27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır10 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,520
  %-0.18
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
Celal GÜNEY


Teşekkürler İbrahim ATEŞOĞLU

27 Ağustos 2008 14:03

Diyarbakırspor'un şanlı ve rekorlarla dolu tarihini, kuruluşundan itibaren toparlayıp kitap haline getirmek sanırım herkese nasip olmayacak ve kelimelerle ifade edilemiyecek,  bir gurur olsa gerek. Kitabı, kargo görevlisinden alır almaz, şöyle bir göz ucuyla bakayım dedim, nasıl olsa bu kitap daha binlerce kez, suyu çıkarılıp, sindire, sindire yutulur gibi tekrar tekrar okunacaktı.  Kitabın daha birinci yaparağını çevirir çevirmez, inanın bana içim bir tuhaf oldu, bir anda, kendimi Atatürk stadı trübünlerinde, sahanın ortasına sanki bir sinema perdesi kurulmuş gibi, kitaba dalıp gitmiş buldum. Sadece bir kaç dakikamı ayırayım dediğim, bu efsane kitap için, saatler akıp gitmiş, bu arada öğlen yemeğini de kaçırrmışım haberim yok..

Yeşil kırmızı - Şarkın Yıldızı, bu slogan biz çocukken asla dilimizden düşürmediğimiz bir sözcüktü. Bugün kü gibi Cim-Bom, Kanarya, Kartal vs. bu cümleleri pek kimse bilmez, bunlar bizim pek ilgi alanımızda olmayan sözcüklerdi. Bu sözcükleri kimse dillendirmediği gibi, ilgi duyanda pek olmazdı. Ama günümüzde maalesef, geldiğimiz nokta o kadar üzücü ki, şimdi ki gençlerimiz, Diyarbakırsporun tarihini pek bilmedikleri gibi, bir çoğumuzun çocuğunun sırtında, ya  Cimbom, yada Fener forması var. Özellikle bu andığımız takımların başarılarılarının kutlamaları Diyarbakırımızda ihtişamlı törenlerle kutlanırken, içimiz burkulmuyor desem yalan olur. Keşke Diyarbakırsporun başarılarında da, bu kadar görkemli kutlamalar olsa diye, içimden  geçirmiyor değilim.

Bildiğiniz üzere Diyarbakırspor'la ilgili basılı, kitap, broşür, dergi vs. bulmak çok zordur. Bu tür çalışmalar için, çok hummalı  ve uzun zaman alan ciddi araştırmalar ve de  ticari bir amaçla yapılmadığı için de külfetli bir maliyet gerekmektedir. Bunlardan ötürü, bu konuyla iligili,  bugüne kadar basılan kitap sayısı parmak sayısı kadar azdır.

Sevgil Ateşoğlu'nun bu kitabı  tam da yüreğimizde ki sevgiye görsel bir ışık olmuş. Ofset baskıyla, kaliteden ödün verilmeden yazılmış olan bu kitapta kendinizi bir anda tarih moziğinde buluyorsunuz. Herkesin dilinde olan yarım yamalak, eski topçularımızın ve de yöneticilerimizin isimleri, resimleri nerdeyse gün, gün tarih, tarih anlatılmaya çalışılmış. Diyarbakırspor'un dünya futbol tarihinde koskoca bir rekora sahip olduğunu dilden dile anlatır dururduk, ama o rekorun ne olduğunu, çocuklarımıza doğru düzgün anlatamazdık. Bildiğiniz üzere Diyarbakırspor dünya futbol tarihinde, 3 yıl üst üste şampiyon olurken, 3. ligden, o zamanın terimiyle 1. lige çıkmak dünyada sadece iki takıma nasip olmuştu. İşte bu takımlardan biri Diyarbakırspor'du, diğeri ise İngiltere'den Nottingham Forrest kulübüydü. halen bile bu rekor iki kulüple sınırlı kaldı.

Bu kitabın, bizden sonraki nesillerimize  büyük bir ışık tutacağı düşüncesindeyim. Kitabın yapımında emeği geçen herkesi kutlarken, başta kitabın yazarı sevgili İbrahim Ateşoğlu'na bir kez daha  şükranlarımı iletiyorum. Yeşil-kırmızı, Şarkın Yıldızı kitabını bana ulaştıran, Sevgili Umut Kardaş'a da buradan  teşekkürlerimi iletiyorum. Sevgilerimle

Bu yazı toplam 1209 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com