23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Tesisleşme işi Kördüğüm

02 Ocak 2010 Cumartesi 20:37

"Ne zaman bitecek tanrım bu azapYarını olmayan günlere kaldık.."

Bir zamanların ünlü Gülden Karaböcek'in  bu hit olan şarkısı, aslında tam da Diyarbakırspor'u anlatıyor gibi.

Hakikaten yarını olmayan bir maceraya doğru sürükleniyoruz. 40 yıllık kulübün gelecek ile ilgili, hiç bir ciddi yatırımı yok.Son 10 yılda kulübün gelir gider tablosunu incelediğiniz zaman, akıl almaz rakamlarla karşılaşırsınız. Öylesine ki, kulübün altı tam bir dipsiz kuyu gibi. Maalesef göğsümüz kabararak yarınlara, çocuklarımıza devredebiliceğimiz tablo içler acısı bir durum.

Son 1 yıldır bir tesisleşmeden söz ediliyor, ama bir arpa boyu kadar yol alınamadı. Siyasi erk, birbirini suçlayarak hiç kimse kendinde en ufak bir suç ya da hata görmüyor.

İşte geçtiğimiz hafta yapılan Diyarbakırspor destek gecesinde, ülkenin Başbakanı direk olarak yerel yönetimi suçlayıcı açıklamaları, sonrasında ise yine basına yansıyan Klüp yönetiminin de suçlayıcı açıklamalarında, Büyükşehir Belediyesini direk hedef alan açıklamaları hep beraber okuduk.

Geçen yılda yine bu tartışmalar tavan yaptığı sırada, yerel seçimler öncesi sitemiz konunun baş muhattabı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e, bu soruları sorduk.  Baydemir açıklamasında, bu iş için asla bir engel çıkarmadıklarını, bilakis bu tesislerin yapımında Belediye olarak ellerinden geleni yapmak istediklerini hem de belgelerle önümüze koydu.

Konu şurada kilitlenmiş görünüyor. 1.370 dönüm arazi için Belediye, nazım imar planına göre, devasa büyüklükte ki bu arazinin bir bölümünün şehir orman parkı, yeşil alan düzenlemeleri, halk koşu alanları, spor alanları vs. kullanmak istiyor. Netice olarak 550 dönüm arazi için onay verildiğini bizlere hem de belgelerle anlattı.

Herkes biliyor ki burada siyasi bir inatlaşma var. Bölgede siyasi gücü elinde bulunduran yerel yönetimlerle, iktidar partisinin inatlaşması bu işi, bu aşamada kilitlemiş gibi görünüyor.

Bakın size çok küçük bir iki örnek vereceğim, geçtiğimiz yıl yapımına başlanan Galatasaray'ın Aslantepe'si için ayrılan arazi 60 dönüm. Keza Beşiktaş'ın İnönüsü için de öyle.

Diyarbakırspor için onay çıkan kısım 550 dönüm. Yani Galatasaray'ın yaptırdığının neredeyse tam 10 katı. Neden bu konuda bir uzlaşma yapılmıyor, nedir bu inatlaşma.

Diyarbakır'dan çıkarılan iki partinin milletvekili sayısı 10, soruyorum bu konu için, bu sayın vekillerimiz bırakın 10 kereyi, bir kez dahi biraraya gelebildiler mi?.

Bu tesislerin yapım işinin kördüğüm olduğu apaçık görünüyor. Bu inatlaşma bu kentin kaderi olmamalı. 

Emin olun, bu arazi başka bir kentte olsa, 40 sefer bu işler bitirilmişti. Ama gel gör ki sanırım bu gidişle bırakın bizim nesli, bizden sonrakilerin de bu harika tesisleri görmesine imkan görünmüyor.

Hayalimizde canlandırdığımız, tesisler bu kentin, bu kulübün, gençlerimizin, çocuklarımızın yarınları olacak.

Lütfen bu konuda yetki sahibi olanların bir an önce harekete geçmesi gerekiyor.

Bu yazı toplam 1383 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com