1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Tu bi xêrhatî Amedspor!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tu bi xêrhatî Amedspor!

A+A-
Eğer Amedspor'un anlamı Amedlilerin ortak ''amacında'' belirli bir duygu ve köklü bir aidiyet olarak mevcutsa, bu amacın ne olduğu konusunda gevezelik etmenin pek de gerekli olmadığı anlaşılır bir şeydir. Amedspor ile ortaya konulan iddia, bütün Amedlileri temsil etmek gibi, çoğulcu ve katılımcı çağrışımlara doğal olarak davetiye çıkarmak manasına da gelir. Bu büyük sorumluluğun altında imzası olan herkesi içtenlikle kutluyorum.
 
Birçok bakımdan total olarak öze dönüş olarak da ifade edebileceğim bu saygın karar, gecikmiş olsa bile,  büyük bir ihtiyaca yanıt oluşturmaya çalıştığı için de değerinden hiçbir şey yitirmemiştir. Bir ulusun sportif faaliyetleri o ulusun kültürü içinde icra edilir. Gerisi  tipik bir taklittir ki, bu durum Diyarbekirsporun neden çok köklü bir spor kulübüne dönüşemediğini anlatır.
 
Çünkü başka bir kültür içinde, başka bir dil ve aidiyet duygusuyla, başka kültürleri taklit ederek spora ciddiyet kazandırılamaz. Sporun ihtiyaç duyduğu ekoller, sistemler ve sportif hayat tarzları inşa edilemez. Diyarbekirspor ve Diyarbekir Büyükşehir Belediyespor, kendi asli kökleri üstünde yeşermedikleri için asırlık çınarlara dönüşemediler. Hep sakil kaldılar, melez karakterleri her fırsatta yollarını şaşırmalarına vesile oldu.
 
Diyarbekirspor ve Diyarbekir Büyükşehir Belediyespor misyon olarak çok dar kalıplara mahkûm edilmiş, yerel hatta mahalli karakteri baskın topluluklardı. Amedspor bu dar parangaları kırıp, Ulus seviyesinde bir sportif perspektif ve misyonla hareket ederek, gerçek anlamda taklitçi ve tercümeden ibaret olan malûm ''geçmiş'' ile kendi arasına mesafe koyabilmelidir.
 
Amedspor ile yepyeni bir başlangıç yapmak mümkündür. Yeni ve her şeyi ile çok iyi tasarlanmış yeni başlangıç, sadece mümkün değil, aynı zamanda ekmek su kadar çok hayati bir ihtiyaçtır. Kurdistan coğrafyasında, Kürt kültüründen beslenmeyen bir sportif faaliyet, hiçbir biçimde Kürtlere ait sportif faaliyet olarak nitelendirilemez.
Her dilin içinde, kendini tarih içinde oluşturmuş bir tecrübe ve bu tecrübeyi temsil eden ortak bir akıl yatar. Dilin kodları içinde kendini gizleyen o akıl aynı zamanda estetik ve yeteneğimizin de anayurdudur. Yetenek ve estetiği akıldan ayıran bir yaklaşım hem bilimsel değil hem de bizim derdimize de deva olmaz.
 
Amedsporun yeniden yapılanma perspektifi kesinlikle ve öncelikle Türk futbolunu taklit etmekten vazgeçme kararlılığı ile kendini konumlandırmalıdır. Türkiye Futbolunun yüz yıllık başarısız pratiğinden çıkarabileceğimiz ve bize ilham verecek bir tek örnek yok. Amedsporun yeniden yapılanması mevcut futbol zihniyetiyle kesin ve tam bir kopuşu enerjik olarak ifade etmelidir.
 
Amedspor yüzünü dünyaya ekoller armağan etmiş ülke ve uluslara dönmelidir. Amedspor,spor biliminin ulaştığı zirvelere bütün gücü ve imkanlarıyla acilen ulaşmalıdır. Ve Amedspor hiç vakit kaybetmeden Kürdistanlıların yaşam tarzından beslenen ve bu ulusun karakterini yansıtan bir oyun tarzını hızla inşa etmelidir.
Amedliler nasıl yaşıyor nasıl hissediyorsa Amedspor da futbolu öyle oynamalıdır.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT