1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. 'Tek Suçlu Edemen mi?'
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

'Tek Suçlu Edemen mi?'

A+A-

Diyarbakırspor'da bugüne kadar hep daha önce görev yapmış olanlar değil hal-i hazırda görevde olanlar eleştirildi. Hedef tahtasına hep onlar oturtuldu. Bu dönemde de bu gelenek devam etti. Hep beraber Nurullah Edemen ve yönetimini eleştirdik. Haksız mıydık?. Elbette eleştirecektik ve eleştirdik de. Ancak gerek yerel basın gerekse sosyal medyada bu işi yapanlar olarak artık ezber bozmamız lazım. Bu konuda geç bile kaldık ;eski başkanlar ve yöneticiler. Görevi bıraktıktan sonra bir daha kulübün ve stadın yolunu unutan eski başkan ve yöneticiler…İçlerinde bazı isimlerin  'Bana yoksa başkasına da yar olmasın. Ben yoksam benden sonrakiler de başarılı olmasın' şeklinde bir anlayışa sahip olduklarını da biliyorum. Çok sinsice ve tehlikeli yaklaşım. Bunların Diyarbakırsporluluğu sadece kendi görev yaptıkları dönemlerle sınırlı. Öyle ya ;Diyarbakırspor'u seven sadece yönetici olunca değil, yönetim dışında kalınca da yardım yapar, destek sunar,maçlarına gelir, başarısı için elinden geleni yapar, bu konuda hiç kibir yapmadan maddi ve manevi fedakarlık yapar. Eğer bunların hiç birini yapmıyorsanız kusura bakmayın Diyarbakırspor sevgisinden söz edecek son kişiler siz olursunuz.

Bir çok camia biliyorum. Kulüpler zor duruma düşünce eski başkan ve yöneticiler koşar adımlarla yardıma gelir. 'Kulübümüzü tekrar nasıl ayağa kaldırabiliriz?' hesabını yaparlar. Bunun en somut örneğini komşu Elazığ'da görüyoruz. Her kongresine, istişare toplantısına en az 3-4 eski başkan,onlarca yönetici katılır. Kulüple ilgili yapılan organizasyonlarda bu insanlar birbirleriyle yarışır. Var mı Diyarbakır'da Diyarbakırspor'u yürekten seven eski başkan ve yönetici?. Emin olun bir elin parmaklarını geçmez. Gayet tabi bunların içinde gönül bağı olanlar var ama genele vurduğumuzda bunlar çok ama çok azınlıkta kalır. Bazı şeyleri açık yazacağım. Diyarbakır'da insanlar kulübün kurtuluşu için bakanı,valiyi,belediye başkanlarını ve vekilleri adres gösterir. Ben de diyorum ki eski başkanlar ve yöneticiler isterse Diyarbakırspor hemen kurtulur,borç felan kalmaz,yeniden eski günlerine döner. Ama onlar istemediği için,samimi olmadıkları için kulüp kapanmaya gidiyor. Kurtulmasını nasıl sağlayabilirler?. Tek şart var ;kendi egolarını yenecekler. Nefislerine yenik düşmeyecekler. İçlerini yıkıp kemiren 'Ben yoksam başkası da başarılı olmasın' hastalığını yenecekler. Hadi bunu da geçtim 'Devlet para versin biz kahraman olalım' rüyasını görmekten vazgeçecekler. Elbette devlet destek olmalı,bu iş tek başına olmaz ama önce onlar samimi olmalı. Siz samimi olursanız,niyetiniz hakikaten kulübü kurtarmak olursa devlet dahil herkes ikna olur. Bu kulübün sahibi Diyarbakırlılar mı yoksa devlet mi?. Sahibi Diyarbakırlılar olduğuna göre ve sizlere de bu memleket etiket kazandırdığına göre siz bir şey yapacaksınız ki devlet dahil herkes size destek olsun.(Devlet derken eski Diyarbakırspor'u teröre karşı araç kullanma politikasını kast etmiyorum. Bu olacaksa hiç olmasın daha iyidir). Eski başkanlar ve yöneticiler her şeyden önemlisi taraftar olabilmelidir. Taraftarın neler hissettiğini anlayabilirseniz gönlünüz Diyarbakırspor'un bu haline elvermez. Hangi taraftar kulübünün kapanmasını ister?.

Tüm mesele burada,bugüne kadar Diyarbakırspor'un başına gelen başkan ve yöneticilerin çok büyük bölümü taraftar olmadığı, ya da olamadığı için görevi bıraktıktan sonra Diyarbakıspor sevgisini de söküp attı. Diyarbakırspor'un sorunu ne borçlar,ne parasal kaynak,ne devletin bakışı,ne belediyeler ve vekillerin sorumsuzluğu, ne de mevcüt yönetim değildir. Diyarbakırspor sayesinde kimlik kazanan eski başkan ve yöneticilerin kapanmaya giden kulübe karşı kafalarını kuma gömmesidir. Bu dramatik tablo karşısında halk ağlarken,taraftar inlerken, hangi eski başkan ve yönetici duyarlılık gösterip 'kurtarma formülü' geliştiriyor?.Ben göremiyorum, siz görebiliyor musunuz?. Altını çizerek yazıyorum ;kim tarihin bu en zor günlerinde elini taşın altına sokarsa kahramanlık destanı yazmış olacak,sessiz kalanlar ve eski alışkanlıklarına devam edenler de kaybolup gidecek. Başlıkta dedik ya tek suçlu Edemen mi?. O zaman bununla bitirelim. Siz halen tek suçlunun Edemen olduğunu mu düşünüyorsunuz?. Siz kulübü almak istediniz de Edemen mi size engel oldu?. Tekrar altını çiziyorum ki yanlış anlaşılmasın ;elbette saygıyı hak eden eski başkan ve yöneticiler de var,bizim lafımız tablonun geneline.

Önceki ve Sonraki Yazılar