1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Terim HazinSon
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Terim HazinSon

A+A-
Bu maçın oyun analizini yapmak kendi zekama hakaret olurdu. Hayır, bunu yapmayacağım. Çünkü hakikaten bir analiz emeğini hak edecek hiçbir akli işareti yoktu,Türkiye milli takımında. Yıllardır yazıyorum. Israrla altını çiziyorum, Türkiye Futbol Direktörü denilen şahsiyet futbol oyununu, 105x65 ebatlara sahip sahaya oyuncularını dizmekten ibaret sanıyor. Oyuncuların sahada kapsayacakları alanları ve görevlerini ifade etmesi, onun zihninde, sistemdir, taktiktir, stratejidir.
 
O oyuncuları sahaya sürer gerisini de oyuncular, yetenekleriyle hal ederler. Futbol oyunu dediğiniz şey de budur zaten! İnanın bana bu satırları yazmak bana zul, bana eziyet, aklım acı çekiyor.
 
Maç sonu kendisiyle yapılan röportajda Fatih Terim, yenilginin olası nedenlerini anlatırken, bir dizi sebep ileri sürdükten sonra işi ''Hava koşullarına'' da bağladı. İnsan ister istemez bu açıklamaları aklımızla dalga geçmek olarak anlıyor. Galiba İzlandadaki maç oynandığında Türk milli takımı kış şartlarında oynadıklarının bilincindeydiler ama Aptal izlandalılar oyunu günlük güneşlik bir Mayıs günü sanarak oynadılar!!!!
 
Her neyse Yahu! Bu zırvalara daha fazla odaklanıp sizi de eziyetin kor ateşleri içine atmayacağım.
 
Geçen gün Bir yayın kuruluşunun Premier League  dair bir proğramında  The Guardian'nın futbol yazarlarından biri, Arsenalden Barselonaya geçtikten sonra Thierry Henry 'in kendisine şöyle dediğini söylüyordu. '' Maçlara ve oynadığımız oyunlara dair Pep Guardiola, bize her zaman temel bir prensipten söz ederdi. Topu bizim kalemizin önünden rakip ceza sahasının önüne kadar getirmek bir teknik direktör olarak benim görevim. Ceza sahasına kadar getirdiğim top, o andan itibaren artık sizin yetenek ve özgürlük alanınız.''
 
Bir teknik adamın varlık, görev, sorumluluk ve ödevlerini anlatan budan daha özlü bir ifade bulunamaz.  Pep Guardiola bir teknik adam olarak kendini oyunun bütününden sorumlu tutuyor.
 
Bu düşünceye göre topun rakipte olma halinden sorumlu tek kişi teknik adamdır. Top rakibe geçtiği an Teknik direktör yapılması gereken bütün şeylerin planlaması ve uygulanmasından sorumludur. Top kendi takımına geçtiğinde ise, yine top rakip ceza sahasına taşınıncaya kadar, kendini her şeyden sorumlu görüyor.
 
Teknik Direktörlük bu nedenle bir meslektir. Tıpkı Terzilik ya da cerahlık gibi. O nedenle Teknik adam oyunun her anını ve her halini planlar. O nedenle futbolda '' basit hata'' yoktur. O nedenle ''hava kötüydü'' mazeret değildir. O nedenle, '' biz oynayamadık'' sebep statüsünde değerlendirilmez. O , nedenle '' gününde değildik'' küçümsenir. O nedenle '' olmayınca olmuyor, topun da bizi sevmesi lazım'' lafları aptal muamelesi görür.
 
Bunları kime anlatıyorum Yahu! Bu ülkede herkes futbolu benden daha iyi bilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT