23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,556
  %0.06
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Türkiye ve Çeteleşmeler

05 Ağustos 2008 01:34

Ülkemiz maalesef son yıllarda sayıları hızla artan, çete ve illegal örgütlerle dolup taştı. Tabir i caizse hangi taşı kaldırsan altından ya bir çete yada bir mafya çıkıyordu. Bu çetelerin Kimi Devlet yanlısı görüp işini bitiriyor, kimisi de  devleti bazı konularda sanki acizmiş görüp devletçiliğe  soyunuyordu.

Hangi amaçla olursa olsun, devletin içinde olmadığı her türlü iş ve icraat, asla bir hukuk devletinde olmaması gereken kanun dışı örgütlerdir. Yine son yıllarda ve de özellikle son günlerde Türk Emniyetinin kararlı ve keskin duruşuyla bu tür çetelerin bir çoğunun çöküşüne şahit olmaya başladık. Bunlar sevindirici bir anlamda da halkın devletine güven tazeleyici olaylarıydı. Halkın beklentisi,  bu kararlı tutumun sonuna kadar gitmesi yönündedir.  Bu durum tüm kesimler tarafından takdirle karşınlanmıştır. Özellikle Ergenekon davasında Türk Polis İstihbaratının üstün ve kararlı çalışması, tüm dünyada ve ülkemiz de övgüyle karşılanmıştır.

Mehmet Ali BİRAND bir yazısında Çeteleşmeyi aynen şöyle anlatıyor; 

“Çete” ise ikiye ayrılıyor Biri, yine kamuoyundaki anlayışa göre, Devleti korumak ve Derin Devletçilerin sempatisinden yararlanıp, eylemler yapan, Devlet adına sokağa inen, ancak karşılığında da çek-senet işinden başlayıp açıkça gangsterliğe kadar uzanan bir faaliyet alanına sahip olurlardı. Bunlar, tam anlamıyla mafya özentileridirler. İçlerinde çok ünlü babaları barındırırlar. Devlet için çalıştıklarını söylerler, karşılığında da uyuşturucu başta olmak üzere her türlü yasa dışı işe girerler ve kolluk güçlerinden müsamaha görürler. Hatta zaman zaman (özellikle 1990’larda) Jandarma, Polis veya MİT  tarafından da kullanıldıklarına inanılır. Taşeron olarak  birçok suikast, faili meçhul  cinayete katıldıkları da bilinir.

İkincisi ise, çıkar hesabı  fazla ön plana geçmeyen grupların kurdukları Çete’lerdir. Aralarında emekli askerler, emekli polis ve kendilerine “vatansever” diyen kimi sivillerden oluşur. Genelde, bunların da Devlet’in çeşitli güvenlik kurumlarıyla ilişkileri vardır. Gizli bir destek, taktik alırlar. Korunurlar.

Ancak, Devlet garip bir varlıktır. İşini yaptırır, taşeronları kullanır, sonra birden tutum değiştirip aynı grup ve insanları hapse atar. Tarihimiz bu örneklerle doludur." (3 Haziran 2006 Hürriyet M.Ali Birand)

Halk arasında bir inanış vardır, Devletin olmadığı yerde, o boşluk her zaman Mafya ya da çete tarafından doldurulur derler.   Bu tür illegal yapılanmayı otopark mafyasından tutunda, orman, arazi, çek-senet, vs. vs. saymak mümkündür. Yine Tempo Dergisi’nin bir araştırmasına göre sadece İstanbul’da bu tür büyük çaplı 50’ye yakın mafya-çete ya da suç örgütü türemiştir.

Devletin burada yapması gereken en önemli temel görev, bu tür çeteleşmenin önünü tamamen kesmek için bir an önce hem yapısal hem de eksik görülen temel kanunlarını bir an önce gözden geçirip, bu tür illegal örgütlerin önünü tamamen kesmesidir. Bu devletin asli görevidir. Çeteleşme ve mafyanın en yoğun olduğu ülkeler,  kanunların ve yapılaşmanın çok eksik ve gevşek olduğu ülkelerdir.  Devlet bu konuda ne kadar güçlüyse halkın güveni ve devlete sadakati o derece artacaktır. 

   Çok basit bir örnek vermek gerekirse, çok değil bundan birkaç yıl önce, İstanbul ilinin her köşesi irili ufaklı otopark çeteleri tarafından ele geçirilmişti. Buralara araçlarını bırakıp bu insanlara bedelini ödemeden buradan ayrılmak imkansızdı. (Ya arabanı çizerler, ya da gözünü şişirirler) Hatta bu konuda aracını buralara bırakmak isteyen bir milletvekili, bunun bedelini bu insanlara ödemek istemeyince hastanelik olmuştu.  Yani burada ki boşluk resmen bir otopark çetesini doğurmuştu. Daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin ısrarlı tutumu karşısında, İstanbul'da otoların park yapabileceği  her karış yer tek tek tespit edilerek, Büyükşehir Belediyesi himayesine geçirilmişti. Bu tür çetelerin ele geçirdiği her yere bir nevi devlet el koymuş oldu.  Büyükşehir'e bağlı İSPARK adında bir şirket kurularak, İstanbul'u bir uçtan bir uca bu kurumun denetimine verdiler.

Sonuç olarak bu anlattığım, çok basit bir olayda bile yıllık rantın değerini siz tahmin edin. Peki burada kim karlı çıktı yine devlet karlı çıktı bir anlamda millet kazanmış oldu. İspark'ta görev yapan eleman sayısı ve Belediye'ye aktarılan dünya kadar bir bütçe de cabası. Haliyle burada ne bir çete kaldı, ne de bir mafyalaşma.

Bu yazı toplam 1305 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com