23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir13 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Mehmet ASLAN


Time Dergisi'nin Başbakan'a Golü

20 Kasım 2011 Pazar 19:08

Time dergisi bu haftaki kapağında, Başbakan Tayyip Erdoğan'a yer verdi. Bobby Ghosh imzalı Erdoğan's way (Erdoğan'ın yolu) başlıklı kapak haberde, "Türkiye'nin İslami kökenli lideri, demokratik, seküler ve batı yanlısı ülkesini küresel bir güç merkezi yapmayı başardı." Deniliyor.
 
Time'ın haberinde 10 yıllık Erdoğan dönemi üzerinden kuş bakışı gözlemlere yer verilmiş. Haberin en dikkat çekici bölümü, "her şeye gücü yeten" Türk ordusunun dizginlediğine ilişkin değerlendirme olmuş.

Time dergisi aslında habere oldukça iyi başlıyor; ancak devamı çok ilginç. Kapak resmi, haberin başlığı ve içeriği bize başka bir adres gösteriyor. Veya bende yarattığı izlenim öyle oldu. Hem kapak resmi, hem de varılmak istenen nokta, beni doğrudan Brian De Palma'nın ünlü bir filmine yönlendiriyor. Filmin adı: “Carlito's Way” (Karlito'nun yolu). Başrol oyuncusu Al Pacino. Carlito rolündeki Al Pacino tam bir oyunculuk dersi veriyor.

Gelelim Erdoğan ile Carlito arasındaki bağa veya Time'ın varmak istediği noktaya. Carlito tam bir bıçkındır. Mafyavari ilişkilere girip çıkmış, hapishane görmüş, teşbihte hata olmazsa tam bir Kasımpaşalı'dır. Cezaevinden çıktıktan sonra yeni bir hayata başlamak ister; ancak eski ilişkileriyle bağlarını koparmanın düşündüğünden daha zor olduğunu görür. Film boyunca eski hayatı ile yeni hayatı arasında gidip gelen Carlito'nun ikilemine tanık oluruz. Bazen sakin ve itidalli Carlito'yu izleriz, bazen de “mahallenin delisi” gibi tam anlamıyla tepesi atmış biri olarak çıkar karşımıza.

Racon dünyasının delikanlısı Carlito Brigante, kurallar dünyasında kendisine yer bulmak çabasındadır. Yönetmen Brian De Palma, bir dünyadan diğerine geçiş mekânını bir havaalanı olarak kurgulamış. Havaalanı Carlito'yu diğer dünyaya açacak olan kapıdır. Ancak, bu kapıdan geçmek o kadar kolay değildir. Eski ilişkileri bir zincir gibi ayağına dolanır. İki dünya arasındaki mekânda, havaalanında, yeni yetme bir kabadayı idam hükmünü uygular ve Carlito vurulur. Vurulduktan sonra aklından geçenler ilginçtir:

“Birileri beni aşağıya çekmeye çalışıyor. Bunu hissedebiliyor ama göremiyorum, paniğe de kapılmıyorum”

Time dergisi Carlito'nun Yolu ile Erdoğan'ın Yolu'nu kesiştiriyor.

Time, açık bir biçimde değişimi sorguluyor. Bunu yaparken de Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı döneminde ifade ettiği;"Demokrasi sizi hedefinize ulaştıracak bir araçtır. Hedefe ulaşınca ondan kurtulursunuz", sözünü hatırlatıyor. Haber ustaca işleniyor. Bir yandan Erdoğan'ın Türkiye'yi küresel güç merkezi haline getirdiğinden bahsediliyor, diğer yandan merkezkaç kuvvetine gönderme yapar gibi merkezden sapma yollarından bahsediliyor.


Yine habere göre, güç merkezinden sapmaya yol açacak iki önemli risk mevcut. Birincisi, İsrail'le yaşanan gerginlik ve Arap Baharı'nın olası etkileri. İkincisi, de PKK veya Kürt meselesi.

Bobby Ghosh şöyle diyor: "Erdoğan'ın İsrail'i eleştiren retoriği onun ülke içinde ve Arap dünyasında popülaritesini arttırmış olabilir ancak Esad rejimi ile ilişkilerin kötüleşmesi, Suriye'nin 'sponsoru' İran ile husumetinin artması anlamına gelebilir. NATO radar savunma sistemlerinin Türkiye'de kurulmasının kabul edilmesi ise Tahran ile yumuşayan ilişkileri tekrar kızıştırıyor. 'Sıfır problem' için oldukça çok problem..."

   

Bu yazı toplam 8691 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com