28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,004
  %1.19
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen ve Paralel devlet...

22 Ocak 2014 Çarşamba 13:29

Evet başbakan Erdoğan ülkenin gerçekten zorlu bir sınav verdiği bu günlerde çok gergin. Herkesin onun üzerine geldiği yetmiyormuş gibi, kendisi de birçok görevi üstlenerek zorluğa talip oluyor. Bütün işlerin altından kendi başına kalkmaya çalışıyor. Muhalefet bir yandan, batıdaki küresel güçler bir yandan, devletin içine çöreklenen Ergenekoncular bir yandan, PKK ve yandaşları bir yandan her ne pahasına olursa olsun bu hükümeti devirmeye çalışıyorlar. Darbe planlarının biri uygulamaya konuyor, başarısız olur olmaz hemen diğeri devreye sokuluyor. Seçimlerden önce Erdoğan olabildiği kadar yıpratılmaya ve gözden düşürülmeye çalışılıyor. Bunu hepimiz görüyor ve ibretle izliyoruz.

Bütün bu olaylar yaşanırken ortaya çıkıp da “paralel devlet var” demek devleti zaaf içindeymiş gibi gösterir, sanki devlet bunu fark edememiş gibi bir hava olur. Oysa Türkiye'de paralel devlet değil, pararlel muhalefet var. Paralel muhalefetin varlığını Gezi olaylarında da gördük, başbakanın evine yürüyen kalabalıkda da gördük. Bütün bu yaşananlar paralel devletten değil paralel muhalefetten kaynaklanıyor.

Her zaman söylüyorum, Tayyip Erdoğan'ın bütün bu olaylar karşısında son derece halim ve yumuşak huylu olması, halkı daima yatıştıran bir üslup kullanması şart. Tıpkı Hz. İbrahim gibi yumuşak huylu olmalı ve o da kendi halkını ve tüm Müslümanları sevgiyle, merhametle kucaklamalı.

İbrahim'in babası için bağışlanma dilemesi, yalnızca ona verdiği bir söz dolayısıyla idi. Kendisine, onun gerçekten Allah'a düşman olduğu açıklanınca ondan uzaklaştı. Doğrusu İbrahim, çok duygulu, yumuşak huyluydu. (Tevbe Suresi, 114)

Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah'a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever. (Ali İmran Suresi, 159)

Evet, başbakan Tayyip Erdoğan son derece güzel ve sakin bir üslup kullanmalı. Fethullah Gülen'e karşı da bu tavrını göstermeli. Sonuçta onlar da Müslüman. Onlara karşı sert üslup kullanmak, onları dışlamak, onları terörist gibi göstermek kesinlikle yanlış olur. Çünkü Erdoğan hükümeti bu güne kadar yıllarca Gülen okullarını ziyaret etti, Türkçe olimpiyatlarına katıldı. Bu ülkenin bakanları Fethulalh Gülen'in okullarını ziyaret edip orada İstiklal Marşı'nı dinledi. Dünyanın dört bir yanından gelen çocukların Türkçe konuştuklarına şahit oldu. Bütün bunlar şimdi inkar edilemez. Bu arada Gülen cemaatinin de Erdoğan'a ve hükümete sahip çıkması gerek. Karşıklı çekişmeden vazgeçip birlik olmalarının ehemmiyetini iki tarafın da görmesi gerek.

Başbakan bazen çevresindekiler tarafından çok yanlış yönlendirilebiliyor ve ani çıkışlar yapabiliyor. Halbuki bütün bu yolsuzluk operasyonlarını sahiplenip “hırsızların bizde üzerine gideceğiz, bu hükümette onlara yer yok!” diyerek ağırlığını koymalı.

Şunu da mutlaka belirtmek istiyorum ki her ne olmuş olursa olsun başbakanı harcamak, darbe ile hükümeti yıkmak asla kabul edilemez. Bu ülkeye bu kadar emeği geçmiş bir insana eziyet etmek, onun üzerine bu kadar gitmek hiç yakışık almaz. Bu ülke demokrasi ile yönetilen bir ülkedir. Sandıkta halk neyi isterse o hükümet göreve devam edecektir. Öyle 3. Dünya ülkesi gibi her başbakan darbe ile indirilecekse bu Türkiye için son derece kötü olur. Bu Türkiye'yi bulunduğu noktadan tamamen aşağıya çekmek olur. Ki şu da bir gerçek ki bu asla gerçekleşmeyecektir. Türkiye yine dosdoğru yoluna devam edecektir.

Bu yazı toplam 3583 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com