23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul20 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Gökhan PAMUKÇU / Diyarinsesi.Org Yazarı


TAŞA YAZILAN KADERDİR DİYARBAKIR'DA AŞK

25 Kasım 2013 Pazartesi 23:52

1890-1894 Yılları arasında Diyarbekir'de valilik yapan Giritli Sırrı Paşa şöyle der;  Diyarbekirlilerden müctemi bir cemaatte gözlerimi bağlayıp otursam ve elimi atsam, tuttuğum ya şair ya münşidir.

                                                                                                  M.Şefik Korkusuz

 Taşa yazılmış kaderi var bu şehrin. Taşa yazılan aşkların şahitliğinde. Surlarındaki taştan kalp anlatır bu şehrin romantikliğini. Taş evler söyler aşk türkülerini. Taşlar arasında yetişmiştir şairlerin ve düşünürlerin cümlesi.

 Taşa yazılmış bir kaderi var bu şehrin. Taşlaşan kervanları var Çermik Gelin Dağında. Ergani'de Dünya'nın en eski yerleşimlerinden olan Hilal Mağaraları. Peygamberler diyarı Eğil'de Kral Mezarları. Karacadağ'ın doğulu siniriyle püskürttüğü lavların donmasıyla oluşan ve şehre şekil veren bazalt taşları. Camileriyle, kiliseleriyle surlarındaki kitabelerle bir insanlık kütüphanesidir Diyarbakır.

 Müslümanların fethetmek için aylarca kapısında beklediği kadim bir kenttir Diyarbakır.

 Taş yapısının aksine yumuşak huyludur insanları. Misafirperver karşılamaları ve saygıdeğer uğurlamaları… Kolay mı saray kültürü almıştır bu şehir. Asildir asimilesiz gerçeği.

 M.Şefik Korkusuz Seyahatnamelerde Diyarbekir Kitabında Evliya Çelebi'nin şu sözlerine yer vermiştir:” Bu Diyarbekir'de öyle yetenekli şairler var ki, her biri sanki Fuzuli ve Ruhi gibidir. Birçoğu ile sohbet ettik. Hakikatten benzerleri bulunmayan birer fazilet sahibi kimselerdir.”

 Ben her âşık olduğumda dalarım bu şehrin küçelerine* Bazen benzetirim kendimi küçeçıkmazlara* ve her taşın hikâyesinde bulurum aşkı “Suzan Suzi Türküsü gibi. Ben-u-sen Burcu gibi.

 Her sokağında bir aşk yatar bu şehrin. Her köşesinde bir hikâye…

 Bu şehirde taşa yazılmıştır tüm kaderler. Şimdi bundandır belki de küçücük çocukların ellerindeki taşlar. Kaderi silik bir öyküde yaşatmak için kimliklerini. Ne kadar kızsak bile bu şehrin kaderi böyle. Zamanla değişse de şekli, taşa yazılmıştır bir şekilde bu şehrin aşka açılan kaderi. Düşünürlerin düşüncesinde, şairlerin imgelerinde, küçük çocukların ellerinde hep taş vardır. Kader bu şehirde taşa yazılmıştır.

 

                                                                                                                 Gökhan PAMUKÇU

 

Bu yazı toplam 4450 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com