28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,600
  %0.50
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32
Ziya AKGÜL / Diyarinsesi.Org yazarı


Uludere Katliamı Bir Haykırıştır üstü Örtülemez

26 Aralık 2013 Perşembe 11:49
Şırnak ili Uludere (Qileban) ilçesi Gülyazı (Bujeh) ve Ortasu (Roboski) köylerinden Irak sınırına geçmiş ve dönmekte olan sivillerin sınırın sıfır noktasında 28.12.2011 tarihinde 21.30-22:30 sularında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu meydana gelen saldırıda 34 kişinin sehit olmasi, 1 kişinin sağ, 1 kişinin yaralı kurtulması olayı yani  bildiginiz  uludere katliyami adeta  türk siyasetciler   tarafindan yok sayilip üstü  basarili bir  sekilde  örtüldü. Tam 3 sene   gecti ve  hükümet  yatkililerin  olaya   katkisi  sadece  tarihe  bir  kürt  katliyami daha  yazmakti. Kürt halki sabirliydi metanetini   koruyup  100  yillik  baski  ve  oligarsik despotlugu görmezden  gelip  1000 yillk   kardesligin  kardeslik   evsanelerini  hatirlayip   sadece   bir   özür  bekledi. Gel   görki  bu  yüce halki  bu  sefer  gönüllerinden   paramparca  ettiler. 
 
Uludere yani Roboski olayının en önemli özelliklerinden birisi; devletin tüm kamuoyunun gözü önünde 35 yurttaşını katletmesi ve arkasına sığınabileceği hiçbir nedenin bulunmamasıdır. Türkiye tarihi uludere olayına benzer olaylarla doludur. Fakat her defasında devlet ve devlet yetkilileri arkasına sığınacakları bazı nedenler ileri sürmeye çalışmışlardır. Roboski olayında mantıksız da olsa arkasına sığınılabilecek hiçbir neden bulunmamaktadır. Esasen yasal  cercevede  taksir kalıplarının çok ötesinde kastla açıklanabilecek bir durum mevcuttur. Bunun yanı sıra bir devlet olarak  sivil insanların öldürülmesini alabildiğine karşı duracağınızı belirteceksiniz, hatta bu tip olaylar nedeniyle bir komşunuza müdahale etmeyi düşüneceksiniz, dillendireceksiniz ama aynı süreçte kendi ülkenizde 34 sivili savaş uçaklarınızla bombalayacaksınız; bu, inanılmaz bir çelişkidir. Bir bakıma devletin kendi bilinçaltıyla yüzleşmesi ve belki de kendi çelişkilerini görmesidir ya da bilinen bu çelişkilerin tamamen su yüzüne çıkmasıdır. Bu nedenle devletin hemen hemen tüm birimleri bunun şaşkınlığını yaşamakla birlikte bir an evvel bu olayın kamuoyunun hafızasından silinmesi istenilmektedir. Bugün Türkiye'de yargı uygulamaları ve yasal mevzuat gereğince bir trafik kazasında bir kişinin ölümü halinde sürücünün hiçbir kusuru bulunmasa dahi ilk aşamada araç sürücüleri genel itibariyle tutuklanır ve en erken tahliye için bilirkişi raporu beklenir. Fakat bu olayda taksir kalıplarının tamamen dışında bir fiil bulunmasına ve de 34 yurttaş katledilmesine rağmen henüz kamuoyuna yansıyan alınmış bir tek şüpheli ifadesi dahi söz konusu değildir. Bu noktada özellikle kamuoyu tarafından Yargı organlarına, devlet ve görevlilerinin savunucusu, kollayıcısı olmadıklarını yalnızca adaletin gerçekleşmesine ve korunmasına yönelik tutum ve davranışlar takınmaları gerektiği ısrarla hatırlatılmalıdır.
 
Iste bu  baglamda  Hükümet ve Başbakan, en son "Tazminatsa tazminat, daha ne istiyorsunuz!" deme noktasına gelmişlerdir. Halet-i ruhiye bu şekle bürününce uludere  olayını gündemde tutmaya çalışan, adalet isteyen her kim olursa olsun çok sert reflekslerle karşı karşıya kalmistır. Bunlar, kabullenilmek istenmeyen hatanın doğal sonuçlarıdır. "Tazminatsa tazminat!" noktasına gelen bir Hükümetinuluder olayının faillerinin bulunup hesap sorulması yoluyla adalet isteyenlere sempatiyle yaklaşmasının beklenmesi de çok gerçekçi değildir.
 
 "Hırsızın hiç mi suçu yok?"
 Yani siz uçaklarınızı kaldırıp 34 sivil vatandaşı katledeceksiniz; ilk açıklamada orduya teşekkür edeceksiniz; bir bakanınız çıkıp "Ölmeselerdi kaçakçılıktan yargılanacaklardı zaten!" diyecek, yine aynı bakan "Bunlar, silahlı örgütler tarafından kullanılıyordu." Diyecek; askerî kademelerde bu katliam nedeniyle hiç kimseye görevinden el çektirilmeyecek; bugüne kadar tek bir Hükümet yetkilisi açıkça "ÖZÜR DİLİYORUZ!" demeyecek; en son "Tazminatsa tazminat, daha ne istiyorsunuz!" diyeceksiniz
Ama   gel   gör ki   devran  dönecek   o  mazlumun  ahi   tutacak   seni. 
Bugünlerde  yolsuzluk ve rüşvet  skandalları   pes peşe  ortaya  çıkmakta ve hükümetin   her olayda olduğu  bu olayda da ciddiyetini   korumayıp  suçluları  bulmaya  çalışması  gerekirken  suçluları  bulanı cezalandırmaya çalışması Uludere  katliamının  sürecinden  hiç bir  farkı  yoktur. 
Uludere katliamı  olayında Hükümetin tavrını en iyi analiz eden yazılardan birisi, yazdığı yazı nedeniyle Yeni Şafak gazetesi tarafından işine son verilen Ali Akel'in durumu  bunu  net bir  şekilde  gözler önüne  sermektedir..
 
 SUSMAMAK,  HEPİMİZİN İNSANİ SORUMLULUĞUDUR
 
 
 
Bu yazı toplam 16091 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com