirginlik had safhada.

Bunları aklımızda tutalım ama esas konuya değinmek istiyorum; Kaos hali geride kalırken kaostan çıkışın da sancılı olacağını tahmin etmek zor değildir. Öncelikle yapılacak yeni düzenlemelerde, halkın öz katılımı esas alınmalıdır. Bu sürecin demokratik adil düzende ilerlemesi sağlanmalı. Kurumların belirli cemaat, parti ve herhangi bir şirketin tekelinde olmaktan çıkarılması ve bunun sahibi olan halkın hizmetine sunulması esas talebimizdir. Bununla ilgili malum yapıya ait olduğu gerekçesiyle bütün haklarına el konularak MEB'na devir edilen Özel Mehmet İhsan Arslan Koleji neden Fen Lisesi olmasın?  Sorusunu akıllara getirdi.

Geleceğimizin inşacıları olan çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim almaları eminim ki hepimizin tek isteğidir.  

Silvan halkı için yeni bir umut doğmuştur. Bu umudun adı Fen Lisesi olsun. Kampanyası başlatmış bulunmaktayız.

Türkiye'deki liselerin belki de en başarılı eğitim kurumu olan fen lisesinden Diyarbakır'da 3 merkez ilçede 1'de Ergani ilçesinde olmak üzere toplam 4 Fen Lisesi bulunmaktadır.

Kent ve kır nüfusun toplamda 120 bini bulan ilçemizde bugüne dek açılmaması bile üzücü ama bu krizle birlikte bir fırsat doğmuş ve biz Silvan'lıları heyecanlandırmıştır. 

Fiziki yapısı elverişli olan bu okulun fen lisesi olması durumunda; *okul biran önce hizmete girmeye hazır olacak *ilk ve orta öğretimi başarıyla bitiren öğrencilerimizin kendi memleketlerinde fen lisesini okuma fırsatı doğacak, maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimi engellenmemiş olacak. * ailelerin çocuklarının uzakta okumalarından duydukları kaygı son bulacak. *Okulun kurulmasıyla birlikte dışarıdan gelecek öğrencilerin ilçemiz esnafına katkısı olacak ekonomik yönden gelişim sağlanacak. * başarılı öğrencileri o okula gittiğini  gören diğer öğrencilere inanç verecek ve bu sayede madde kullanımı gibi toplumsal yozlaşma alışkanlıklarına bir nebzede olsa engel olunacak. * yeniliğin getirdiği enerjiyle Silvan halkı beklide silkelenmiş olacak.

Fen Lisesinin açılmasıyla ortaya çıkacak olumlu sonuçları çoğaltmak mümkündür. Önemi büyük olan bu çabaya herkesin kulak vermesi , Kampanya çerçevesinde girişimlerimiz sonucu Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerin bu çağrımıza ve kampanyamıza destek olacağına inanıyoruz.

Bizler Silvan'a gönül vermiş Silvanlılar olarak, hep birlikte Fen lisesi talebimizi yenileyerek Mehmet İhsan Arslan kolejinin Fen lisesi olması için tüm duyarlı halkımızı bu kampanyamıza destek olmaya davet ediyoruz.    

Saygı ve hürmetler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT