21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,424
  %0.74
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aylin ÜNEK


TİPLER VE KARAKTER

26 Mart 2010 Cuma 12:38

Her şey bir okur mailiyle başladı. Okur, bir psikolojik danışmanlık firmasının e-mail adresini kendisine referans olarak göstererek,  Diyarbakır spor ile ilgili yazımdan ve kullandığım metaforlardan etkilendiğini yazıyordu. Teşekkür mailimin hemen ardından gelen ikinci mail ise,  yazdığı dönemlerde herkes tarafından saygı gören bir spor yazarının isminin de geçtiği dört kişilik bir liste sunuyor ve 'Futbolseverlik Bilinci' üzerine bir proje geliştirmekte olduklarını, bu konuyla ilgili yapılacak olan toplantıda tarih ve mekan  da belirterek, beni de aralarında görmek istediklerini belirtiyordu. Futbol konusunda fazla bilgi sahibi olmadığımı belirttim tabii. Hani, nereden nereye derler ya, tam da öyle bir durum. Bunun önemli olmadığını, taraftar kavramının içeriği ile ilgili kendilerine değişik doneler sunabileceğimi düşündüklerini belirten bir başka mail, google aracılığıyla bana gönderilen isim listesini araştırmama neden oldu. Okurun referansı bir dergi kapağı görselliğini aşmayacak biçimde internet ortamına yerleşen bir tanıtım sayfasıydı. O sayfadan bu insanların iş alanlarının spor olduğunu öğrendim.Sporun türlü alanlarında psikolojik danışmanlık yapan bir firma… Spor yazarının ismi zaten malum, kulağıma aşina gelen diğer bir ismin de yeni nesil futbol yazarlarından biri olduğunu öğrendim. Sona kalan isim ise, eski bir milletvekili çıktı. Kendisi toplantının yapılacağı mekanın da sahibiydi.

Derken, merakıma, biraz da egolarımın dürtüsüne yenilerek  toplantı mekanına gittim. Ama biz, yazan kişi  tanımında olanlar böyleyiz. İçimizde hem fazlaca merak, hem de bu tür koşullarda gereksiz miktarda öz güven barındırırız. En azından ben  böyleyim.  Fazla korkusuz, cüretkar  olduğum bile söylenebilir zaman zaman. Çünkü her yeni durum, aynı zamanda yeni bir hikayenin başlangıcıdır benim için. Kısaca, başıma bela bir ruhum var  yani… Neyse… Devam edelim; bir baktım, yeni ve eski olarak tanımladığım spor yazarları o masada değiller. Onların yerini bir futbol alt yapı teknik direktörü, bir de belki cehaletimdendir, ismini daha önce duymadığım falanca yayınlarının sahibi bir bey almış. Mekanın sahibi ile danışman okur oradalar. Ciddiyetle, gayrı ciddilik arasında gidip gelen bir ortamdayım. Bir yandan insanlar birbirleriyle ilgili gibi duruyorlar, öbür yandan danışman okurun çalan telefonları arasına ve yüzüne sıkışan ne olduğunu belirleyemediğim, kolayca betimleyemediğim fakat beni rahatsız eden rahatlıktaki sözleri ve mimikleri ilgimi çekiyor. Galiba, masaya olağan dışı bir toplantı tekniği hakim. Rahat olduklarını söylemem, rahatsız da görünmüyorlar. Belli belirsiz bir sızı dolanıyor aramızda  hissediyorum, ama ne?..

Aklımı devrede tutmaya uğraşırken, anlamsızlığa, derin bir boşluğa  kapıldığım hallerim vardır. O anlardan biriydi, eski milletvekilin arada sanal bir gülümseme edinerek  yaptığı 'pozitivite' yüklü ama maddi kaynaklı konuşmasını, Karamehmet'in karşısına çıkıp ona bu negatif akışla para kazanamayacağını anlatacağını beyan ettiği sözlerin hemen arasında kestim.Zihnim, üç ay önce nerelerde olduklarını soruyordu bana, sanki ben yanıtı biliyorum.Üstelik, Karamehmet kapı komşusu mu, öyle üç beş kişi toplan, al karşına nutuk çek.Zihnimden akanları beynimin tersiyle ittim ve lütfen bana üzerinde çalıştıkları projeyi anlatmasını rica ettim. Ne yapıyorlar, neyi  hedefliyorlar, ben neden oradayım? Öyle ya,  orada hiçbir şey bilmeden oturmuş,  insanların o an için bana oldukça ütopik görünen kişisel  becerilerini dinliyorum. Eh, madem öyle kolaylıkla herkese ve her yere ulaşabiliyorsunuz, sizin burada işiniz ne?Çoktan rüzgarın peşi sıra koşmanız gerekmez miydi?..

Efendiiim, ilk anlarda anladım desem yalan, anlamaya çalışarak dinledim diyelim. Mesele, futbolda yaratılan  negatif  atmosferle  ilgiliymiş. Mesela, bir futbolcu… En ufak bir hatada tu kaka oluyormuş. Televizyonlarda program yapan spor erbabı da, gazetelere yazan spor yazarları da  bu işi körüklüyorlarmış. Sizin anlayacağınız eski milletvekili bana futbolculardan, yönetimlere, taraftara, yazara çizere  varana kadar pozitiviteye geçiş yapılması gereken ne kadar kara durum söz konusuysa, kendi cv'siyle birlikte anlatmaya koyuldu.  Futbolda pozitif yönde bir değişim gerçekleştirmeye çalıştıklarından ve bu değişimin fazla değil, iki ay içerisinde topluma oturtulabileceğinden söz etti. Medyaya da bunun için ihtiyaçları varmış. Ve… fakat proje içeriğinden tık yok. Eski milletvekili finans konusunda deneyimli olduğunu sayısını ve isimlerini unuttuğum yerli ve yabancı şirketler referansında belirtti. Bir de bu proje için sporla ilgili üst kurumların birinden adıyla sanıyla söz ederek sponsorluk beklentisinde olduklarını, araları İngilizce kelimelerle  bezeyerek ifade etti. Böylelikle, İngilizce'yi  de iyi derecede kullandığını  öğrenmiş oldum, evrensel bir boyuta geçiş yaptık. Medeniyet denilen bu olmalı olmalı diye düşünüyordum, ne neden nasıl sorularına bulamadığım yanıtlar eşliğinde danışman okura gelen bir telefonla birlikte Ziya Doğan'a,  Sivas spor'dan teklif geldiği ve üstüne basa basa danışman okurumun da bu teklifi kabul etmesi gerektiği yönündeki ısrarlarını telefonda Ziya Doğan'a belirttiğini dinlerken, kısa bir süreliğine konu değişikliği yaşamak zorunda kaldım. Kimi 'gidelim' dedi, kimi 'gitmeyelim'. Zihnim sorup duruyor, kim bunlar? Ziya Doğan'la birlikte mi gidecekler? Nasıl bir ekip ki bu?.. Acaba Ziya Doğan'ın bir menajer grubu mu var? Bu konuşmayı aralarında olmama rağmen çekincesiz bir dille dışa dökebildiklerine göre, ya beni de ikna edeceklerine eminler, ya kızım sana söylüyorum  gelinim sen anla, ya da onlar da insan ve heyecanlarına yenilen bir amatörlük sergiliyorlar… Ama bu haller giderek merakımı arttırıyor, orası kesin.

Açık söyleyeyim, ben alengirli işlerin adamı değilim. Beynimin bu türden safsata ve sanal ışıklar yayan platformlarla işleyen bir mekanizması yok. Dolayısıyla birden içim sıkıldı, 'bitse de gitsek' halime büründüm.İşte soru da tam o anda geldi. O ana kadar tek kelime etmeden bilen kişi pozisyonunda oturmayı tercih eden yayıncı, not defterini açıp eline kalemini de alarak aniden bana; ' şimdi bana futbolseverlik bilinci'nden ne anladığınızı 'rağmen' ve 'çünkü' belirlemelerini de kullanarak kısa bir biçimde ifade edebilir misiniz?' deyiverdi.Zihnimden aynı hızla 'her şeye rağmen futbol çünkü yalnızım' türü ironik bir ifade geçmesini engelleyememekle birlikte, nazik olmaya çalışarak taraftar için futbolun neden bu kadar önemli olduğunu anlatmaya giriştim. Birden masadakiler bana, benden umudu kesmiş gibi göründüler. Anlatımı daha sonra yazıya dökmek istediğim için buraya alıntılamıyorum. Yayıncının yüzünü buruşturduğunu söyleyebilirim ama. Yayıncının kullandığı sözcükler, entelektüel görünüm alarak toplumda yer almayı hedefleyen insan profilinde olduğu gibi  abartılı ve vurguluydu. Bana gerçekten de anlamadığım bir lehçeyle aslında benden nasıl bir aktarım beklediğini anlattı.Birbirimizi anlayamayacak kadar farklı dilleri kullandığımız da bu yolla ortaya çıkmış oldu . Sevgi genel anlamıyla bilgi olarak insana ilk doğduğu andan itibaren verilir evet. Ama ya sevgi bilinci?.. Bunu söylediğimde not aldı sadece, tatmin olmadığı belliydi. Olması da mümkün değildi zaten, çünkü taraftar bilinci olabilir, idari bilinç olabilir fakat futbolseverlik bilinci sadece insanların beyinlerine ulaşmayı hedefleyen yarar sağlayıcı bir matrah olarak kullanıldığında anlamsızlaşır. Hem ben zaten süslü, karmaşık ve anlaşılmaz kavramlara, terimlere karşıyım. Benimle bu tür kavramsal yöntemlerle hiç anlaşılmaz.

Mesele, bu soruyla birlikte yanıtın netliğini gözümde belirginleştirdi. İtiraf edeyim, o ana kadar birileri de iyi bir şeyler yapıyor olabilir, kuşkuculuğundan vazgeç, dur bakalım bir anla, dinle diyerek zihnime yaptığım baskıların hepsine son verdim.Diyarbakır'a şahane bir stadyum inşa edebileceklerini söylediklerinde bir 'acaba' belirdiyse bile zihnimde, Önce almak sonra vermek gibi acilen önlenmesi gerektiğini düşündüğüm en moda zihniyetle karşılaştığımda, neden bilmem edebiyatta sıkça kullanılan tipler ve karakterler geldi aklıma. Danışman okura döndüm:

'Ah…' dedim. 'Ben de yaşam danışmanlığı yapmak çok istiyorum ama kursları çok pahalı galiba, öyle değil mi?

'Ben bu işi yapıyorum.Size ders verebilirim' diye yanıtladı.

'Ücretsiz verebilecek misiniz?' diye sordum.

'Ben size ders veririm. Karşılığında siz de yazarsınız…'deyiverdi.

Gülün tabii… Boşuna demiyorum, edebiyat hayatın kendisidir. İşte örnek. Karakter futbolla ilgili herkes olabilir ama tipler … Hem çok çeşitli, hem çok yerleşik, hem içimizde, hem de dışımızdakiler. Şikeye karışan futbolcu isimlerini açıklarken tüm spikerler  bu isimlerin şaşkınlık yarattığının da altını çizdiler. Ben de bu şaşkınlık hallerine şaşırıyorum açıkçası. Şaşkınlık nidalarını her duyduğumda şaşa kalıyorum. Burası dünya insanoğlu. Daha ilerisi  Merkür, Venüs ve Ay… Güneşe az  mesafe var; lütfen şaşırmayın!

Bu yazı toplam 6907 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
RUHUN UCUK OLMASI
Serhat Günes
Kolay olmasa gerek,müthis geliyorsunuz....En derinden,en acimasizindan.Ben kadinlardan cok korkarim...Bu korkumda ne kadar hakli oldugumu sizinle ispatlayabilirim..Korktum sizden..Ayrintilarin birer pröfesörüdür kadinlar..Müthis bir sey.Tanrinin bir lutfü olsa gerek..Baska izahini ben bilmiyorum.Bence bilim zeki kadinlara karsi erkeklere pozitif ayrimciligi savunmali..Cünkü her erkek bilincli kadin karsisinda bir zavallidir..Ama istinasiz hepsi..Cok sansli bir cinstensiniz Aylin hanim.Tebrikler.
29 Mart 2010 Pazartesi 05:28
88.74.27.23
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com