1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Trabzonspor'a Kıymayın Efendiler !
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Trabzonspor'a Kıymayın Efendiler !

A+A-

Kimseye saygısızlık etmek istemem ama, Alper Uludağ'ı Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda Fenerbahçe'ye karşı sahaya süren teknik adamın futbol bilgisinden hem kuşkulanmaya hem de bu kuşkuyu yüksek sesle ifade etme hakkına sahip olduğum inancındayım. Daha maçın ilk 20 dakikasında, kendisine atılan iki topu, iki kere üst üste taç çizgisinin dışında kontrol etmeye çalışan Alper Uludağ, fundamental olarak süper lig seviyesinde olmadığını kendi elleriyle kanıtladı.

Nitekim bu zaman dilimi içinde twitter'daki hesabımdan şu uyarıyı yaptım: “Trabzonspor 10 kişi oynuyor, Alper Uludağ'ın idrak edemediği sadece taç çizgisi değil. O bu maç ve bu takımın oyuncusu değil, acil değiştirilmeli.” Bu uyarımın üstünden 10 dakika geçmeden Alper Uludağ Nani'ye yaptığı sert ve kontrolsüz hareketten ötürü kırmızı kart görüp, oyundan ihraç edildi.

Yazılarımı takip eden okuyucular iyi bilirler ki ben oyuncudan çok oyunla ilgilenen bir spor yazarıyım. Dolayısıyla oyuncudan çok teknik direktörün bilgisi, becerisi, zihinsel süreçleri, tecrübesi ve kurgulayıp kurgulayamadığı oyun inşa süreçleriyle ilgiliyim. Çok belli ki Sadi Tekelioğlu süper ligin düzey ve kriterlerini ya anlamamış ya da bu düzey ve kriterleri bir alt ligin düzey ve kriterleriyle karıştırıyor.

Bu sezon Trabzonspor'un başına gelenler ile Fenerbahçe'nin yaşadıkları ya da deneyimledikleri yan yana konulup bir mukayese yapılmak istense, her koşulda, bu maçın kesin favorisinin Fenerbahçe olacağı ya da olduğu çok açık. Dolayısıyla Trabzonspor'un bu maçı kayıpsız geçebilmesi oynamaktan çok oynamama, dolayısıyla da oynatmama stratejisiyle ancak mümkün olabilirdi. Ama Tekelioğlu maça böyle başlamadı; oynamaya çalıştı, bir gol ve bir kayıp verdi.

İkinci yarıda Mehmet  Ekici ve Özer Hurmacı'yı oyundan alan Tekelioğlu, kısmen maç başlangıç hatasını telafi etmeye çalıştıysa da, bu durum hatanın telafisinden çok mevcut hatayı daha da derinleştirip, içinden çıkılmaz hale getirdi. Özellikle de Mehmet Ekici'yi oyundan alarak Trabzonspor'un durumu eşitleme ya da maçı kazanma ihtimalini tümüyle ortadan kaldırdı.

Bu tabloyla Trabzonspor artık çok haklı olduğu mağduriyetini sportif kulvarda temsil edemiyor. Yazık. Kıymayın bu takıma efendiler!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT