24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


UEFA'da Bir DİYARBAKIR

01 Haziran 2009 Pazartesi 08:49

Diyarbakırspor zoru başardı, şimdi önünde daha zorlu bir maraton var. Kulübün önünde büyük engel teşkil eden borçlar ve hacizler sorunu büyük ölçüde çözüldü. Bu işlerin çözümü için görüşmeleri bizzat kulüp Başkanı Dr.Abdurrahman Yakut yürüttü, öncülük etti. . Gelinen noktada, durup  şöyle bir geriye baktığımız zaman, çok kısa bir süre içerisinde bayağı bir yol aldığımız görünüyor. Çünkü Diyarbakırspor'a kulüp demeye bin şahit lazımdı, kimin eli, kimin cebinde, kim ne vermiş, ne yazmış hiç bir şey tam olarak belli değildi. Düşünün süper lige namzet bir kulübün, Yakut'tan önce tek bir muhasebe defteri dahi olmamış. Bu da, kulübü kimlere emanet ettiğimizin net bir resmidir.

Hep söyledik, Yakut bu kulüp için bir milat olmuştur. Öncesi ve sonrasına iyi bakmak lazım. Barış esintilerinin yoğunlaştığı bu günlerde, böyle devam ederse, Diyarbakırspor için de mutlu bir geleceğin ilk sinyallerini aldık sayılır.  Şampiyon olduk,  süper lige çıktık, halen bir çok konu muallakta görünüyor. Öncelikle Yakut'un kesin olarak yola devam edip etmeyeceği söz konusu. Benim tanıdığım Yakut bu işi, artık inanmadığı kişilere bırakması mümkün görünmüyor. Çünkü kolay olmadı, geri dönüş, bu kent için büyük bir yıkım olur.  İşte o zaman ortada ne bir kulüp kalır,  ne de kulübe karşı zor sağlanan güven ortamı, yok olur gider.  Halk Yakut'a güvendi ve onu bir kahraman olarak bağrına bastı. Bundan böyle bu kulübü kurda, kuşa yem etmemek için çok ciddi tedbirlerin alınması lazım.  Bu kent, her şeyini ortaya koyacak, 2. bir Yakut daha çıkaramayabilir.  Bunları görmeden bırakmak, kuzuyu kurda emanetten farkı kalmayacaktır. Önümüzde ki süreçte, kulübün şiddetle kurumsal bir proffesyonel yapıya kavuşması ve ehil insanlara bırakılması gerektiği düşüncesindeyim. . Kulübün kendi, ayakları üzerinde durmasını sağlayacak çok ciddi tedbirler alınması lazım. 

Bunlar kolay değil, işte kolay olmayan bu işler için yürekli insanlar lazım.  Benim tanıdığım Yakut kolay kolay bu işi bırakmaz, inatçıdır, bir işe başladı mı sonunu mutlaka getirir. Bu ligde yakın zamanda bir Diyar Fırtınası görürseniz hiç şaşırmayın. Çünkü alt sıralarda zorlanacak bir Diyar, Yakut'la olmaz, bunu iyi bilin. Kulübün sessiz olduğuna sakın aldanmayın. Yakut  çok zeki bir insandır, senle konuşurken bile aklından 40 tane meseleyi süzgeçten geçirir ki, aklın yerinden oynar. Zeka ve cesaret birleştiği zaman başarının gelmemesi mümkün değil.   Bizler Diyarbakırspor'u en az 5 yıl içerisinde süper ligin tozunu atan ve zirveyi zorlayan bir ekip düşlüyorsak, o başarı artık bir hayal olmaktan çıkmıştır. Tabi bu işler hiçte kolay olmayacak. Bunlar sorumluluk ve büyük fedakarlıklar isteyen işlerdir. Ama hiç bir zaman da mucize değildir. Geçtiğimiz yılı, parasız pulsuz bir şekilde şampiyon olarak tamamlayan, Diyarbakırspor'un geleceğinin belirleneceği günleri yaşıyoruz.  Önemli olan elbette çıkmaktan öte, kalıcı ve üst sıraları zorlayan bir kulüp düşlüyoruz. Peki buna ne kadar hazırız derseniz, işte orada durmak lazım. Çünkü henüz doğru düzgün bir antrenman sahası, hiç bir geliri olmayan bir kulüpten bahsediyoruz. Bu iş için büyük yatırımlar yapmak gerek, ilk iş olarak artık kabak tadı veren, tesislerin bir an önce bitirilmesi  hayat, mebat meselesi gibi görünüyor. Daha sonra kulübü kendi ayakları üstüne oturtacak, işletme mantığının kulübe getirilmesi lazım.  İstenirse bu işler 1-2 yıl içerisinde çok rahat tamamlanır. Ama gel gör ki, Diyarbakır'da bazı şeyleri aşmak, deveye hendek atlatmaktan zor görünüyor.  Bu işler ne kadar uzarsa, işimiz o kadar zor görünüyor.

Yakut kalır ve devam ederse, ki öyle görünüyor, 5 yıl böyle devam edip, endeksi hep yukarıya doğru tırmanan bir Diyar'ı, 5. yıl sonunda neden ilk 5  içinde görmeyelim. Bunlar hayal değil, bunlar akıl, cesaret ve dürüstlükten geçmektedir.  Mesele Yakut gibi insanları, bulup onlara destek olmaktan geçiyor, asla köstek değil. Ama bu işleri, hayatını ortaya koyan  sadece Yakut'a ihale etmekte ne kadar vicdana sığar orasını düşünmek lazım.  Sadece şu kadarını söylemek istiyorum, umudumun gerçeğe dönüşmesine çeyrek kaldı, Diyarbakırspor çok kısa bir süre sonra,  yeni stadında, mutlaka UEFA ve Avrupa kupalarında mücadele edecek., buna kalpten inanıyorum.  Yeter ki dürüst insanlara biraz daha destek olalım, yeter ki Yakut gibi değerleri koruyalım.

Bu yazı toplam 2139 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com