25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır18 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,714
  %0.40
 • Dolar
  3,0724
  %-0.38
 • Euro
  3,3451
  %-0.28
Ali Fikri IŞIK / Gazeteci ve Yazar


Trabzonspora Yakışmıyor!

11 Mart 2016 Cuma 23:59

Trabzonspor bir zamanlar hem Türkçe bilmeyen hem de okuma yazması olmayan Kürtlerin Siirt'te karşılaştıkları sersemleştirici sendromu yaşıyor. Siirt'in il merkezinde bürokrasiye Siirt'in Arapça konuşan Araplar egemendi bir zamanlar ve hiç bir yol yordam bilmeyen Kürtler, her yanlış hareketlerinden dolayı bu zevat tarafından hem aşağılanır hem de komik duruma düşürülürdü. İyi hatırlıyorum Siirt'ten dönen her akrabam, öfkeyle karışık büyük bir aşağılanmışlık duygusu yaşardı. Trabzonspor bu durumu hak etmiyor!


Trabzonspor oyun denilen olguyu neredeyse tümden unutmuş. Ekip olarak çalışan her birimde bir takım olma bilinci vardır. Söz gelimi soyguncular bile hem çok dakiktirler hem de verilen görevi eksiksiz yerine getirirler. Bu aslında çete olma bilincidir. Herkes yekdiğerinin ne yapacağını bilir, bilmese bile iç güdüsel olarak böyle davranacağını öngörür. Ama Trabzonspor'da bırakın çete olma bilinci asgari ölçüde imece bilinci ve davranışı yok. 


Takım sahada nasıl konumlanacağını bilmiyor. Konum konusunda sıkıntı yaşayan her topçu adeta hıncını toptan çıkarırcasına topu beş altı kez eveleyip gevelemeden ayağından çıkarmıyor. Rakip ataklarına karşı nerede ve nasıl mevzileneceğini bilmemesi ya da bu durumun bir şema içinde teknik direktör tarafından tanımlanmaması büyük kargaşaya neden oluyor ve her atak neredeyse çok büyük tehlikelere yol açıyor.


Hücum kelimenin tam anlamıyla doğaçlama yapılıyor: Topu kenara taşı ve rakip ceza sahasına kes. Ama bu durum bitik bir Cardozo'yu öngördüğü için de doğuştan ölü. En eylemci görünen oyuncu Marin görünmesine rağmen o da topun ekseni etrafında dönerek hem topun hem de kendi başının dönmesine neden oluyor ve bitkin düşüyor.


Bu Trabzon'a mesleğini  iyi bilen teknik adam lazım, kendini hala topçu sanan bir eski topçu değil. Biliyorum, Trabzon'un oyundan daha büyük sorunları var ve bu sorunlar oyunun kaderini de belirliyor. Ama ne olursa olsun bu kent bu durumu hak etmiyor. Bu kent tam 7 kez İstanbul dukalığına haddini bildiren bir kent. O potansiyel ve tarihsel bilinç  genlerinde yazılı.

Bu yazı toplam 7150 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com