1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Türkiye Değişim Hareketi
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Değişim Hareketi

A+A-

     Yeni oluşumlardan Sayın Mustafa Sarıgül’ün organize ettiği ve başını çektiği Türkiye değişim hareketinin vatandaşlar nezdinde hüsnü kabul görmesi, birçok partiyi endişeye sevk etmektedir. 

     Özellikle Cumhuriyet Halk partisinden önemli ölçüde oy alabileceğini düşünmekteyim. Tabi Cumhuriyet Halk partisinde ki kemikleşmiş ulusalcı oyları vinç getirseniz kıpırdatmanız mümkün değil, ancak sol veya sosyal demokrat oyları önemli ölçüde bu harekete kayacağını veya kaymakta olduğunu görmemek mümkün değil. 

     Türkiye’nin en büyük eksiklerinden biri olan Sosyal demokrat muhalefetin varlığıdır. Geçmişte sosyal demokrat oyların merkezi konumunda olan Cumhuriyet Halk partisi bu özelliğini kaybetti. Ecevitlerin dine saygılı demokratik sol anlayışı bir süre bu anlayışı devam ettirdi, ancak bu gün görünen görüntüde, Türkiye değişim hareketi bu sorumluluğu yüklenecek, üstlenecek ve varoşların sesi olmaya aday olabilecek konuma yerleşmek üzeredir.


     Şişlide üç dönem Belediye başkanlığı yapmakta olan ve geldiği yeri unutmayan Mustafa Sarıgül’ün bu ülkeye yapacağı olumlu katkılarının olabileceği inancındayım. Ancak bugünkü Cumhuriyet Halk partisi imajından uzaklaşmasıyla halkın gönlünde taht kurabilecektir. Zaten bu gün halkın iltifatı da bu özelliği görmesinden kaynaklanmaktadır.


     Türkiye değişim hareketi sadece Cumhuriyet Halk partisinin oylarını  değil, aynı zamanda Adalet ve Kalkınma partisinden umudunu kesmiş  varoşlardan da önemli oy alabileceğini tahmin ediyorum. Zira varoşlar Adalete susamışlardı, gelir dağılımının adaletsizliğini Adalet ve Kalkınma partisinin giderebileceğine inanarak onlara oy vermişlerdi. Ancak bu umutlarını büyük ölçüde kaybettiler, içine düştükleri durum bunu yansıtmaktadır. İşi olanlar işlerini kaybettikleri gibi işsizlerin iş bulma umutları gelmeyecek perşembeye ertelenmiştir.


     Türkiye Değişim hareketi, sosyal adaleti sağlamaya yönelik projeler ürettiği ve vatandaşlara aktarabildiği ölçüde başarı grafiğini yükseltecektir. On iki Eylül öncesinde varoşlar Cumhuriyet Halk partisinin oy deposu konumundaydı, ancak on iki Eylül sonrası bu zemine Refah partisi oturdu, şimdi de Adalet ve Kalkınma partisinin oy aldığı mekânlardır. Cumhuriyet Halk partisi ise tuzu kuru olanların, ekmek derdi olmayanların, ideoloji peşinde koşanların merkezi konumundadır. Yani geçmişteki tabanını kaybetmiş, daha elit bir taban oluşturmuştur.


     Türkiye değişim Hareketi daha çok tanıtım yapmak, daha çok ülke sathına ulaşmak zorundadır. Cumhuriyet Halk partisi Güneydoğu Anadolu’dan silinecek konumuna gelmişse, ulusalcı çizgisi buralara getirmiştir, Türkiye değişim Hareketi daha kucaklayıcı bir yaklaşım sergilemektedir. Bu kucaklayıcı bakış açısının ilk seçimlerde barajı aşabileceğinin işaretidir.

     Şoför Hakkı’nın oğlunun yolu açık olsun.


     Selam ve Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT