1. YAZARLAR

  2. Kenan AKSU

  3. Turizm Zabıtası Tamam. Kışanak ve Anlı'ya teşekkür.
Kenan AKSU

Kenan AKSU

DİKTUM-DER Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizm Zabıtası Tamam. Kışanak ve Anlı'ya teşekkür.

A+A-
TEŞEKKÜRLER GÜLTAN BAŞKAN - FIRAT BAŞKAN
 
SİVİL İNSİYATİFİN ÖNEMİ; Turizm zabıtası resmen kuruldu.
2 seneden beridir kent konseyinde dile getirdiğim Turizm Zabıtası fikri nihayet hayata geçiyor. Aldığımız bilgilere göre 15 kişiden kurulan turizm zabıtası, 28-4-2015 tarihi itibarı ile (yani dün) resmiyet kazandı.
 
İlk etapta 15 kişiden oluşacak ekip, motorize olup özelikle sur içinde görev yapacaklar. Personelin büyük bir kısımının yabancı dil bilmesi, gelen yerli ve yabancı turistlere çok büyük katkı sunacak. Haliyle bu durum Diyarbakır turizmine de çok olumlu yansıyacak.
 
 Ekiplerin başına atanan kişinin, gelen bilgilere göre bir kadın müdürün atanması bizi daha çok sevindirdi. Diyarbakır büyük şehir belediyesinin diğer belediyelere örnek olması gereken karar kadınlarımıza verilen önemi bir kez daha ortaya koymaktadır. Temennimiz diğer müdürlüklere ve daire başkanlıkların da kadınlara daha çok yer verilmesidir.
 
Barış sürecinin bölgemize ve ilimize yansımasını gördüğümüz bu günlerde böyle bir birimin kurulması sur içindeki bazı eksiklikleri dolduracağı inancındayız.
Turizm zabıtasının kurulması sadece rehberlik olarak hizmet vermeyecek, aynı zamanda sur içindeki güvenlik bakımından caydırıcı olacak.
 
Bu vesile ile Kent konseyinde herkesin özgürce fikirlerini söylemesi ,  fikir ve düşüncelerine değer verilip pratiğe geçirilmesi konseye olan ilgiyi daha da artıracaktır.
 
Bizim 3 seneden beridir dillendirdiğimiz birkaç önemli konunda da inşallah kamu oyu oluşturup hayata geçmesi sağlanır. Neleri dillendirdik sıralayalım bu konularda da sayın başkanlardan destek ve cevap istiyoruz, saygılarımla.
 
Efsanelere, şarkılara, hikayelere  mal olmuş, kırklar kilisesinin bulunduğu, efsaneye göre kırklar meclisinin toplandığı, şehrin dışarıdan bakıldığında görüntüsünün bozulduğu kırklar dağının bir şekilde eski haline dönüştürülmesi, gerekirse  halka açılıp hisse nispetinde satın alınması için bir kampanya başlatılması.
 
Fiskaya şelalesi önündeki ucube taş yapının bir an önce yıkılıp şelalenin önünün açılması.
zaten daha önceki kent konseyinde aldığımız kararlarda ters düşen bir yapı çünkü kent konseyinde aldığımız kararla hevsel bahçelerinin yapı rezerv alanı olarak gösterilmesine tepki gösterirken bu yapılaşmanın belediye tarafından projeye  konulması tezat olduğu ortadadır?  ayrıca rivayete göre yunus peygamberin fis kayadaki mağarada 7 sene yaşadığı söylenmekte, hepsinden öte, öyle bir görüntünün bile oraya yakışmadığı herkes tarafından söylenmektedir.
 
ATATÜRK STADI MESELESİ
 
Atatürk stadyumunun tokiye devredilmesi şehir için yapılacak en büyük yanlıştır.
bununla ilgili kent konseyinde, Diyarınsesinde,  diğer gazetelerde  ve kamuoyunda yazılar yazıp, stadyumun önünde miting yaptık. Fakat ilahi bir kanun gibi işin bitiği, sözleşmenin yapıldığı ve bir firmaya ihalenin verildiğini yetkililer tarafında söylemektedir.
 
Sivil inisiyatifin bu konuda kamuoyu oluşturması gerektiği, zaten nüfusa göre spor alanlarının yok denecek kadar az olduğu gerçeği varken, şehrimizde  çok az sayıda olan bu tür yeşil alanların iş merkezine dönüşmesini engellememiz gerekmektedir.  Ayrıca şehrin hem trafik,hem de nefes alacak bir yerinin kalmaması açısından da böylesine bir yapılaşmanın çok yanlış olduğunu bir kez daha belirtiyoruz.
 
Bu konu ile sayın vali, dicle üniversitesi rektörümüzle sohbetimizde rektör hanıma stadyumun yerine üniversitenin alanın takas edimesi düşüncemi desteklediğini, mevzuat ve yasaların el vermesi durumunda neden olmasın dediler. çünkü yetkililer 130-150 milyona mal olacak yeni stadın maliyeti ile takas edebilebilecek yer olması gerektiği, yer bulamadıklarını bildirdiler. bende üniversitenin alanının müsait olduğunu böyle bir takasın olması halinde stadyumu kurtarabileceğimiz fikrini ortaya attım. bu konuda herkesin kamuoyu oluşturması ve sivil inisiyatifin neleri başarabileceğini gelin hep birlikte gösterelim.
 
SAYGILARIMLA      
KENAN AKSU
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT