24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir23 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,863
  %-0.49
 • Dolar
  3,0750
  %-0.41
 • Euro
  3,3451
  %-0.37
Aziz GÜLMÜŞ


Suyu Ayrana Çeviren Şeyh (Şeyh Mizah Dizisi:2)

23 Haziran 2009 14:24
 
              Babası vefat ettiğinde doğal olarak bu şeyhlik mertebesi oğluna intikal etmişti. Babası yörede namı çok yaygın olan bir şeyh olmasına rağmen, kendisi fatiha suresini bile bilmezdi. Günün hemen hemen bütün saatini içki içmekle geçirirdi.
              Yine evde olduğu ve içki içtiği bir sırada Karacadağ yöresindeki köylerde oturan babasının müridleri eve gelmişlerdi. Köylü müridler beraberinde “Şeyh”e hediye olarak getirdikleri yoğurt, peynir ve hayvanları kapının önüne bırakarak saygılı bir şekilde odaya girmiş, “Şeyh”in elini öperek geri geri ayakta el pençe divan durmuşlardı. “Şeyhin” izin vermesi ile bulundukları yerde diz üstü çökmüşlerdi.
 
             Hal hatır sorulduktan sonra “Şeyh” masasına oturmuştu. Aceleden masanın üzerindeki rakı şişesini saklayamamıştı. Şeyh hafif çakıl keyif olduğundan rakıyı bardağa boşalttı. Üzerine de soğuk buz gibi suyu boşaltınca bardağın içindeki rakı bembeyaz ayran rengini almıştı. Hayatında hiç rakı görmeyen bu saf ve temiz insanlar bu durum karşısında hayretten donmuşlardı. Zavallı saf müridlerin gözleri fal taşı gibi açılmış ve bu “mucizevi” olaya bir anlam yüklemeye çalışıyorlardı.
         “Su neden bembeyaz bir hal almıştı ? bu nasıl olmuştu ?” diye birbirlerine gözleri ile bir şeyler anlatmak istediler ama çözemediler. Gözler topluluktaki köylü müridlerin en akıllısı olana yöneldi. Bakışmalar “bu mucizeye” bir anlam verilmesi isteniyor gibiydi. “Şeyh” de tedirgin olmuştu. “Acaba müridler bunun rakı olduğunu anlamışlar mıydı ? diye tasalandı. “Akıllı mürid” birden aşka geldi ve Kürtçe :
-- “Ez qûrbana te bım şêx, te çawa av kır dew ?” (Şeyhim sana kurban olayım nasılda suyu ayrana çevirdin ?” dediğinde “Şeyh” rahatlamış, bütün kaygı ve endişeleri son bulmuştu.
Sürecek
Bu yazı toplam 1104 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com