24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Tek çözüm Yabancı hakem

03 Kasım 2009 Salı 00:32

Ortalık toz duman,her kafadan bir ses çıkıyor. Ulusal medyanın çoğunluğu elele vermişçesine olayı Diyarbakır'ın üzerine yıkma gayretleri top yekün devam ediyor.

Diyarbakırspor bu kenti temsil eden  önemli bir misyona sahiptir. Yıllardır bu takıma sistematik olduğu artık herkes tarafından kabul edilen lanet kıyımı görmemeye devam etmektedirler.  Kimse bunların üstünde durmuyor, bu takıma karşı yıllardır takınılan tavırları, sadece dün oynanan maça bağlamaya çalışmak resmen kaçak güreşmektir.

Çetin Sümer doğru veya  yanlış bir kelam etmiş, daha doğrusu  sistemin Diyarbakırspor'a karşı yıllardır takındığı tavıra isyan etmiştir.  Türkiye'de kirlenmiş "futbolun içersinde yaşananlar, tüm takımların maçlarında yaşanabilir",  gibi olayı basite alıp milletin kafasını karıştırmaya kalkmasın.

Bu takımın maçlarına gelen neredeyse tüm hakemler, kurulu saat gibi maç yönetip, ellerinden geleni ardına koymamaktadırlar. Bunları sadece futbolun etiği ya da ruhuyla izah etmek abesle iştigal, hatta bu halka en büyük hakarettir.

Evet Bursa  ve Gaziantep maçı sonrası Başkanın tutumunu yanlış bulabilirsiniz, eleştirebilirsiniz. Ama Allah billah aşkına biraz el insaf.  Diyarbakırspor'un maçlarını, özellikle düşürüldüğü yılları ve son 10 yılını hatırlayın. Tek bir hakem yanlışı ile,  bir maçın lehimize sonuçlandığını hatırlıyormusunuz.? . Yani maçlarımız çok mu dürüst, çok mu temiz yönetiliyor da,  biz mi yanlış hatırlıyoruz. Bunların hepsi  tesadüf olabilir mi?.

Bugün dünyada sadece Türkiye'de uygulanan ve 3.lig maçları dahil tüm maçlar öncesi okunan İstiklal Maşının, kimin için, hangi takım için çıkarıldığı da bir tesadüf olabilir mi?.  İstiklal marşının sahada bulunan 12 yabancı oyuncuya dinletilme komedisini,  izah etmenin imkanı var mı?. UEFA maçlarında dahi asla okutulmayan ve katiyen izin verilmeyen bu durumu da tesadüf olarak açıklayabilirmisiniz?. Bir ulusal marşın bile, ne amaçlar uğruna dejenere edildiği çok manidardır.

Dünden beri  basında, medyada boy gösterip, Sümer'i  asıp kesen açıklamalar yapanlar, ey ağalar,  ey beyler, bu takım bundan 3 ay önce sokağa atılmış bir çocuk gibiydi, Ne çabuk 13 tane kara kongre günlerini unuttunuz.  Neden o gün ortaya çıkıp bu kulübü savunma ya da sorumluluk almaya çalışmadınız.  Çetin Sümer resmen yalnızlığa itilmiştir, bunu sadece bu maç sonrası yaptığı yanlış veya doğru açıklamasına asla bağlamıyorum. 

Kulüp yıllardır sadece 3-5 kişinin omuzlarında yürüyor, bunca sıkıntıda nerdeydiniz, şimdi ortaya çıkıp boy boy demeçler veriyorsunuz.

Hele bir de "Başbakanın Kutosu", (kendi deyimi), Kutbettin Arzu bile bu konuda çıkıp konuşup başkan Çetin Sümer'i haksız bulduğunu söylüyorsa,  doğrusu artık pes demek lazım. Sayın Arzu sana sormazlar mı, seçim zamanı ortalığı inlettiniz, seçim sonrası ise sizi neredeyse kayıp ilanıyla arayacaktık, vallahi bravo doğrusu.

Konuyla alakalı, alakasz, sorumlu sorumsuz, neredeyse herkes kolakola vermiş, ve yine biz mahkum edildik.  Maalesef bunlara kent içerisinde, düne kadar ortada olmayanlarda destek verdiler ve film koptu.

Olayı sadece götürüp Antep maçı ile bağdaştırırsanız, işin içinden asla çıkamazsınız. Çünkü bu ne bir ilk, ne de son olacaktır.

Bu konunun tek bir çözümü vardır:

1- Diyarbakırspor maçlarını kesin  olarak yabancı hakemlerle oynamalıdır. (Bu kafatasçıların hangisini getirsen, değişen bir şey olmayacağı 40 yıldır görülüyor). Çünkü sizelere ve maçlarımıza gönderdiğiniz hiç bir adamınıza asla güvenmiyoruz.

2- Irkçı söylemlerde hakemlerin maçı tatil etmeye kadar götürmeleri için, çok net açıklamlar yapılmalıdır.

Bunlar yapılmassa, yıllardır olduğu gibi Yine dünya eski hamam, eski tas demeye, ve faşist sistemin derinliklerinde yaşatılanları daha çok yaşamaya devam ederiz.

İşte bu söylenenlerden yola çıkılarak, Başkan Çetin Sümer'e sahip çıkmak gerekirdi. Sümer,  40 yıldır kimsenin yapamadığını yapmaya çalıştı. Belkii zamansız ve yanlış bir şekilde ifade etti veya kendini ifade edemedi. Peki bundan öncekiler veya bugün bu adamı idam sehpasına koymaya çalışanlar siz bu kıyım için ne yaptınız veya neler yaptınız.

Son bir sözle yazımı noktalıyorum. Adamın biri kafasına gelen  sopa darbeleri sonrası "ah! belim, ahh belim" diyerek inliyormuş. .Biri sormuş,"yahu kafana vurunca niye belim diyorsun." Adam,belim olsaydı,  bu sopaları yer miydim?

Bu yazı toplam 1344 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com