1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Tu bi xêrhati PAK!(1)
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tu bi xêrhati PAK!(1)

A+A-
Necip Türk halkı adına algı oluşturan cevval Türk basını PAK'ı( Partiya Azadiya Kurdistanê) '' Ayrılıkçı Parti'' olarak nitelemeyi uygun gördü! biz bu nitelemeden çok da rahatsız değiliz ama siyaset söz konusu olunca bu niteleme gerçeğin tümünü ifade etmiyor; .Çünkü PAK, siyasetin, konjonktürler, süreçler, güç dengeleri ve yükselen değerlerle ilgili olduğunu tecrübelerinden çok iyi biliyor! PAK, öncelikle eşit,adil ve özgür bir çözümle, Kurdistanlılar için bir  özgür Kurdistan istiyor!
 
Orhan Pamuk'un ''Yeni hayat'' adlı kitabını anımsayacaksınız; kitabın ilk cümlesi şöyleydi'' Bir kitap okudum ve hayatım değişti.!'' 10 Haziran 2014, te DAİŞ Musulu işgal edince Orta doğunun bütün Konjonktür'ü, bu konjonktürün iç süreçleri, buna bağlı olan güç dengeleri ve eskiden kalma tüm yükselen değerleri değim uygunsa kökten değişti. Kürtler bütün zamanların en kapsayıcı ve en etkili uluslararası meşruiyetine kavuştu.
 
Bugün yepyeni bir konjonktürün içindeyiz ve bu konjonktürün tarih yapıcı en sahici aktörü pozisyonundayız! Sadece tarihin nesnesi değil aynı zamdan aktif ve sonuç belirleyici öznesiyiz.
 
Yaklaşık iki yıl boyunca aralıksız çalışmalarını yürüten bir gurup Kürdistani siyasi aktivist  bugün adı PAK olan( Partiya Azadiya Kurdistanê) organizasyon içinde partileştiler.
 
 PAK, bir şahıs, sınıf, din, mezhep, grup partisi değildir. Kürdistan toplumunun en geniş kesimlerini kucaklamayı hedefleyen bir kitle partisidir.
 
PAK; bugünden Kürtlerin ve genel olarak Kürdistanlıların geleceğine ipotek koymak niyetinde değil. Kürtlerin özgür iradesiyle nasıl yaşamak istediklerinin yanıtını onların özgür iradeleriyle verecekleri karara bırakıyor! Yani Şimdiden, henüz orta da bir Kürdistan yokken, Kürtlerin toplum ve devlet biçimleri konusunda suni ayrışmalarının önüne geçiyor.
 
Şimdi önemli ve öncelikli olan nasıl bir Kürdistan da yaşayacağımız değildir; önemli ve değerli olan bir Kurdistan kurmak için nasıl birlik olacağımızdır. PAK, ideolojiden çok kurucu birlik partisi olmayı öncelikli hedefi olarak önüne koyuyor. Kurdistan bir kez Kurulduktan sonra onu nasıl yöneteceğimiz konusunda siyasi rekabete girmek eşyanın tabiatına daha uygundur. Ama ortada bir Kurdistan yokken siyasi rekabetin anlamı olmaz!
 
Bu duruş PAK'ın müstakbel Kurdistanın nasıl yönetilmesi gerektiğine dair fikirlerinin olmadığı anlamına gelmez; tam tersine, özgür Kurdistanı oluşturmak amacıyla yapılan siyasetin esasen birliğe ihtiyaç duyduğu ve birlik politikalarının daha öncelikli olduğu anlamına gelir.
 
PAK, özgürlüğü, adaleti, eşitliği, katılımcı demokrasiyi, çoğulculuğu öncelikle kendi çinde yaşama geçirmeyi hedeflemekte; özgür Kürdistan'da da böylesi bir siyasal ve toplumsal yaşamı gerçekleştireceğini programlaştırmaktadır.
 
PAK, meşruiyeti, siyasal ve demokratik örgüt ve mücadeleyi esas alan sivil ve itiaatsiz bir partidir. Bu siyaset etme biçimini en iyi özetleyen bir Gandi sahnesi var gözümün önünde. Hindistan'da halk İngilizlerin elindeki tuz tekelini kırmak istiyor, sivil insanlar tuz bölgesine şiddetsiz yürüyor, giden dayak yiyor ama on binlerce halk dayak yiyeceğini bile bile oraya akın ediyor. Gece yarısı İngiliz hükumeti tuz tekelini kaldırdığını ilan ediyor!
 
PAK; Kürtlerin Öfkesinden çok coşkusuyla hayatın daha güzel olacağına inanıyor.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT