1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Terim'de Yenilik Yok
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Terim'de Yenilik Yok

A+A-

Topu ikinci bölgeden üçüncü bölgeye taşımak için, başka bir deyişle topu orta sahadan hücum bölgesine taşımak için, Fatih Terim bir planlama yapmadığı için 41. dakikada Modric'in attığı gol aslında çok geciken bir gol oldu. Çünkü topu orta sahanızdan rakip yarı sahaya taşıyacak yapı ve organizasyon olmayınca, rakip oyunu kolayca sizin yarı sahanıza yığar ve önceden planladığı bütün atak girişimlerini olabilecek tüm çeşitliliğiyle sergilemeye başlar.

Milli Takım'ın kazandığı topların neredeyse tümü başlangıç pası olarak geriye doğru oynanınca, siz bunun oyuncuların özel tercihi olmadığını, teknik direktörün defansif talimatlarının gereği olduğunu anlıyorsunuz. İşin tuhaf tarafı hem üçüncü bölge organizasyonundan yoksun olun, hem de pas tercihlerinizin ilkini sürekli geriye doğru oynayın, bunun adı “ben bu maçı kazanmak için bu sahaya çıkmadım” demektir.

Daha maçın ilk dakikasından itibaren teknik direktör Fatih Terim'in yüz manifestosunda beliren korku, tereddüt ve ansızın yoktan var edilecek bir mucize bekleyişi o kadar net okunuyordu ki bu halet-i ruhiyeden bu maça bir bilinçle, sağlam bir stratejiyle çıkılmadığını anlıyorsunuz. Nitekim oyunun ilk düdüğüyle rakibi kendi yarı sahamızda karşılama vaziyetimiz; tek amacımızın yenilmemek olduğunu, başka da bir kanıta gereksinim duymadan adeta haykırıyordu.

Madem defansif kararlılıkla sahaya çıkacaksın o zaman neden Srna'nın sağ kanattan taşıdığı hiçbir topa çare üretmedin - ki İstanbul Maltepe'deki kör dilenci de bilir ki Hırvat hücumlarının sağ koridorunda uçbeyi Srna'dır. Srna oradan topu kesecek ve ceza sahası çarşısı karışacak- ?. Bu taktik hemen herkes tarafından bilinmesine rağmen hücumdan gönüllü olarak vazgeçmiş Fatih Terim neden kademe üstüne kademe inşa edip, bu planı boşa çıkarma becerisini gösteremiyor?

İlk 45 dakika gösterdi ki Fatih Terim ne defansif bir planlamaya, bir organizasyona, bir stratejiye ve ne de bir taktik üstünlüğü düşüncesine sahip. Aynı şekilde maçın birinci yarısı yine gösterdi ki rakibin defansif yapılanmasını şaşırtan, aptallaştıran, onları çözümü mümkün olmayan bir bulmacayla başbaşa bırakan bir hücum girişimi de örgütlenmemiş.

Oğuzhan'ın ikinci yarıda oyundan alınması, esasında bir oyuna sahip olan Şenol Güneş ile hiçbir oyuna sahip olmayan, herşeyi futbolcuların yeteneklerine bağlayan Fatih Terim arasındaki büyük teknik direktörlük kalitesinin tescilidir. Türk Milli Takımı içinde düşünebileceğiniz her tür oyun stratejisi ve taktik yapılanmalar için joker niteliklerine sahip tek oyuncu Oğuzhan Özyakup'tur. Eğer Oğuzhan'ı oyundan alıyorsanız sizin bu oyuna, bu maça dair hiçbir fikriniz yoktur; esas itibariyle maçta neler olup bittiğinin bile farkında değilsiniz.

64. dakikada Arda Turan'ı oyundan alıp yerine Burak Yılmaz'ı almak hangi dahi teknik direktörün müthiş buluşu olabilir? Olsa olsa maçı, oyunu, topu zıvanadan çıkarmak isteyen meczup birinin sanrısı diyebiliriz. Ama kafamızı kaldırdığımızda ise kenarda gördüğümüz şahsiyet İmparator lakablı Fatih Terim'den başkası değil.

Fatih Terim kime yenildi biliyor musunuz? Kan revan içinde kalan Ćorluka'yı değiştirmeye cesaret edemeyen Ante Čačić'e..
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT