1. YAZARLAR

  2. Ramazan TUGAY

  3. TFF hemen parti kursun, siyasete atılsın
Ramazan TUGAY

Ramazan TUGAY

Spor Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

TFF hemen parti kursun, siyasete atılsın

A+A-

YIL 1970 TFF'NİN BU BÖLGEYE BAKIŞI
'Kürtler Dışarı'

Diyarbakırspor kuruluşundan (1968) beri gittiği deplasmanlarda etnik ve siyasi saldırılara uğrayan bir takım. Örneğin kuruluşundan hemen sonra ilk defa gittiği Kırıkkale deplasmanında rakip takım taraftarlarınca "Kürtler dışarı" şeklinde karşılanmıştı.

Kırıkkale maçında takım kadrosunda yer alan Diyarbakırspor'un eski futbolcusu Şorik Veysi (Veysi Gönenç) o maçta yaşananları şöyle anlatıyor:

"Kırıkkkale maçında 4 saat sahada kaldık. O dönem PKK olmadığı halde aynı sorunlar yine vardı. Hoparlörlerle "Kürtler dışarı" diyorlardı. O zaman bile bizi istemiyorlardı."

Bu tür saldırılar 70'ler boyunca devam etti. Diyarbakırspor'un, o dönem adı  zirve ligi olan(Türkiye 1. Ligi'ne yükseldiğinde de saldırılar sürdü.

70'lerin sonunda Eskişehir ve Trabzonspor ile birlikte ligi sallayan Diyarbakırspor, İstanbul maçlarında (Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş) yine hakarete uğruyordu.

İstanbullu taraftarlar Diyarbakırspor maçlarında, Diyarbakır ve kıro sözlerini birleştirerek, Diyarbakırrooo…" şeklinde tezehüratta bulunuyordu. (Bu satırlar değerli gazeteci Faruk Arhan'ın kitabı "Düğünde kalabalık, taziye de yalnız" adlı kitabından alıntıdır)

YIL 2010 TFF' BU BÖLGEYE BAKIŞI

Diyarbakırspor'un bu dönemde gittiği (Eylül 2009) Bursaspor deplasmanı, Bursaspor taraftarlarının bir kesiminin, hem iktidarın Kürt politikalarına, hem de genel anlamda Kürt karşıtlığına devam edeceğini gösteriyordu.

Bursaspor maçında, Diyarbakırsporlu futbolcular, yöneticiler, taraftarlar sözlü ve fiziki saldırıya uğradı. Birçok taraftar yaralandı. Statta tam bir savaş yaşandı. Kürtler için ağıza alınmayacak sözler sarf edildi.

Bursa'daki bu saldırıyı önceki saldırılardan ayıran, şiddeti ve spontane olmasından çok, örgütlü olmasıydı.

TFF' NİN YANLI ADALETİ  

Bakın 70'leden bu yana onlarca hükümetler geldi gitti,
sayısız TFF yönetimleri değişti,
değişmeyen sadece zihniyetti
geçmiş yılarda Doğu da onlarca takım olmasına rağmen ne yazık ki 
TFF'nin haksız, yanlış ve yanlı tutumu buradaki
bölge takımlarına karşı hiç bir zaman ne bakış açıları değişti nede adaletsizlikleri. 
ve bu nedenden dolayı Doğuda takım kalmadı..  
bu nedenle TFF'yi bu takımları yok etti diye kutlamak lazım.

Diyarbakirspor ve Amedspor bu sezon gitiği bir çok deplasmanda ne yazık ki faşist grupların saldırılarına maruz kaldılar ve maalesef TFF bunları hep görmezden gelmekte,  bilakis bunları kendi eliyle teşvik etmektedir.

YIL 2016 TFF BU BÖLGEYE BAKIŞI
Amedspor'un grubunda esip gürlemesi bir yerleri rahatsız etmiş olacak ki,  Bursaspor'la eşleşmesinde bir 2.lig takımına kalmadık eziyeti yapmasına rağmen Amedspor  hem Bursa'ı, Hem TFF'yi yerle bir etti. Bu ağır mağlubiyet sonrası TFF çılgına döndü. Üstelik tek bir seyircisini dahi almadığı maçta Bursa'nın elenmesi TFF'yi paniğe sürükledi. 

Ne yazıkki bunu hazmedemeyen TFF Amedspora karşı psikolojik baskı mekanizmasını devreye soktu. Bir nevi kendince Fener maçı öncesi önlem alarak artık Amedsporun resmen elenmesini istiyordu.

12 MAÇ CEZA (İNSAFINIZ KURUSUN)

Amedspor Fenerbahçe ile oynayacağı kupa maçı öncesi hafta içinde TFF' nin Amedspor'a seyircisiz oynama cezası verip ardından maçı Urfaya alma planlaması yaptılar.

Bu cezaların tek bir nedeni vardı oda 
Amedspor' Bursa da Bursasporla oynadığı kupa maçinda rakibini mağlup etmeyi başarmıştır ve maçtan sonra Amedspo'rlu 
Deniz Nakin'nin yapmış olduğu konuşmada çocuklar ölmesin maça gelsin ve kolundaki AZADİ yani (özgürlük) yazısından dolayı 12 maç cezayı ancak vicdanları kurumuşların eseri olabiir.

20160209_121240-001.jpg

ÇOCUKLAR ÖLMESİN MAÇA GELSİN 
Allah aşkına soruyorum sizlere bu nasıl bir anlayış ve  nasıl bir insanliktir "çocuklar ölmesin maça gelsin" diye ceza alınıyor peki bunun anlamı nedir bana birileri izah etsin bakın eğer Deniz Nakin yapmış olduğu konuşmada deseydiki çocuklar ölsün maça gelmesi belki bu cezayı almazdı tam aksine kendisine ödül verilmesi gerekirdi.

Ama bende şimdi söylüyorum ve hayıkırıyorum size ve sizin gibi insanlıktan nasibini almayanlara diyorumki sizlere inatVallahi doğuda bir tek futbol kulübü kalmasa bile bizler avazımız çıktığı kadar haykıracağız  ve diyecegiz ki ne insanlar ölsün, ne de çocuklar ölsün.
Oysaki Tff nin bu kritik süreçte ayrımcılık yapmaması gerekirdi  ve Diyarbakır halkı ve taraftaları bu maçta mahrum etmemesi ve seyircisiz değil de seyircili oynatması lazımdı 
bu mudur senin adaletin yazıklar olsun

amedspor-2-001.jpg

AZİZ YILDIRIM'A TEŞEKKÜR
Aziz Yıldırım'ın açıklaması bizim siyasetle işimiz olmaz biz Diyarbakır da maçımızı oynamak istiyoruz ve her kesin bu süreçte Amedspor un yanında olması gerek açıklaması sonrası korkak TFF bu maçı Diyarbakır'da oynatmaya karar vermiştir.
ve bu desteklerinden dolayı başta
Fenerbahçe kulüp başkanı 
Sayın Aziz Yıldırıma ve 
Yönetim kuruluna 
çok tşk ederim

CEFAKAR TARAFTARLAR
Amedspor Fenerbahçe maçının seyircisiz olmasına rağmen binlerce taraftarlar Amedsporu bu maçta yanlız bırakmama için  erken saatlerde statın etrafına gelerek maç saatini beklediler. maçın başlamasıyla birlikte stat dışındaki taraftarlar 90.dakika hiç susmadan takımına destek verdiler ve bu desteklerinden dolayı 
çok tşk ederim saygılar sunarım. Gol olmasının ardından sevinen bu çocuklara, belki abartmış olsalar da tomalarla su sıkmamak gerekirdi, sevgi, dostluk için bazı şeyleri iyi düşünmek gerekir.

DOSTLUK KAZANDI
Gelelim maça evet Amedspor yaşadığı bunca olumsuzluklara rağmen her kesin gözü kulağı bu maçtaydi ve çok sayıda yerli ve yabancı basın bu maçı takip ettiler  
maç öncesi güzel gürültüler vardı

BRAVO FENERLİ SPORCULARA

Amedspor Üstünde yazılı olan Çocuklar ölmesin maça gelsin pankartila sahaya çıktı ve buna Fenerbahçe sporcular da eşlik edip pankartın arkasına geçerek herkes anlamlı bir barış ve kardeşlik mesaj verdiler insanım diyen herkes bu anlamlı pankarta bakıp düşünmeli.

Ayrıca Maçın başlamasıyla birlikte Tff nin yanlı tutumunda dolayı Amedsporlu Futbolcular 30.saniye ayakta durup yerlerinde hareketsiz beklediler. Fenerbahçe li topçularda bu 30. saniyelik eylemlerine yine destek vererek kendi aralarında paylaştılar Fenerbahçeli teknik heyet ve  sporcuların göstermiş oldukları bu duyarligik tan dolayı 
çok tşk ederim.

Maçta dostça başladı dostça bitti
Amedspor
Fenerbahçe gibi milyon dolarlık takım karşısında sporcular yüreğini ortaya koyarak rakibi karşısında ezilmedi tam aksine ezdi ve galip kaçıran taraf Amedspor oldu ve Fenerbahçe karşısında almış  olduğu beraberlikten dolayı
başta teknik heyet,sporcular,yönetim ve cefakar taraftarlara 
çok tşk ederim.


TÜRKİYENİN YENİ PARTİSİ TFP (Türkiye Futbol Federasyonu Partisi)

Bana göre Türkiye Futbol Federasyonu ve tüpçü başkanı acilen siyasete atılmalıdır
e siyasi bir parti kurmalıdır ve partinin ismide 
TFP' partisi olmalı 
Yani 
Türkiye Faşist Futbol partisi olarak siyaset yapmalısınız.
Çünkü futbolu o kadar siyasete alet ettiniz ki
bir şekilde her şeyin içine ettiniz
aldığınız hiç bir karara kimsenin en ufak bir güveni yok
o kurumları bence bundan sonra fubol adına değil
siyaseten doldurup derhal parti kurun
Hatta zor dönemde MHP'ye bile
iyi rakip olursunuz.
Barış diye seslenelere,
ölümler olmasın, savaş olmasın
diyenler hariç
rabia diyenler, asker selamı çakanlar
bize her türlü ırkçı saldırı yapan
bizi zorla ötekişleştiren
bize kardeş diyerek
sırtımızdan vuranlar
mutlaka sizin gibilere oy verecektir
bundan hiç kuşkunuz olmasın

SAYGILARIMLA 
RAMAZAN TUGAY DİYARINSESİ.ORG 
SPOR YAZARI

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT