28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya29 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,853
  %-0.09
 • Dolar
  3,1158
  %0.17
 • Euro
  3,3981
  %0.30
M.Yılmaz BAY


Taraftar Neden Gelsin

25 Kasım 2011 Cuma 15:43

Diyarbakır camiası bu günlerde taraftarının neden maçlara gelmediğini ve eskisi gibi neden ilgi göstermediğini tartışıyor. Taraftarının Diyarbakırspora neden ilgi göstermediğini kısacası zor günlerde neden sahip çıkmadığını sorguluyor. Gerek taraftarı gerekse Kenti yönetenlerin yüz çevirdiği Diyarbakırspor neden bu hale geldi sorunlar neler ve ne yapılabilir buna değinmek istiyorum.

Başarısız sonuçlar: Başarısız sonuçlar elbetteki taraftarın takıma olan inancının kırılması ve desteğinin azalması açısından çok önemli fakat bu durumun tam tezatını Diyarbakırspor küme düşmemek için mücadele ettiği sezonda Mardinspor ile oynadığı maçta 20 bin taraftarla tribünlere gelerek takıma sahip çıkması ve Diyarbakırsporun kapanma noktasına gelmesine rağmen müthiş taraftar desteği ile lige tutunması tam tezat bir durum oluşturuyor.

Taraftar Profili: 12-13 yıl önce Diyarbakırspor taraftarlığı bir tarz bir uslup iken her Diyarbakır beyefendisinin, işadamının, esnafının tek takımı eğlencesi ve gurur kaynağıyken nüfusun sosyal erezyona uğraması ve yaşanan göç sebebiyle Diyarbakırlılık bilinci ve taraftarlık duygusu maalesef yok olmuştur. Birde işin içine iddaa, bahis ve kumar girdikten sonra altyapıda ki sporcuya kadar bu pisliğe bulanmıştır. Maça gelen bir takım adamların sahaya atlamaları, pet şişeye idrar koyup sahaya atmaları destek için gelenleride soğutmuştur.

Taraftar gruplarına gelince   Kendi aralarında yaşadıkları rant kavgaları, Para veren bilet veren yönetim büyük başkan vermeyen yönetim istifa zihniyeti. Yönetim ile araları iyiyse her türlü beraberlik ve destek ama menfaat çatışması var ise Muhalif olan eski yöneticlerin kucağına koşarak saf tutmaları. Eğitimli, kültürlü ve ne yaptığını bilen gençlerin yaşanan olumsuzlukları görüp yavaş yavaş çekilmeleriylede bu tip adamların meydanı boş bulmaları yaşanan yıkımın hızlanmasına sebep olmuştur.

Alakasız Adamların Yönetimlere Girmesi ve Yönetici olması: Sporla alakası olmayan, değil temsil etmek doğru dürüst konuşmayı bile başaramayan adamların Diyarbakırspor'a Başkan, yönetici olmaları. Diyarbakırspor haksızlığa uğradığı dönemlerde Diyarbakırsporu temsil etmesi gerekenlerin tavırları ve pasiflikleri, Dik duramamaları, Ekonomikanlamda kulübe idareci olan kişilerin toplum tarafından herhangi bir itibarı olmayan isimlerden oluşması. Yapılan usulsüzlüklerin gün yüzüne çıkması. Gerçek taraftarın inancını kırmış ve güveni kalmamıştır.

Şimdi Yaşanan Belirsizlik: Sezon başında oluşan yeni yönetimin önünde bulunan transfer yasağı ve kulübün borç engeli yüzünden hareket alanının kısıtlı olması 5 ay geçmesine rağmen bu konularda bir adım atılmaması. Ve herşeyden önemlisi gelecekle ilgili bir takım borçların ikili görüşmelerle yapılandırılıp büyük bir borç yükünden kurtulma olasılığı varken herhangi bir adımın atılmaması hem taraftarda hemde camiada belirsilik ve umutsuzluk yaratmıştır. Her gün Diyarbakırspor ile ilgili olumsuz haberlerin yapıldığı yeni bir skandalın patlak verdiği, Gelenin gideni suçladığı bir ortamda elbetteki futbol oyunundan zevk almak isteyen insanlarıda olaydan tiksinmesine sebep olmuştur.

Basın: Yönetimlere yakın olanlar kendi adamlarını kulübe sokmaya uzak olanlarda yönetimlerin başarısızlıklarını hafiye gibi yakip etmeye çalışmış. Yönetimlerle ilişkileri iyi olmayan Basın mensupları yapılan doğru işleri pas geçerek sırf muhalefet olsun diye olumsuzlukları manşete taşımaları. Hak etmeyen zevatları sırf ikili ilişkiler yada menfaat ilişkileri nedeniyle haber yapmaları maalesef Diyarbakırspora herhangi bir şey katmamıştır. Bir takım yolsuzlukları ve haksızlıkları kaleme alıp manşete taşıyan, yapılan usulsüzlükleri ortaya çıkaran Gazetecilere karşıda yapılan haksızlıklara camia olarak sessiz kalınması maalesef yapanın yanına kâr kalmasına sebep olmuştur. Yani Basın tümünü tenzi ederim ama 3-5 kuruşa satılık kalemlerden yada bu bizim adam buna karışmayalım diyen ucuz adamlardan oluştuğu için herkes kendi bildiğini okumuştur. Birde kendini Basın mensubu gibi gören bilgiçlerin türemesi Gazetecilikten çok ordan burdan duyduklarıyla onun bunun ağzıyla konuşmaları, Herkesin Televizyon ekranlararına çıkabildiği ve Futbol dahisi olduğu başka bir camia acaba varmıdır.

Devletin Elini Çekmesi: Diyarbakırsporun son 10 yılında Hem Devletin hemde Belediyenin büyük katkısı olmuştur. Feridun Çelik Büyükşehir Belediye Başkanıyken Diyarbakırspora tahsis ettiği hatlarla büyük bir katkıda bulunurken. Daha sonraki yıllarda Gerek içişleri Aksu döneminde gerekse Tarım Bakanı Mehdi Eker döneminde büyük destekler sunulmuştur. Öyleki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakırspor gecesine katılarak takıma destek sağlamış ve Diyarbakırspor şampiyon olurken 2008-2009 sezonunda Bakan eker tarafından 10 trilyon gibi bir destek sunulmuştu. Ancak bunlara rağmen Şampiyonluk kutlamalarında bir grubun stada gelen 3 bakan ve vekilleri yuhalamaları kırılma noktası olmuştur.

Hal böyleyken bu kadar olumsuzluk varken ve bunların değişmesiyle ilgili somut bir adım atılmazken kim neden maça gelsin. Gelip maçlarda sidiklerini pet şişeye koyan adamlarımı izlesin. Yoksa galip bitirebileceği bir maçta sahaya herşeyi fırlatan adamımı izlesin yoksa niye ve neden maça geldiğini bilmeyip sırf birileri tarafından "git bu maçta sahaya gir köşe bayrağını al ve hakeme salla" diye gönderilen adamlarımı izlesin.

Eğer Mevcut yönetim Diyarbakırspor kulübünü kurumsal bir kimliğe kavuşturabilirse, Diyarbakırsporu ayağa kaldıracak birlikteliği ve projeleri hayata geçirebilirse, Diyarbakırsporun geleceği ile ilgili belirsizliği ortadan kaldıracak somut adımlar atabilirse ve herşeyden önemlisi Taraftara güven verebilirse Taraftar gelir takımınada onlarada gereken desteği verir.

Bu yazı toplam 10891 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com