24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,249
  %-0.19
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
M.Yılmaz BAY


Terörist Olan Kim!

29 Eylül 2009 16:58
Terörist Olan Kim!
 
Bursa deplasmanın da yaşanları birkaç başlıkla ele almak gerekirse bu başlıklardan biri stadlarda atılan siyasi ve faşist sloganlarla Türkiye’nin birçok yerinde Diyarbakırspor’a ve Kürt halkına olan tahammülsüzlüğü kesinlikle es geçemeyiz. Açılımın, Demokratikleşmenin konuşulduğu bu günlerde bölgede sembol haline gelmiş Diyarbakırspor’a yapılan saldırılar aslında insanların siyasi fantezilerinin bir şekilde ortaya çıkması yani daha amiyane pisliklerini kusmasıdır. Peki, bu sadece Bursa’da mı böyle maalesef hayır Türkiye’nin hemen hemen her yerinde hatta komşu Urfa’da, Yanı başımızda ki Batman’da bile var ve yıllardır hep oldu. Hatta sadece profesyonel takıma değil paf maçlarında bile yaşandı. Ancak Bursa’da yaşananlar tamamıyla provokasyon ve kendini bilmez hemen stadın yanında ki tıka basa alkol alıp sarhoş vaziyette stada gelen ALÇAKLARIN işiydi. Öyle ki nefretlerini statta asılı olan Diyarbakırspor bayrağını parçalayarak wc’de bulunan armatürün demir parçasını Diyarbakır taraftarının kafasına atarak gösterdiler. Bu ülkeyi kim daha çok seviyor sorusunun karşılığı kesinlikle statlarda açılan bayraklar ya da atılan sloganlar olamaz. Bu ülke kurtuluş savaşını verirken Bursa’nın devşirme Bulgar ve göçmenlerden oluşan nüfusu ortada yoktu. Öte yandan tekstil sanayisinin çoğunluğu Diyarbakır ve bölge insanlarının elinde olan Bursa’nın ezikliği beklide bundan kaynaklanıyor.
 
Ne Olmalı?
 
Tribün terörüne karşı Türkiye Futbol Federasyonu şu ana kadar işletmediği Disiplin talimatnamesi 41. Maddeyi devreye koymalı ve. İnsan onuru, etnik kimliğine yönelik olumsuz tezahüratlara ceza vermelidir. Ve bu cezada madde de yazdığı gibi 100 bin tl para ve en az 3 maç saha kapatma olmalıdır.
 
Yapılmazsa ne olur?
 
O zaman insanlar Sistemin uygulamadığı adaleti kendi sağlar ve cezayı kendi keser. O zaman diğer statlar da insan canına kastedecek kadar ileri gidilir. O zaman fair-play, centilmenlik kelimeleri sadece sözlüklerde kalır. O zaman bize kardeşlikten, barıştan, ortak vatandaşlıktan kimse söz edemez. İstiklal marşını hiçbir dizesinde Bursalı, Konyalı, Trabzonlu ifadeleri yoktur nedeni ise yazar Mehmet Akif bu ülkenin her ferdinin emeği olan İstiklali bu ülkenin her unsuruna ithaf etmiştir. Sadece kafatasçılara ve milliyetçilere değil. Bu ülkeyi çok sevdiğini ifade edenler size çok yakın olan Geliboluya, Settülbahire, Çanakkale’ye gidinde şehit mezarlarının doğum yerlerine bakın. Bakında şuan da 4 elle sarıldığınız bu ülkenin bağımsızlığında kaç Kürt babayiğit yatıyor görün.
 
Peki, Ya Futbol;
 
Bu olaylar olurken futbol ikinci planda kaldı. Aslında trajedinin alası sahadaydı. Diyarbakırspor Bursa karşısında kişiliksiz ve şahsiyetsiz bir oyun sergiledi. Aslında kılıfta hazırdı maç sonrası Teknik Direktör Ziya Doğan mağlubiyetin nedeninin bulmuştu “Hafta içi ekonomik sebeplerden dolayı takımı motive edemedim” Evet Hocaya göre sebep buydu. Ancak sahaya bakıldığında ofansif anlamda 3 duran top hariç hiçbir pozisyonu olmayan kalede ve defansta büyük hatalar yapan bir takımın sorunu sadece ekonomik olamaz. Sahaya sürülen kadroya bakıyoruz gerçi takımın geneli kötü ama Abdullah Çetin ve Desire tam anlamıyla fiyasko. Her iki oyuncunun da ofansa katkısı yok ve defansta sıfır. Öte yanan bu maçta hem ofans hem defansta Diyarbakır organizasyon sıkıntısı çekti. Üstüne Kaleci Espinoza’nın acemilikleri ve Hakemin yardımcılılarıyla birlikte art niyetli tutumu farklı mağlubiyeti getirdi. Hakem konusunda zaten endişelerim var ki bu hakem 2005-2006 sezonunda Diyarbakırspor birçok kere zarar verdi. Madem bu kadar geniş bir kadromuz var daha da bazı mevkilerde sorun yaşıyoruz anlamış değiliz. İbrahim Ege transfer edildi 7 hafta geçti adam piyasada yok, Tolga ilk gün forma giyerken Celalettin daha da hazır değil. Ofansa katkısı olabilecek Erhan Şentürk bir türlü forma şansı bulanıyor. Diallo varla yok arasında bir şey, Ersin diye bir oyuncumuz var mıydı ve sonuç elbette ki facia.
 
Acil olarak yapılması gereken bu ağır mağlubiyetin nedenlerini değerlendirmek ve dersler çıkarmak. Takımın motivasyonunu etkileyen faktörleri ortadan kaldırmak ve organizasyonda ki eksikleri gidermek için çalışmalıyız. Bu takım değimliydi Trabzon’da, Sivas’ta galip gelen. Bu takım değimliydi 6 maçta 9 puan toplayan. Bursa deplasmanında bir takım hatalardan dolayı sadece bir mağlubiyet o yüzden hatalardan ders alıp önümüze bakmalıyız.
 
Dip Not: Başkan Çetin Sümer’in maç sonrası tutumu gayet olgun ve doğruydu ancak Diyarbakırspor camiasında durumdan vazife çıkarıp öne çıkmaya çalışan insanların fütursuzca hareketleri bir takım olaylara da sebep olmuştur bana göre her kes haddini ve yerini bilmeli. "Ne Mutlu Diyarbakırsporluyum Diyene"
Bu yazı toplam 2218 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com