29 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,414
  %0.35
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Turkcell Süper Lig Müsabakalar Statüsü

03 Haziran 2009 00:21

 

TURKCELL SÜPER LİG MÜSABAKALARI STATÜSÜ

(STADYUM,TRİBÜN DÜZENLEMESİ VE ORGANİZASYON,GÜVENLİK,BASIN)

 

    Futbol oyunu yıllardır zevkle izlenen bir spor dalıdır.bu oyunu izlerken acaba nelere dikkat edeceğimizi,ne gibi kriterler altında bu oyunun o sahada oynanabileceğini bilmemiz , izlediğimiz oyundan adeta daha bir seyir zevki elde edeceğimiz anlamına geliyor.Bildiğiniz üzere Takımımız DİYARBAKIRSPOR TURKCELL SÜPER LİG’de 11.SEZONUNA 8.AĞUSTOS 2009 günü MERHABA diyecek ve bizlerin mücadele edeceğimiz bir ligin STATÜSÜ’ nü bilmemiz daha bir önem arz edecektir.kısa bir araştırma yaparak TFF Resmi sitesinden sizler için bu konuları derledim.gelin hep birlikte okuyup,kendimizi yeni sezona hazırlayalım.

 

STADYUMLAR:

1. Kulüplerin S&GT’ ye  ve AT’ ye uygun kriterleri yerine getirmeleri ve müsabakaların oynanacağı stadyumların S&GT’ de belirtilen kriterler doğrultusunda S&GT Uygunluk Belgesi almış olması zorunludur. Uygunluk belgesini almayan kulüpler

hakkında S&GT, FDT ve  Statü hükümleri uygulanır.

2. Müsabakalar TFF tarafından gece veya gündüz oynatılabilir. Stadyumlarda S&GT ’ye uygun aydınlatma sistemi ile elektrik kesintisi veya arızası halinde en geç 15 dakika içerisinde aydınlatmanın tam kapasite ile çalışmasını sağlayacak

bir jeneratörun bulunması zorunludur. Ayrıca S&GT’ye uygun olarak, elektrik kesintisi halinde jeneratör devreye

girinceye kadar seyirci tahliye sistemleri olan tribün merdivenleri, tahliye koridor ve merdivenleri ve cıkış kapılarını

aydınlatan ‘’Acil Aydınlatma Sistemi’’ bulunması zorunludur.

3. Müsabakalarda; Türk Bayrağı, TFF Bayrağı, Fair-Play Bayrağı, Sponsor Lig Bayrağı, İki Kulubün Bayrakları ile

stadyumda mevcut bayrak direklerine cekilecektir.

4. TFF’nin ilgili kurullarınca statları kapatılan kulüplerin müsabakaları TFF tarafından tespit edilecek baska stadyumlarda oynatılır. Ancak bu stadyum müsabakayı oynayacağı rakip takımın stadyumu olamaz. Herhangi bir nedenle kendi stadyumunda oynaması gereken müsabakayı baska bir stadyumda oynayan kulupler bu müsabakalarla ilgili tesis ve

personel ucretleri ile yayıncıdan talep edilen stadyuma giris ucretini de odemek zorundadırlar.

5. Turkcell Süper Lig musabakalarının oynanacağı stadyumlarda en az bir yedek kaleyi kullanıma hazır bir şekilde bulundurmak zorunludur.

6. Seyircisiz oynanacak olan müsabakalarda; stadyuma sadece TFF Yönetici ve yetkilileri ile Devlet Protokolüne dahil kisiler, ev sahibi ve misafir kulüplerin en fazla 25’ er kisi olmak kaydıyla müsabakadan en gec 2 gün once bildirecekleri

listelerde ismi bulunan kisiler ve musabaka kadrosuna giremeyen akredite edilmis en fazla 5’ er futbolcu, TFF dan izin almıs kisiler ile Türkiye Spor Yazarları Derneğince akredite olmuş basın mensupları girebilirler.

7. Turkcell Süper Ligi müsabakalarında sahaya;

a) Kulüplerin müsabakalarında gorevli ve sahada yer alması zorunlu bir adet doktor,

b) Saha kenarında düzenlenmis ozel yerlerde oturmaları kaydıyla yedek futbolcular ve (ihrac haric) oyundan

cıkan futbolculardan baska her iki kulübe mensup Yönetim Kurulu’nca atanmıs ve AT’ye uygun akredite olmus kisiler arasından;

• 1 adet Yönetici

• 1 adet Teknik Sorumlu

• 1 adet Antrenör

• 1 adet Kaleci Antrenöru veya bir adet Antrenör

• 1 adet eşofmanlı Fizyoterapist veya Masör

• Yabancı Teknik Sorumlular icin bir adet tercüman veya yabancı futbolcular icin iletisim kurmak uzere bir adet

tercüman (Bir kisiden fazla olamaz.)

olmak uzere futbolcular haricinde toplam yedi kisi girebilir.

8. Takımların yoneticileri mactan once “Müsabaka isim Listesini” imzalayacaklardır. Yonetici olmadığı takdirde Teknik Sorumlu, yoksa Antrenör veya Takım Kaptanı müsabaka isim listesini imzalayabilir.

9. Turkcell Süper Lig müsabakalarında AT hükümlerine uygun olarak saha icine girecek olan oyuncular hariç diğer yönetici, teknik adam ve goörevlilerin akreditasyon kartlarını müsabaka boyunca boyunlarında görulebilir bir sekilde tasımaları zorunludur. Aksine davranan kisiler ve/veya AT’ye uygun denetim yapmayan kulupler hakkında FDT hükümleri uygulanır.

10. TFF’nin ilgili kurullarınca tedbir kararı, hak mahrumiyeti veya musabakadan men ceza verilen kisiler cezaları infaz edilinceye veya tedbirleri kaldırılıncaya kadar musabakalara hicbir nam ve gorev ile akredite edilemezler. Aksine davranışta bulunan kisi ve kulüpler hakkında FDT hukumleri uygulanır.

11. Müsabaka baslamasına 15 dakika kala saha içerisinde; FGAT, ev sahibi kulüp güvenlik sorumlusu, ev sahibi kulüp stadyum müdürü, AT’ye uygun akredite olmus foto muhabirleri ve yayıncı kurulus kameramanları, sahaya açılan kapılardaki ozel guvenlik gorevlileri, her iki kulubun AT’ye uygun akredite olmus futbolcu ve yetkililer ile gerekli olması halinde resmi guvenlik dısında (Madde 20-B-20 maddesi hukmu saklı kalmak kaydı ile kimse bulunmayacaktır. Bu maddeye gore saha icerisine girebilen kisiler oyun süresince saha kenarındaki ozel yerlerinde bulunmak zorundadırlar.

Bu sartlara uymayanlar sahadan cıkartılırlar.

12. Saha kenarında oturmalarına musaade edilenler, gorevleri dısında, hicbir olaya sözle veya fiili olarak katılamazlar.

13. Saha kenarına oturmalarına müsaade edilen görevlilerden biri oyunculara taktik ve talimat verebilir. Ancak, o kisi de teknik alan icerisinde kalmalı, her zaman sakin ve kontrollu hareket etmeli ve talimatını verdikten sonra yerine dönmelidir. Mac suresince teknik sorumlu yedek kulubesi yanında AYAKTA DURABiLiR.

14. Turkcell Süper Lig müsabakaları öncesinde, devre arasında ve müsabaka sonrasında soyunma odalarına girecek olan yöneticilere ev sahibi takım tarafından AT hukumlerine uygun olarak akreditasyon kartı verilmek zorundadır. Bu kartları taşımayanlar koridorlara ve soyunma odalarına giremezler. Ev sahibi kulup yoneticileri de bu kartları tasımak zorundadırlar. Akreditasyon Talimatı hükümlerine uygun akreditasyon denetimi ve islemlerini yapmayan ev sahibi kulupler hakkında FDT hukumleri uygulanır.

15. Müsabakalarda misafir takımlar yedek kulübesini oncelikli belirleme hakkına sahiptir.

16. Kale ağları ev sahibi kulup tarafından sağlam, deliksiz olarak takılmalı ve yere sabitlestirilmelidir.

17. Köse bayrak direkleri zorunlu olduğundan, kırılma vesaire gibi durumlar karsısında mutlaka yedeği

bulundurulmalıdır.

18. Uluslararası standartlara uymayan stadyumlarda ve sahalarda macların oynanmasına TFF izin vermeyebilir.

Stadyumların oyun zeminleri S&GT’ye uygun doğal cim veya FIFA sertifikalı suni çim olmalıdır. TFF 2009 - 2010 Futbol sezonundan Turkcell Super ligde, sezon boyunca gecerli ‘’FĐFA 2 yıldız’’ sertifikasına sahip suni çim üzerinde müsabaka oynanmasına izin verilir. Suni cim sahaya sahip stadyumlarda müsabaka oynayacak kulüpler gerekli sertifikaları 2009 -2010 sezonu basında TFF’ye ibraz etmek zorundadırlar.

19. Stadyum; kapasite, sağlık hizmetleri(odalar ve donanımları) , tüm sistemler (sıhhi tesisat, ısıtma ve sıcak su sistemi, anons sistemi, skorboard sistemi, kamera sistemi vb.), saha aydınlatması ve tum alanlarla ilgili elektrik donanımları, acil durumlarda kullanılacak sistemler ve materyaller, yangın ve diğer yapısal sağlamlık yönlerinden periyodik olarak çalısabilirliği acısından yetkili kisi ve kurumlarca kontrol edilmis olmalıdır ve istenildiği takdirde yetkili mercilerden alınan belgelerin TFF’ye sunulması zorunludur. Bu hususlarda meydana gelebilecek aksaklıklardan tamamen ev sahibi kulup sorumlu olacaktır.

20. Stadyumda anons sistemi calısılır vaziyette olmalı, kesinlikle tarafsız bir sekilde kullanılmalı, ev sahibi takımı destekleyici sekilde rakip takıma karsı kullanılmamalıdır. Anonslar anlasılır ve duyulur sekilde yapılmalıdır. Aksine davrananlar hakkında FDT hukumleri uygulanır.

21. Stadyumun soyunma odası koridorlarında, yesil zeminde, mac oncesi, devre arası ve mac sonunda kesinlikle gorevliler dısında kimse bulunamaz. Gorevlilerin AT hukumlerine uygun akredite olmaları gerekmektedir.

22. Stadyumun icerisindeki büfelerde içeceklerin kapalı sekilde ve sise icerisinde satılması kesinlikle yasak olup, ayrıca seyircilerin stadyuma bu ve benzeri maddelerle alınması yasaktır. Aksine davranan kulupler hakkında FDT hukumleri uygulanır.

23. Stadyum büfelerinde ve çevresinde alkollu içecekler satılamaz.

24. Stadyum icindeki kamera ve reklam panolarının duzeni, reklam pano ölculeri ile müsabaka baslamadan once seremoni esnasında takımların ve basın mensuplarının hangi sekilde yer alacağı ekli tablolara uygun olmak zorundadır.

Reklam panolarının yuksekliği seyircilerin ve foto muhabirlerinin gorus alanını bozacak sekilde olamaz.

25. Turkcell Super Ligi müsabakalarından önce saha zeminin sulanması isleminin musabakadan 75 dakika önce bitirilmesi gerekmektedir. Ayrıca sulama isleminin tüm saha da yapılması zorunlu olup, sahanın sadece bir bölümünün sulanması kesinlikle yasaktır.Eğer sulama devre arasında olacaksa bu durum hakkında TFF Temsilcisine mutlak suretle bilgi verilmeli ve sulama yine tum saha olarak yapılmalıdır.

B. TRiBüN DüZENLEMESi VE ORGANiZASYON:

1. Federasyonca belirlenen Emniyet ve Güvenlik tedbirlerine uymayan kulupler hakkında FDT hukumleri uygulanır.

2. Stadyumlara seyri engellemeyecek nitelikte, S&GT’ye uygun sekilde seyirci ile musabakanın yapıldığı yer arasına tel,duvar, bariyer ve benzeri fiziki engeller konulabilir. Fiziki engeller ilgili Güvenlik Biriminin olumlu gorüşu ve il Spor Güvenlik Kurulu kararı ile kaldırılabilir.

3. Stadyumlarda engellilerin müsabakaları izleyebilmeleri icin durumlarına uygun yerler tahsis edilmelidir.

4. Tribunlerdeki merdiven boslukları, tribun giris ve cıkıs kapı onleri kesinlikle bos bırakılmalıdır.

5. Tum tribunlere (Protokol ve Localar dahil olmak uzere) biletle/ve veya kombine kartla girilir. Müsabakaların yapıldığı alanlar cevresinde bilet satısı icin ayrılmıs yerler ile Federasyon veya kulup tarafından uygun görulen yerler ve görevliler dısındaki kisilerce bilet satısı yapılamaz. Müsabakalarda her ne suretle olursa olsun toplu veya organize bicimde rayic bedelin altında veya ustunde, musabaka biletinin temini, dağıtımı, bilette yazılı bedelin ustunde satılması ve kapasitenin üstunde seyirci alınması veya bu yerlere biletsiz seyirci kabul edilmesi yasaktır.

6. Tum tribünlerin biletleri farklı olmalı ve ayrı ayrı renk kodları icermelidir. Ayrıca bu renk kodları stadyum çevresi yönlendirme isaretlerinde, kapı girislerinde ve biletlerde bulunmalıdır. Biletlerde giris kapısı, oturma numarası ve renk kodu bulunmalıdır. Biletin uzerinde yazılı tribun haricinde baska bir tribune aynı bilet ile girilemez.

7. Protokol tribunünde misafir takım yöneticilerine daha evvel bildirmek kaydı en fazla 10 kisilik yer ayrılır.

8. Stadyum tribunlerinde yer alan koltukların S&GT‘ye uygun sekilde numaralandırılması zorunludur.

9. Protokol tribunünde musabakada gorevli Temsilci ve Gözlemciye müsabakayı rahat bir konumda izleyebilmeleri ve herhangi bir olay anında kısa surede saha icine inebilecekleri bir yerden yer ayrılır. Ayrıca müsabakada doping görevlisine de protokol tribununde bir kisilik yer ayrılmalıdır.

10. Ev sahibi kulup müsabakayı yapacağı stadyuma oturma yeri kadar seyirci almak ve alınacak seyirci miktarı kadar bilet basımını temin etmek zorundadır.

11. Müsabakalarda satılan biletlerin listesi, ev sahibi kulup tarafından müsabaka temsilcisine müsabakanın bitimini takip eden 15 dakika içerisinde teslim edilmek zorundadır.

12. Ev sahibi kulüp, stadyumun oturma kapasitesinin minimum % 5’i kadar misafir seyirci icin guvenliği tam olarak sağlanmıs bir tribünde yer vermek zorundadır. Ancak, müsabaka saatinden 24 saat once misafir takımın stadyumun % 5 oturma kapasitesinden daha az miktarda talepte bulunması halinde, ev sahibi kulup misafir takımın talep ettiği miktarda oturma yeri tahsis ederek, tahsis olunan mahaldeki misafir takım seyircilerini tum guvenliklerini temin etmek zorundadır.

Misafir takımın belirtilen sürede tahsis miktarı talebini bildirmemesi halinde tum tahsis haklarından feragat etmis sayılır ve ev sahibi kulüp tum oturma yerleri ile ilgili karar vermekte serbesttir.

13. Misafir seyircilere, aynı seyir kalitesindeki yerler icin ev sahibi seyircilere uygulanan bilet fiyatından farklı bir bilet fiyatı uygulanamaz.

14. Müsabakalarda gorevlendirilen temsilci ve gozlemci dısında; Federasyon Baskanı, Baskan Vekilleri, Yönetim Kurulu üyeleri, MHK ile GTK Baskan ve Uyeleri, Genel Sekreter ve Vekilleri ile Federasyon Vekilleri stadyumlarda istediği yere girebilir, bu kisilerin bilgi ve belge temin etme hakkı mevcuttur.

15. Müsabakalarda, takımların siyah bant takma veya siyah forma ile müsabakaya çıkmaları, saygı durusunda

bulunulması TFF’nin iznine tabidir. Aksine davrananlar hakkında FDT hukumleri uygulanır.

16. a) TurkcelL Süper Lig Kuluplerinin musabaka oncesi sahaya cıkmak istedikleri pankartlar TFF’nin iznine tabidir

b) Pankartların Sosyal ve Toplumsal mesaj icermesi sarttır.

c) Kurum ve Kurulusların Pankart taleplerini Kuluplere yapmaları Kuluplerinde TFF’ye muracaat ederek onay almaları gerekmektedir.

d) Pankartların boyu en az 14 metre eni ise en az 1 metre olmalıdır.

e) Pankart taleplerinin musabakadan en az 7 gun once yapılması durumunda değerlendirilecektir.

f) Pankart izni verilen musabakalarda Pankartın müsabaka Temsilcisi tarafından gorülmesi sağlanmalıdır.

g) Kulüpler yukarıda sayılanlar dısında TFF’nin uygun göreceği pankartlarla müsabakaya cıkmak zorundadırlar.

17. Spor ahlakına aykırı, tahrik edici, aşağılayıcı, dil, din, mezhep, ırk, cinsiyet, etnik ve siyasi ayrımcılığa yönelik söz sarf edilmesi veya bu mahiyette afis veya pankartların müsabaka alanına veya yakın cevresine asılması yasaktır.

18. Müsabakalardan önce yapılacak olan her türlü gosteri ve törenler Federasyon iznine tabidir. Federasyonca izin verilen gösteri ve törenlerin saha icerisinde (çim zeminde) müsabakanın baslamasına 45 dakika kala ve saha dısında(çim zemin dısında) musabakanın baslamasına 15 dakika kala bitirilmesi ve sahanın musabakaya hazır hale getirilmesi zorunludur.

19. Müsabakalardan önce orta yuvarlağa konulabilecek kulüp sponsor logoları, musabaka baslamadan bes dakika once kaldırılmalıdır.

20. Reklam amaclı olarak saha icerisinde bulunan maskotların müsabaka baslamadan bes dakika once sahayı terk etmeleri zorunludur.

21. Turkcell Süper Ligi müsabakalarında müsabakanın oynanacağı gun saat 10:00’da müsabakanın yapılacağı

stadyumdaki es güdüm toplantı salonunda her iki takım temsilcilerinin katılacağı Müsabaka Esgüdüm Toplantısı yapılır.Bu toplantıya Federasyon Temsilcisi baskanlık eder. Toplantıya, her iki takım temsilcilerinden baska, Maçın, DördüncüHakemi, Resmi Güvenlik Amiri, Ev Sahibi Kulüp Güvenlik Sorumlusu, ilk Yardım Sorumlusu, itfaiye Yetkilisi, Ev SahibiStadyum Müdürü, Ev Sahibi Kulüp Medya Sorumlusu ve Ev Sahibi Kulüp Akreditasyon Sorumlusu katılır. Müsabakanın sonrasında uygun gorülduğu takdirde Temsilcinin Baskanlığında Değerlendirme Toplantısı yapılır. Bu toplantıya ev sahibitakım yetkilisi, Resmi Güvenlik Amiri, Ev Sahibi Kulüp Guvenlik Sorumlusu ile Ev Sahibi Stadyum Müdürü katılır.

Toplantıların organizasyon sorumluluğu ev sahibi kulüptedir. Kulüpler, sezon baslamadan once bu toplantılara katılacak kulubü temsile yetkili kisilerin adlarını Federasyona bildirmek zorundadır. Takım Temsilcileri, Kulüp Yönetim Kurulu Uyeleri, Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcıları, Genel Mudür, Müsabaka Direktorü veya Kulüp Müdürü olabilir. idari Menajer, Stadyum Amiri ve diğer ilgililer kulubu bu toplantıda temsil edemez.

22. Stadyum Krokisi ve her tribunun ayrı ayrı kapasiteleri, esgüdüm toplantısından önce TFF Temsilcisine verilmek zorundadır.

C. GUVENLiK:

1. Ev sahibi kulupler; musabaka oncesinde, esnasında ve sonrasında stadyum çerçevesinde ve/veya stadyum icinde ilgili kamu kurum ve kuruluslarıyla gerekli koordinasyonu sağlayarak emniyet ve güvenliğin sağlanması bakımından her türlü önlemi almak zorundadırlar.

2. Kulüpler, guvenliği sağlamak icin Stadyum ve Güvenlik Komitesi tarafından o stadyum icin belirlenen akreditasyon sisteminin isleyisinde kullanılmak uzere asgari sayıdaki ozel guvenlik elemanlarını hakem, futbolcu ve yetkililerin stada girislerde, teknik alanlar olan soyunma odası koridorlarında ve buraların kendi icindeki gecis yerlerinde, teknik alanlardan hakem, futbolcu, yetkililerinin sahaya cıkıslarında, tribünlerin onünde bulunan ve sahaya acılan kapılarda AT hükümlerine uygun görevlendirerek müsabaka öncesinden, müsabakanın tamamlanıp seyircinin, sporcuların ve hakemlerin tahliyesine kadar gececek donem icerisinde musabakanın yapılacağı yerde bulundurmak ve spor alanının iç güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler.

3. Kulüpler, Kanun, Yönetmelik ve Statüde yer alan yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla müsabaka ve saha güvenliğinin sağlanmasına yetecek sayı ve nitelikte Yasalar cercevesinde özel Güvenlik Hizmeti satın almaya yetkilidir.

4. ilgili tum kanun ve yönetmelikler, talimatlar ve yetkili makamların alacağı kararlar ışığında hazırlanacak güvenlik konsepti kapsamında stadyumların dıs güvenliği genel kolluk güçlerince, saha ici ve tribün güvenliği ise bir üst maddede belirtilen kulüpler tarafından temin edilen özel Guvenlik Birimlerince ve saha yetkililerince sağlanır. Kapı aramaları özel güvenlik güçleri tarafından yapılır. Müsabaka güvenlik amirinin talebi ile Emniyet Gücleri gerekli hallerde olayın meydana geldiği alanlara müdahale edebilir. Esgüdüm toplantılarında stat ici ve dısı güvenlik konsepti belirtilmelidir.

5. Stadyum dısında görev alacak güvenlik görevlileri stadyum dısında iki guvenlik kordonu oluşturup, bu kordonlarda üst araması yaparak biletsiz seyircileri geçirmemelidir.

6. Stadyumun icerisinde güvenlik görevlilerinin oturacağı bölümler önceden belirlenmelidir. Bu bölümler için kesinlikle bilet satısı yapılmamalıdır.

7. Stadyumlarda; her türlü silah, kesici veya delici alet, sis bombası, ses bombası veya maytap gibi patlayıcı, parlayıcı,yanıcı, yakıcı maddeler ile tas, metal gibi fırlatılabilecek veya yaralayıcı nitelikte sert cisim veya tehlike arz edebilecek veya müsabaka düzenini bozabilecek diğer maddeler ile alkollu icecekler ve cevreyi kirletecek nitelikte rulo ve benzeri cisimler bulundurulamaz ve satılamaz. Yukarıda yer alan madde ve cisimlerin musabakaların yapıldığı stadyumlardaki tüm alanlara sokulması, bu alanlarda saklanması, tasınması kullanılması veya sahaya ve tribünlere atılması yasaktır.

8. Stadyumlardaki geçit, koridor, merdiven, kapı vesaire alanların bir olay anında seyircilerin serbestçe akışına mani olacak engellerden arınması icin ev sahibi kulüp tarafından gerekli sistemin kurulması zorunludur.

9. Stadyumun tum cıkıs kapıları ile tribünlerden oyun alanına acılan kapılar dısa doğru açılacak şekilde yapılacak ve bu kapılar seyirciler stadyumda olduğu surece kilitlenmeyecektir. Bu kapıların her birinde, kotu niyetli kullanımların engellenmesi ve acil bosaltma hallerinde yonlendirme amacı ile birer ozel guvenlik gorevlisi bulundurulacaktır. Kotu niyetli ve kural dısı kullanıma mani olmak icin, bu kapılara icerden herhangi bir kisi tarafından kolayca acılabilecek bir sistem takılabilir. Her halukarda bu kapılar icerde seyirciler bulunduğu surece kilitlenemez.

10. Reklam panolarının yerlerinin, güvenlik cıkışlarını engellemeyecek ve oyuncular icin bir tehlike yaratmayacak sekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

11. Müsabakada güvenliğin yeterince veya hic sağlanamadığı durumlarda, TFF’nin izni alınarak müsabaka ertelenebilir.Ertelenen müsabaka ile ilgili kararı TFF Yönetim Kurulu verir.

12. Herhangi bir müsabakada saha olaylarının gercekleşmesi durumunda, stadyumun fiziki sartları müsabaka yapmaya uygun hale getirilinceye ve guvenlik kosulları sağlanıncaya kadar bu sahada musabaka oynanması TFF Yonetim Kurulu tarafından gecici olarak men edilebilir.

13. Ev sahibi kulupler, musabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında itfaiye ile ambulans arac ve görevlilerini

bulundurmak zorundadırlar.

D. BASIN:

1. Her kulüp en az iki medya sorumlusu istihdam edecektir. Bu kisiler kendi sahalarında oynadıkları tum müsabakalarda medya gorevlilerine yardım icin hazır bulunacak ve TSYD ile isbirliği icerisinde olacaktır.

2. Basın mensuplarının Akreditasyon Talimatı’nda belirtilen hükümlere uygun olarak akredite olmaları gerekmektedir.

3. Müsabakalarda Futbol Federasyonundan Yayın Yetki Belgesi alan Televizyon kuruluşlarının kameraları stada girip cekim yapabilirler.

4. Lig müsabakalarına iliskin olarak yayın yetki belgesi almıs olan kuruluşun kameraları stadyum icerisinde Ek 4’de ve S&GT’na uygun belirtilen yerlere konumlandırılır. Ek 4’de ve S&GT’de belirtilen alanların tamamının kullanılıp kullanılmayacağı yayıncı kuruluşun inisiyatifindedir. Ev sahibi kulüp, yayıncı kurulusun Ek 4’de belirtilen yerlerde kamera bulundurmasını ve Turkiye Futbol Federasyonu Yayın Talimatı hükümleri uyarınca yayın yapmasını hicbir sekilde engelleyemez. Bu hükme aykırı davrananlar hakkında FDT hükümleri uygulanır.

5. Yayın hakkı sahibi kurulusun dışında ki haber amaclı görüntu almak isteyen diğer kameramanlar maç sırasında kameralarını basın toplantısının yapıldığı odaya veya ev sahibi kulüp yetkililerinin uygun göreceği bir kamera saklama dolabına bırakacaklardır. Soz konusu kameralar sadece basın odasında, basın toplantısı ve karma alan (mixed zone) esnasında kullanılabilecektir.

6. Soyunma odası koridorlarına hicbir kamera veya foto muhabiri giremez. Foto muhabiri ve kameramanlar kesinlikle yeşil zemine giremez,

7. Müsabaka oncesinde, sırasında ve sonrasında oyun alanında veya yakın çevresinde röportaj yapılması yasaktır. Flas röportajlar bu kuralın istisnasıdır. Flas roportaj; müsabaka bittikten sonra yedek kulubeleri ile soyunma odaları arasında belirlenen bir bölgede gerceklestirilebilir. Bu bölgeyi müsabaka oncesinde S&GT’ye uygun sekilde Federasyon Yetkilileri ile ev sahibi takım birlikte belirler. Bu bolume sadece yayın hakkı sahibi kurulus girebilir.

8. Ev sahibi kulüp, röportajlar icin basın odasını, flas röportaj alanı ile karma alanı (mixed zone) hazırlar.

9. Basın mensupları ve medya kuruluslarının; yonetici, teknik adam ve futbolcularla roportaj yapmaları, ancak

müsabakanın bitiminde mümkun olup kesinlikle oyun alanı haricinde basın odasında yapılacaktır. Basın toplantısının organizasyonundan ev sahibi kulup sorumludur.

10. Mactan sonra her takımın teknik direktoru basın toplantısına katılmakla yukumludur ve tercihen bir ya da iki oyuncu bu toplantılara katılabilir. Basın toplantısı organizasyonunu kulubun medya sorumlusu yapar ve toplantılar medya sorumlusu tarafından yonetilir.

11. Foto muhabirleri musabaka esnasında birinci reklam panolarının önunde duramazlar.

12. Mactan sonra futbolcuların otobüse gittikleri güzergah uzerinde Karma Alan (Mixed Zone) belirlenir ve futbolcular ile orada roportaj yapılabilir. Bu alana diğer TV kuruluslarının kameraları da serbestce girer. Karma alan (Mixed Zone)

S&GT’ye uygun olarak Federasyon yetkilileri ve ev sahibi kulup tarafından birlikte belirlenir.

13. Sahada görev yapacak foto muhabirleri ev sahibi kulup tarafından kale arkasında isbu statude belirlenen hükümlere uygun sekilde yerlestirilmelidir.

14. Kulupler stadyumlarda, S&GT’ye uygun olarak basın tribunune bağlantısı olan ve en az 10 kisinin calısabileceği

telefon ve internet hattına sahip bir basın calısma odası duzenlemelidirler

 

Bu yazı toplam 2528 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com