1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Temsilde Adalet mi, Yönetimde İstikrar mı?
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Temsilde Adalet mi, Yönetimde İstikrar mı?

A+A-

Bu gün yürürlükte olan yönetimde istikrarı savunan bir yönetim var. Ayrıca geçmiş hükümetlerden miras olarak aldığını  söylüyor. Seçimdeki % 10 barajı, aslında demokrasiye vurulmuş  en büyük darbedir.

     Hükümet geçmiş hükümetlerin bütün pisliklerini temizlemekle övünürken, seçme ve seçilme hakkını gasp eden % 10 barajını kaldırmayı  düşünmemiş ve düşünmek istememiştir. Niye dün dündür bu gün bu gün anlayışının yansımasından başka bir şey değildir. Dünkü yanlış eğer işime geliyorsa devam edebilir demek istiyor. Hâlbuki insanların kendi temsilcilerini seçmelerini engellemektedirler.

     Adalet ister temsil anlamında olsun ister başka yönlerde olsun, geciktirilmesi bile insan haklarının ihlalini sağlar. Hele engellenmesi tamiri mümkün olmayan sıkıntıları doğurur.

     Adalet ve Kalkınma Partisinin işine gelmektedir, % 10 barajı. Kendisine verilmeyen oyların karşılığında da milletvekili kendisi çıkarmaktadır. Hakları olmayan milletvekilliklerini almak haramdır. Vatandaş  kendilerini seçmedikleri halde vatandaşın oyunu sistem gereği kendi hanelerine geçirebilmektedirler.

     40 milyon seçmen sayısının % 10'u 3 milyon kişidir, 2999 kişinin oyunun hiçbir anlamı yoktur, seçtikleri de boşunadır. Bunun adı  2999 kişinin adam yerine koyulmamasıdır, seçme haklarının ellerinden alınmasıdır. Sayın Başbakan barajı hakımıza sorarak indirebiliriz diyor. 9 yıldır halkınıza niçin sormadınız.

     Adalet ve Kalkınma Partisinin seçim vaadinde ileri demokrasi vaadi var. Biz vatandaş olarak ileriyi bıraktık, normal demokrasiyi görmek istiyoruz. Normali verdiniz mi ileriyi vaad ediyorsunuz. % 10 barajının normal demokraside ne kadar yeri var Allah aşkına söyler misiniz. Şimdi de kalkmış ileri demokrasi vaad ediyorsunuz.

     Siz önce temsilde adaleti sağlayın, adalet bozulur, mecliste insanlar kendi temsilcilerini bulamıyorlar asıl demokrasinin darbesi bu anlayışta yaymaktadır. İyi şeyler olmuyor, ama vatandaşın gözünü  boyamaya çalışanlar yaptıkları her yanlışın mutlaka hesaplarını  bir gün vereceklerdir. Bu dünyada seçmen hesap soracak, öbür dünyada Allah.

     Saygı  ve Selamlarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT