26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,008
  %0.21
 • Dolar
  3,0765
  %0.15
 • Euro
  3,3579
  %0.39
Eyyüp ARAS


Tekel İşçileri Geliyor Ankara'da Hesabı Kim Verecek?

14 Aralık 2009 16:33

Bugün Türkiye’nin dört bir yanından binlerce insan sel olup Ankara’ya akacak. Onurlu bir yaşam, rahat sürdürülebilir bir hayat ve ekmek kavgası için. Yanlış anlaşılmasın sakın, ekmek mücadelesi vermek için. Yani, ekmekleri için yüzlerce kilometrelik yolu bu kış kıyamette katetmeye kararlı olan kalabalık bir insan güruhu yola çıkmaya hazır ve gitmeleri an meselesi.

Bu insanlar temel hak ve özgürlüklerinin ellerinden alındığı gerekçesiyle, Ankara’da bir eylem planı gerçekleştirmek niyetinde. Amaç, seslerini, düşürülmek istedikleri durumu AKP hükümetine, Bakanlara, Maliye Bakanına dahası Başbakan Erdoğan’a duyurabilmek, dertlerini, dilek ve isteklerini anlatabilmek kavratabilmek.

Çoluk çocuğunun rızkını temin etmek adına ayda 600 TL ve sadece en fazla 10 ay çalıştırılmak kölelik değil de nedir sizlere soruyorum. Bu kapsam 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi 4/c maddesinin içeriği. Ayrıca, izin hakkı yok, rapor hakkı yok, dahası hasta olsan tedavi olma durumun yok. Yani kısacası, sana “öl” daha iyi demek isteniyor.

Bu yağmur, çamur ve karda insanlar mutat vasıtalar aracılığıyla yola koyuluyor. Yolda Allah korusun olumsuz bir durum yada, Allah gecinden versin bir kaza olayı meydana gelirse bunun hesabını kim verecek? Bunca insanı mağdur edip yollara düşürenler “tüm milletimizin başı sağolsun”, “tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun” derlerken hiç vicdan azabı duymayacaklar mı?

TBMM’ de kaç vekil yer alıyor hükümet kanadında, hesabını bilmiyorum ama aşağı-yukarı 340 filan herhalde. Bunlar kendi bölgelerinin insanlarının vermiş olduğu oylar sonucunda ve sorunlarının giderilmesi yönünde güvenerek oraya gönderdikleri mebuslar değil mi? Peki, bu insanlar orada sadece ellerini indirip kaldırmakla mı yükümlüler? Sorunlar ve verilen “namus-şeref” sözleri havada mı kaldı? Ne yüzle çıkacaklar seçmenlerinin karşısına? Gerçi onlarda pek yüz kalmamış ki, alışkınlardır bu tür durumlara nede olsa. Başbakan ne derse onu uygulamak zorundalar çünkü, gerisi hikaye zaten. Milletin sorunlarından onlara ne ki. Ülke, despot, kabadayı ve diktatörlükle yönetiliyor adeta, bunu zat-i alileri halka hitap ederlerken belli oluyor “siz” yerine hep “sen” gibi saygısız söylemlerle tasdik ediyorlar.

İşçi ve emekçi sınıfı mı ülkeyi batırdı da vergileri kaçırdı, yoksa SSK’ya prim borçlarını  onlar mı taktı? Bunlar mı yolsuzluk yaparak çalıştıkları kuruluşlarını batırdılar?Hangisi acaba? Bütün kamu kurum ve kuruluşlarında iş ve işlemler ile tüm yük işçinin omuzlarında olmasına rağmen, bu adamların bir imza atacak kadar yetkileri bile yok kardeşim. Tabi ki kurumların zararı konusunda işçilerin ve de emekçilerin uzaktan yakından alakası yok elbette. Her hükümet işbaşına geldiğinde kendi menfaatleri doğrultusunda ülkeyi yönetmeye çalışırlar bu böyle biliniyor böyle gidiyor gitmeye devam edecek.Demem odur ki, tüm faturalar emekçi insanlara çıkarılıyor, mağdur edilenler hep onlar oluyor.

Fabrikalar peş peşe kapatılıyor işçilerin kollarından tuttukları gibi sallıyorlar. Ekmek aslanın ağzında kazan kazanabilirsen. Genç yaşta insanların geleceğiyle oynamak onların yarınlarını çalmak hanginizin vicdanına sığar hanginizin haddine düşer anlamak mümkün değil. Binlerce insan yoksullukla karşı karşıya artık. İşsizlik had safhada bunu kim ve nasıl önleyecek? Bu insanlar artık kime güvenecekler o da belli değil. Meydanlarda bundan böyle ne vaatler vereceksiniz? Bunu da bir zahmet siz düşünün artık.

Yarın inşallah Ankara’dayız el mi yaman bey mi yaman göreceğiz. Haklı olunan bir ekmek davasında kim galip gelecek öğreneceksiniz. Bir insan için “ekmek, namus ve şeref” her şeyin üstündedir bunu bileceksiniz.

Selam ve Dua İle.    

 eyup-aras@hotmail.com   

     

Bu yazı toplam 801 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com