22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara17 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Tayyip Erdoğan, Nur Cemaati ve İşârâtü'l-İ'câz'ın basımı

31 Ocak 2014 Cuma 09:39

Bediüzzaman'ın en büyük hayallerinden biri devlet eliyle kitaplarının basılmasıydı ve bu hayali günümüzde gerçek oldu. Bediüzzaman'ın yakın talebeleri bu haberi çok büyük sevinçle karşıladı. Tayyip Erdoğan Bediüzzaman'ın bu büyük hayalini gerçekleştirdiği için kendisini tebrik ediyoruz, tüm Nur cemaati de bu konuda kendisine teşekkürlerini sunmalı. Bakın Tayyip Erdoğan kitabın başına nasıl güzel cümleler yazmış:

“Merhum Üstadımızın arzularının yerine getirilmiş olmasının huzuru içindeyiz. Devamı niyetiyle...”

Bediüzzaman Hazretleri'nin İşaratü'l İcaz adlı tefsir kitabını Diyanet İşleri Başkanlığı bastırdı. Kitabın tanıtımı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bediüzzaman Hazretlerinin talebelerinin katılacağı bir programla yapılacak.

Diyanet tarafından basılması planlanan eserlerin yayımlanıp yayımlanmayacağına Din İşleri Yüksek Kurulu karar veriyor. Ancak istisna olarak Diyanet İşleri Başkanı'nın yayımlanmasında fayda gördüğü dinî eserler kurul onayı olmadan da neşredilebiliyor. Diyanet kaynaklarından edinilen bilgilere göre İşârâtü'l-İ'câz'ın basılmasına bizzat başkanlık makamı onay verdi. Bu kapsamda Risale-i Nur Külliyatı'nın diğer eserlerinin de basılabileceği ifade ediliyor.

Bediüzzaman Hazretleri Emirdağ Lahika-sı'nda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Risale-i Nurlar'a sahip çıkması gerektiğini şu cümlelerle ifade ediyor: “Siz mümkün olduğu kadar Diyanet Riyasetinin şubelerine vermek için, mümkünse eski huruf, değilse yeni harfle ve has arkadaşlarımdan tashihe yardım için birisi başta bulunmak şartıyla, memleketteki Diyanet Riyasetinin şubelerine yirmi otuz tane teksir edilmektir. Çünkü harici dinsizlik cereyanına karşı böyle eserleri neşretmek, Diyanet Riyasetinin vazifesidir.”

Asıl adı İşârâtü'l-i'câz fî mezanni-l îcâz olan eseri Bediüzzaman Hazretleri 1. Dünya Savaşı sırasında Van'da yazdı. Eserin birçok kısmı savaş zamanında at üzerinde yazıldı. Üstad Hazretleri, yanında hiçbir kaynak eser ve kitap olmadan bu kitabı yazdı. 60 cilt halinde kapsamlı bir Kur'an tefsiri olarak yazılması düşünülen bu eser tamamlanamadı. Aslı Arapça olan kitabı Bediüzzaman Hazretleri'nin küçük kardeşi Abdülmecid Nursi, Türkçeye çevirdi.

Risaleler tüm insanlık için çok büyük berekettir, nur üstüne nurdur. Cemaat evlerinde de sık sık okutulmalı ve böylelikle insanların imanına iman katılmalı. Tedbir almak adına Risalelerden uzak durmasınlar.

Ağabeylerin, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Risale-i Nur Külliyatı'nın önemli eserlerinden İşârâtü'l-İ'câz adlı eserini basması sevinci. Mehmet Fırıncı, Hüsnü Bayram ve Abdülkadir Badıllı ağabeyler eseri inceliyor:

 

 

 

 

6.20140127011004.jpg

 

 

Bu yazı toplam 1531 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com