1. YAZARLAR

  2. Selim KAYA

  3. U-18'de kriter çelişkisi
Selim KAYA

Selim KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

U-18'de kriter çelişkisi

A+A-

U-18’de kriter çelişkisi Selim KAYA

TFF. U 18 liginde grupları belirledi. Ancak bu grupların belirlenmesiyle bir çelişki ortaya çıktı. Yarısı 3. lig ve 2. lig takımlarının oluşturduğu U 18 Liginde Türkcell Süper Ligi’nde mücadele eden Diyarbakırspor ve Kasımpaşaspor yer alamadı. Kasımpaşa’nın durumunun ne olduğunu bilmiyorum ama Diyarbakırspor için gerekçe kulübün kriterlere uymadığıdır.

Bir takıma 2 ayrı kriter

İşin ilginç yanı kriterlere uymayan bu takımın Türkcell Süper Lig’de mücadele etmesidir. Aslında burada trajikomik bir durum var. Şimdi bu kulübün alt yapısı bu kulüpten farklı bir kulüp değil ki, kriterlere uymuyor diye lige almayasın? Böyle bir durumda TFF’nin kendisiyle bir çelişkisi söz konusu bence. Şimdi, A takımınız kritere uyuyor da altyapı takımınız kritere uymuyor demek TFF. Gibi saygın bir kuruma yakışmaz. Bir kulüp kriterlere ya uyar veya da uymaz. Durum bundan ibarettir.

Parayı A takıma harcamışlar

Konuyla ilgili görüştüğüm Diyarbakırspor Kulüp Basın Sözcüsü Suat Önen, TFF.’nin bu durumda 60 kulübü U 18 Ligine almadığını söylüyor ve ekliyor: “Federasyon bu kulüplere zamanında alt yapıya tesis yapılması için para göndermiş. Ama bu kulüpler bu paraları altyapıya tesis yapmak yerine bunu A takımlarına harcamışlar. Federasyon’da bunu tespit etmiş ve bu takımların alt yapılarını U 18 ligine almamış ve maalesef Diyarbakırspor’da bu kulüpler gibi altyapıya tesis yapılması için gelen parayı A takıma harcamış. Bu durumda Federasyon haklıdır. Ama biz, gençlik ve spor il müdürlüğünden 2 tane tam teşekküllü tesis kiraladık ve bunun sözleşmelerini de federasyona gönderdik. Sonucunu bekliyoruz.”

Diyarbakırspor 2 tesis kiraladı

Şimdi Diyarbakırspor, grupları belirlenen U 18 Ligine katılmayı bekliyor. Ama bu olmazsa bile bu takımın 1. Amatörde oynaması lazım. Yoksa bu ilin en iyi gençlerinin bir arada bulunduğu Diyarbakırspor Süper Genç takımına çok yazık olacak. Şimdi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden 2 tane tam teşekküllü tesis kiralayan Diyarbakırspor’un TFF.’ye gönderdiği sözleşme var. Şimdi, bu çocukların psikolojileri daha fazla bozulmadan Diyarbakırspor’un U 18 takımının bu lige alması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü şu an için ortada bir eksiklik söz konusu değil. Şu an için bu çocuklara bir haksızlığın yapılıp yapılmayacağı söz konusu bence…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT