1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Televizyon Dizileri
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Televizyon Dizileri

A+A-

   Şöyle bir bakar mısınız, bazı televizyon dizlerine, aile ortamının içine atılmış bomba gibiler. Hangi birinden bahsedeyim, bir taraftan ihanete uğramış insanlar, bir taraftan mağdur görünümünde ihanet içerisinde olanlar, diğer taraftan da sessiz bir şekilde aile kültürünü yozlaştırmaya yönelik sızmalar, hangi birinden bahsedeyim.


     Televizyonlar yaygın eğitimin önemli parçalarıdır. Örgün eğitimde olduğu gibi bir talim terbiye kurulu yok ne verirsen ver. Ahlaki yozlaştırma için illa da erotik mi olması gerekir, erotik olduğunda zaten sırıttığından aile ortamına kolay kolay girmemektedir, ancak geçmiş romanlardan alınan veya günümüze uyarlanan ekstrem olaylar, önceleri başkasının hayatı diye izlenirken, zamanla ailelerin kendi hayatlarıyla bütünleşmeye başlamaktadırlar.


     Birinde yeğen amcasının hanımıyla, bir diğerinde dayı yeğeninin nişanlısıyla saymakla bitmez, diyecekler ki izlemesinler, izlemesinlerle olmuyor, izliyorlar, çünkü ülkenin en çok seyredilen kanallarında albenili olarak verilmektedir.


     Affedersiniz, eşeğin aklına karpuz kabuğu getirmek diye bir deyim vardır, gençlerin aklına kötü örnekleri doğalmış gibi getirirseniz, uygulama alanı bulduğunda uygulamaya koyulur, olabilirmiş diye bakar. Bakışları değişir, doğru ya niye olmasın diye bakışlarında değişimler meydana gelir.


     Özellikle görsel medyanın bir yaygın eğitim kurumları olduğu unutulmamalıdır. RTÜK var gerçi, ancak söz konusu medya sansür var diye bar bar bağırmaya başlıyor, üzerimize geliyorlar, zaten bunlar bizi yutmaya niyetli yaygaralarıyla ortalığı ayağa kaldırmak isterler.


     Ancak ne olursa olsun bilinmelidir ki özellikle memleketin en ücra köşesine kadar yaygınlaşan görsel medyanın aile yapısını bozmaya yönelik kültürel yozlaşmayı tetikleyen ekstrem dizilerden kaçınması ülkenin geleceği açısından önemlidir. 


     Eğitim eğitimdir, ister yaygın eğitim olsun ister örgün eğitim olsun, amaç, kişi veya kişilere, toplumlara yeni davranış biçimleri vererek arzulanan yöne doğru kanalize etmektir. Elbette değişik araçlar kullanarak bu istek ve arzular gerçekleştirilmektedir. Örgün eğitimde bunun yasalarla tanımlanmış sınırları ve hedeflenmiş eğitim amaçları belirlenmiştir, bu da Türk kültürünü yozlaştırmadan gelişimini sağlamaya yöneliktir, ancak yaygın eğitim için bunu söylemek, hele özellikle görsel medya için mümkün değildir.


     Bunun için RTÜK’ün aktif bir şekilde devrede olması gerekir, bir ülkeyi mahvı perişan etmek istiyorsanız, o ülkenin öncelikle aile kültürünü bozmanız gerekir, bu tür diziler de bunu yeterince yapmaktadır, yıllarca Amerikan, Brezilya dizileri yapacağını yaptı, şimdi de ne yazık ki bazı Türk yapımı diziler bu konuda onları aratmamaktadır. Meşru ve gayrı meşrunun ne olduğunun bilinmesinin sağlanması gerekir, örgün eğitimlerde de yeterince bu konular işlenmemektedir. Alt yapısı depremler yemiş bir aile kurumunu ayakta tutmanın çalışmalarının yapılması gerekir diye düşünüyorum. 

     Selam ve Saygılarımla
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT