24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,096
  %-0.31
 • Dolar
  3,0747
  %-0.42
 • Euro
  3,3485
  %-0.27
Aziz GÜLMÜŞ


Toplumsal Eşeklik

31 Aralık 2009 13:47

Hani çoğumuzun bildiği bir hikaye vardır. "Zamanın birinde ülkenin önde gelen müneccimleri Padişahın huzuruna çıkıp 'gelecek yıl biçilecek buğdayların yenilmesi durumunda herkesin deli olacağını, bu nedenle özellikle saray efradının bu buğdayları yememelerini tembihlemişler. Saray efradı müneccimlerin yaptıkları bu tesbit doğrultusunda o yıl üretilen buğdayları yemeyip ambarda depoladıkları buğdayı kullanmışlar. Deli buğdayını kullanan bütün halk delirmiş. İşte sorunlar bundan sonra başlamış, "Akıllı Saray efradı" ile "Deli Halk" arasında problemler gittikçe büyümüş ve halk ayaklanmasına dönüşmüş. Halk, saraydakilerin delirdiğini ve halkı yönetemediklerini söyleyerek saraya saldırmaya başlamışlar. Tedirgin olan Padişah müneccimleri saraya çağırarak "Ne yapmaları gerektiğini sorup bu işe bir çözüm bulmalarını istemiş. Müneccimler Padişah'a :'Aynı deli buğdayından saray efradının da yemelerini, yöneticilerin de delirmesi durumunda problem kalmayacağını' söylemişler. Ardından aynı buğdaydan yiyen saray efradı da delirince halkla aynı akıl düzlemine gelip sorunlar çözülmüş"

Basında "Üniversite öğrencilerine eşek eti yedirildiği haberlerini" görünce aklıma bu hikaye geldi. Başlığını TOPLUMSAL EŞEKLİK diye yazdım. Ancak EŞEKLEŞTİRİLMEK İSTENEN TOPLUM veya EŞEK ETİNİN DAYANILMAZ CAZİBESİ yada EŞEK AÇILIMI diye de başlık konulabilirdi. Siz istediğiniz başlığı koyabilirsiniz.

kullan

Biz de Türkiyedeki üniversitelerinin "Dünya üniversiteleri arasına neden giremediklerini sorgulayıp eğitim sistemine ve YÖK'e kızmaya" başlamıştık. Büyük haksızlık etmişiz.Meğer asıl sorun Eşek etindeymiş de haberimiz yokmuş. Vah.. vah... vah... Eşek eti yedirilen kurumlar bilim üretebilirler mi? ülke sorunlarına çözüm sunabilirler mi? Haşa ! yapamazlar elbet... Eşeğin ne işi olur siyasette, politikada, sorunların çözümünde ? eşek dediğin yük taşır, samanla beslenir, sorun çıkarmaz... eşeği yönetmek kolaydır. Dehh!! dediğinde yürür Çüüüşşşş !! dediğinde durur. Hatta bıçak altına yatarken hiç bir tepki göstermez, danalar gibi sağı solu yıkmaz, trafiği aksatmaz... Demekki  bu işi iyi etüd etmişler aferin onlara !

Madalyonun öteki yüzün de ne var biliyor musunuz? Eşek itlafının (soykırımının) bir diğer nedeni de gelecek kış Domuz gribinin yerini, eşek gribinin alacak olması... ülkedeki karanlık güçler bunun hazırlığındaymış meğer. Bu nedenle toplu eşek kıyımını başlatmışlar.Basına yansımayan kapalı kapılar ardındaki konuşmalarında:"Zaten eşek gribine yakalanıp telef olacaklardı,  hem kendilerine ve hem de bizlere büyük zararları olacaktı. Bu nedenle  etlerini ekonomiye kazandırıp, hatta ihracaatını da yaparak döviz girdisi bile planlanabilir" diyorlarmış. Ya allah aşkına mantığa bakın. Yani bu eşek kafalılar ekolojik dengeyi bozup dünyayı kıyametin eşeğine (Pardon eşiğine) getireceklerini bilmiyorlar mı? Eşeksiz bir dünya olur mu? Eminim bu sefer savunmaları yine olacaktır: "Ya kardeşim eşek yoksa, katırla, hatta atla idare edin" diyeceklerdir.

Müthiş bir buluş. Eğer bir yerde sorun varsa, soruna neden olan öğeler bertaraf edilmelidir. Bertaraf edilemiyorsa sahte AÇILIM'larla oyalanmalıdırlar. Zekanıza kurban... Üniversitelere eşek eti yedireceğinize AÇILIM gereği EŞEKOLOJİ bölümünü de açın ki eşeklikten kaynaklanan sorunlara akedemik çözümler üretilsin. Bunu da yapamıyorsanız gelin hep beraber eşek eti yiyip eşekleşelim...

Aziz GÜLMÜŞEğitimci/Yazar

Bu yazı toplam 12500 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Demokrasi
Emrah Alp
Bu değerin yerleşmesi için önce demokrasiyi özümsemiş ırk,dil,din,cinsiyet farkı gözetmeyen oturup konuşabilecek kan davası,ilkellik,karşısındakine değer veren,elinde silah ve taşla başkalrına saldırmayan medeni insanlar sorunlarını tartışarak çözerler.Gördüğümüz o ki,Diyarbakırsporla birlikte ortaya çıkan gerçek şudur ki toplumda bu gelişmişlik düzeyine erişmemiş insanlar var bizim insanımız maalesef insanın insan diyeside gelmiyor maalesef dediğiniz gibi.Hiç olmazsa yularını tutanlar olmasa
16 Mart 2010 Salı 11:23
94.122.183.52
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com