1. YAZARLAR

  2. İhsan YILMAZ

  3. Tedbirsizlik yaygın olunca, hem sıkıntı olur hem kaza!
İhsan YILMAZ

İhsan YILMAZ

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tedbirsizlik yaygın olunca, hem sıkıntı olur hem kaza!

A+A-

Geçtiğimiz hafta Silvan-Diyarbakır karayolunun Toki mevkiinde Karayollarının sıcak  asfalt çalışmalarını yürüten ilgili firmanın çalışmaları sırasında Şehit Özkan Özendi İmam Hatip Lisesinde memur olarak çalışan bir şahsın okul'dan ev giderken ayağı kayarak çalışma yapılan çukurun içine düştü. Düşme sonucu şahsın kolunda 4 kırık oluştu. Bölgemizin bir çok yerinde çalışmalar yürütülürken, hiç bir uyarıcı levha ve güvenlik önlemlerinin alınmaması tedbirsizlik yaygınlaşınca sıkıntılar oluşuyor. Sıkıntıların olduğu yerde de kazalar kaçınılmazdır.

İnşaat sektörü, dünyanın hemen her yerinde en çok ölümlü iş kazasının görüldüğü sektörlerden biridir. ABD’de işgücünün %5’i inşaat sektöründe çalışırken, görülen iş kazası sonucu ölümlerin %15’i inşaat sektörüne aittir. Japonya’da ise işgücünün %10’u inşaat sektöründe çalışmakta, oysa görülen ölümlerin %42’si inşaat sektöründe görülmektedir. İstatistiklerin de gösterdiği gibi, en yüksek ölüm oranları, inşaat sektörüne aittir.

İnşaat sektöründe görülen iş kazası sonucu ölümlerin %30’u düşmelerden, %26’sı taşıma(yüksekten düşen nesneler) sırasındaki kazalardan, %19’u ise makinelerin arasına sıkışmaktan ve çarpmalardan ve %18’ise elektrik çarpması gibi tehlikelere sönük kalmaktan kaynaklanmaktadır.Bir diğer iş kazaları ise çevresel çalışmalar sırasında çevre tedbirleri almamak, uyarıcı levhalar asmamak gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Kişisel Koruyucu Donanım kullanımı inşaat sektöründe de diğer sektörlerde olduğu gibi kazaları ve hastalıkları önleyebilmek konusunda çok önemlidir. ABD’de kazaların ve hastalıkların ekonomik maliyeti yıllık 10-40 milyar dolar arasında değişmektedir. Bu gerçekten de çok önemli bir rakamdır.

İnşaat sektöründe yaşanan bazı ölümlerin ve ağır yaralanmaların nedeni düşen cisimlerin kafaya çarpmasıdır. Bu tür kazalara karşı inşaat sahası içerisinde sürekli olarak baş koruyucu donanımlar olan baretler, başlıklar ve kasklar kullanılmalıdır.
Daha önceki bölümlerde anlatıldığı gibi inşaat sektöründe çalışan işçiler zamklar, yapıştırıcılar, tutkallar, asfalt, katran ve solvanlar gibi kimyasallara sunuk kalmakta bunlarla birlikte silika ve asbest içeren tozlar ve kumların içinde çalışmaktadırlar. Bütün bu tehlikelere karşı solunum koruyucu donanımlar olan maskeler ve respiratörler (solunum cihazları) kullanılmalıdır. Tersi durumda, silikoz* ve asbestoz* gibi son derece tehlikeli hastalıklara yakalanılabilir. Bu nedenle tozlara ve gazlara sunuk kalınan ortamlarda ölçümler yaptırılmalıdır.

Gürültü gerçekten de inşaat sektöründe kullanılan makinaların sayısının artması ile önemli tahribatlara yol açmaya başlamıştır. Özellikle binaların yıkımı sırasında kullanılan makinalar, vinçler, grayderler ve kepçeler sadece makinaları kullanan işçiler için değil, çevredeki işçiler ve diğer insanlar için de işitme sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle kulak koruyucu donanımlar olan kulaklıklar ve kulak tıkaçları kullanılmalıdır.

İnşaat işleri soğuk, sıcak, kuru ve nemli ortamlarda yapılabilmektedir. Bu nedenlerle ortama uygun koruyucu elbiseler kullanılmalıdır. Sıkça yapılan kaynak işleri sırasında çapaklardan ve iyonize olmayan mor ötesi ışınımdan (UV radyasyonundan) korunmak için göz koruyucu gözlükler, maskeler ve kalkanlar kullanılmalıdır. Ayrıca inşaatlarda çalışılırken görülen kazaların bir kısmı da düşmelerden kaynaklanmaktadır. Düşmeler son derece tehlikedir ve sonunda sakatlıklar ve ölümler meydana gelebilir. Bunun için yüksekte çalışırken mutlaka emniyet kemerleri kullanılmalıdır.

İnşaat sahasında alınacak tedbirler, çevresel faktörlerden ve insanlardan korunmak için uyarıcı levhaların asılması, insanların inşaat sahasına girmesini önlemek, insanların yol güzergahını belirlemek tedbirlerin alınması ise zorunludur.

Yine geçtiğimiz günlerde şehir merkezinde DİSKİ firmalarının su şebekesi döşemeleri sırasında hiç bir tedbir alınmaması kazalara davetiye çıkarırken, Toki mevkiinde yürütülen asfalt çalışmaları sırasında tedbirsizlik yüzünden Ali Aslanboğa'ın düşmesi sonucu yaralanmıştır. Kaza nedeniyle vatandaşımızın 4 yerden kolu kırıldığı tespit edildi. Kazalar ölümle sonuçlanınca mı? tedbir alınacak. Bunlar çok üzücü kazalar ve başka sonuçlarla karşılaşmadan lütfen tedbirler alınsın. Tedbirsizlik yaygın olunca hem sıkıntı olur hem de kaza.

Önceki ve Sonraki Yazılar