1. YAZARLAR

  2. Kenan AKSU

  3. Turizm Zabıtası
Kenan AKSU

Kenan AKSU

DİKTUM-DER Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizm Zabıtası

A+A-
"Barış Sürecinin Turizm Rüzgarı  Bölgenin Kalkınması Ve Geleceğidir"
Çözüm sürecinin konuşulduğu, verilen mesajlar büyük bir turizm potansiyeline sahip Diyarbakır'ın patlama yapabileceğini her platformda dile getirdik.
 
Dünyada 3.mukades şehir olarak kabul edilmiş olan Diyarbakır, tarih, Kültür, Medeniyetlerin başkenti,  Peygamberler, sahabeler şehridir. Sur içinin turizim açısından bir hazine olduğu içinde barındırdığı camiler, hanlar,hamamlar, medreseler tarihi kervansaraylar ve saray gibi evler tarih ve kültür kokan büyük bir sevda şehridir.   
 
Keşfedilmemiş bir kadim şehir, sevgi şehri, gül şehri, şehirlerin anası olarak tanımlanır. Turizmin olmazsa olmazı 3 ana kriterin yerine getirilmesinden geçmektedir.
1.güvenlik 
2-temizlik 
3-sağlık      
 
Tüm toplantılarda ve özellikle üyesi bulunduğum Kent konseyinde bu konuyu sürekli gündeme getirdim.   
 
3 seneden beridir TURİZM ZABITASI'nın kurulmasını dillendirdik ve nihayet sonucunu da aldık. 
Turizim zabıtası kurulması kararı çıktı, motorize olacağı,  Türkçe, kürtçe, zazaca ve ingilizce bilen ekipler kurulması kararının alındığını öğrendik. Bu konu Diyarbakır Turizmi açısından son derece yerinde ve çok önemli bir karardır. Motorize şekilde görev yapacak olan ekipler özelikle sur içinde kapkaç olaylarında caydırıcı olacak,  hemde bir şekilde rehberlik görevini de yerine getirmiş olacaklar.
                                             
Sayın bakanımız Mehdi Eker, geçen gece vermiş olduğu yemekte bizlerden bu tür eksiklikler konusunda fikirimizi sordular. Tüm sivil toplum örgütleri, oda başkanlarının da katıldığı yemekte Tarıma verilen 2.5 katrilyon hibenin,  bir kısmının Diyarbakır turizmine  verilmesi durumunda özelikle sur içinin, 500 fabrikaya eş değer bir katkı sunacagını ifade ettim. Hatta ileriki dönemlerde kent turiziminin kalkınması için Diyarbakır'dan bir turizm bakanın çıkması gerektiğini ifade ettim.
 
TOLEDO - DİYARBAKIR ÖRNEĞİ
Suriçi kentsel dönüşüm projesinin bir an evel hayata geçmesi gerektiğini, bunun için radikal kararların alınması gerektiğini,  örnek olarak İspanya'da TOLEDO şehrini gösterdim.
 
Toledo şehri değerler bakımından Diyarbakır'a çok benzediğini yap-işlet devret mantığı ilie müteşebislere şehrin açıldığını ve özel teşvik ve muafiyetler getirildiğini, bu şekilde şehrin kurtarıldığını anlattım.
 
Çünkü bu hantalıkla gidilirse,  20 sene daha geçse kentsel dönüşüm tamamlanamaz. Toledo şehrinde yapılanlar, Radikal kararlarla kentin lojistigini kesmişler,  Dünya kültür mirasları listesinde başkent yapmışlar. Bugün İSPANYA'nın Turizm getirisinin büyük bir kısmını Toledo turizmi karşılamaktadır. Bu konuda yerel yönetimlerin ve merkezi hükümetin, valiliğin ve kültür bakanlığının ortak çalışması gerekmektedir.  Çünkü muhattaplar karşılıklı suçlamalarda ve koordinasiyon eksikliklerinden bahsediyor, e tabi olanda memlekete oluyor, bu ülkenin öz kaynaklarının bu şekilde yok olmasına sebep olmaktadır.
 
Bugün bogaz köprüsünün altına bir çivi bile çakılmak istendiğinnde neredeyse bakanlar kurulu kararı gerekmektedir.   Diyarbakır'ın sur içinin her tarafı ve etrafında 50 metre sit alanı olduğu, kişisel menfaatler doğrultusunda maalesef şehri katlettikleri bilinmektedir. İNANÇ turizimi açısından Türkiye'nin en önemli şehrinin Diyarbakır olduğu peygamberler, sehabeler şehri olarak dünyada 3.mukades şehir kabul edilen ilimizin inanç turiziminden de büyük bir pay alacagı ortadadır. Maalesef bugüne kadar elimizin içinde olan böylesine bir hazineden en küçük bir fayda sağlamamış durumdayız.                                  
 
CAZİBE MERKEZİ
Dünyada bölgeler arası kalkınmışlık farklılığı CAZİBE MERKEZLERİ İLE ortadan kaldırılmaktadır. KONGRE , TURİZM, EĞLENCE, FUAR, VS. MERKEZLERİ kurulduğunu ve bu merkezlere destekler,  teşvikler verildiğini,  bölgeler arası farkın bu şekilde ortadan kaldırdıkları  Almanya'da Fuar, Amerikada walt disney eğlence merkezi Fransa'da kongre ve turizm,İspanya'da festivaller merkezleri kurulmuş, bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.
 
DİYARBAKIR kentinin de turizimde cazibe merkezi olması gerektiğini söylüyoruz. Diyarbakır yalnız merkezde değil, aynı zamanda ilçelerinde de çok  zengin değerlerin bulunduğu bilinmektedir. Unesco Kültür Mirasları listesine aday olan Kentimizin, bu süreçte istenen kriterlerin bir an önce yerine getirilmesi gerekmektedir.        
 
Kırklar Dağının Yapılaşması İle İlğili Görüşlerimizi Her Zaman Dillendirdik .      
Bir An Evel Bununla İlğili Kararların Alınması. Verilen Ruhsatın İptal Edilmesi .      
Fiskaya Şelale Projesinin Önündeki Ucube Taş Yapının Yıkılması,  Kent konseyinde ve sivil toplum örğütlerinin dillendirdikleri HEVSEL bahçelerinin yapı rezevr alanı ilan edilmesine rağmen yerel yönetimlerin buna verdikleri izinler sorgulanmalıdır.                                                                 
Anzelede yapılan süs havuzunun  yeniden gözden geçirilmesi.
Bögenin ve ilimizin keşfedilmemiş bir mücevher oluğu herzaman vurgulanmaktadır, ancak bir türlü uyuyan devi (TURİZM) uyandırılmamaktadır. Böylesine elimizde bulunan bu cevher işlenmeyi beklemektedir. Bizler bunu görüyoruz, bunları sürekli dile getirerek projeler sunmaktayız. Turizm bu kentin geleceği için çok önemli olduğu apaçık ortadadır.
 
12 bin yıllık tarihi kültürü, medeniyetleri, manevi değerleri, dünyada eşsiz surları ile marka olan şehrimizin 2023 Marka şehirler arasına girmemesi yönetenlerin ve vekilerin vebalıdır. Ne yazık ki  Yetkililer İlgisiz, Bilgililer Yetkisiz.  Olunca Durum Ortada.
 
Kalın Sağlıkça 
Diyarbakır Kültür Turizm Ve Musiki Derneği (Diktumder)
Başkanı Kenan AKSU
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT