1. YAZARLAR

  2. Recep ESER

  3. Sur Maketi Ve Mustakbel Su Kovası
Recep ESER

Recep ESER

Yazarın Tüm Yazıları >

Sur Maketi Ve Mustakbel Su Kovası

A+A-

Diyarbakır Sur İçi. Neler neler yaşandı burada. Neler neler gördü burası. Kimler geldi, kimler geçti buralardan. Diyarbakır’ın tüm geçmişi burda. Ulu camisi burda, kiliseleri burda, hanları hamamları, surları burda, şehitleri burda sahabeleri burda. Tarih burda, medeniyet burda O Kadar çok şey var ki burda. BURDA BURDA BURDA

Birde huzur olsa değilmi. Oda olur inşaALLAH diye dua ediyoruz.

Sevgili Fesih GÜNDOĞAR bir diyarbakır ve sur aşığı. 21 yıl bounca uğraşmış, emek vermiş, taşları oymuş ve Surları, camileri, kiliseleri, evleri, cadde ve sokaklarıyla Suriçi’nin bire bir aynısı. Yukardan bakıldığında kalkan balığını andıran Surların 1/250 ölçeğindeki maketini yapmış. Buraya kadar herşey çok güzel. Ellerine yüreğine sağlık üstadım.

Belediyemiz maketi şu anda Mardinkapı’da otel kervansarayın karşısında Belediyeye ait bir yerde sergileniyor. Buda güzel amma böyle bir eseri böylemi sergileyeceğiz?. O kadar eğreti bir şekilde oraya bırakılmış ki o maket. Böyle bırakılacaksa keşke hiç brakılmasaydı.

Makete bakınca o kalkan balığını andıran surları görmek için etrafında dört dönmen lazım. Ama yinede göremiyorsun. Parmaklarının üzerine çıkıyorsun. Göremiyorsun. Yanında sandalye yada merdiven olsa onlardan birine çıkacaksın ki göresin kalkan balığını. Maket ile ilgili bilgiler ya. Bir kağıda yazılmış bantla asılmış. Belliki o maketi oraya iş olsun diye bırakmışlar. Yazık çok yazık hemde.

Son 10 gün içinde 2 defa gittim oraya. Gelen misafirlerimize memleketimizi gezdriyoruz sonuçta. Dünde oğlumla orda idim. Yine döndüm dolandım baktım bişey görebilirmiyim diye. resimler çektim.

Kenardaki banka oturduk. Biraz izleyelim diye. İzlerken de bunu neden böyle sergiliyorlar diyede söyleniyorum. Daha güzel bir şekilde sergilenebilir. Biraz daha aşşağıya alınabilir maket. Aşağıya alınabilirse sur kendini daha güzel gözterir. Yukardan bakılınca herşey daha net görülür. Sonuçta çok azda buralara yerli ve yabancı turist geliyor.

Sonra nemi oldu dostlar. Maketin bir kenarında camın iç kısmında bütün ihtişamı ile bir su kovasının durduğunu farkettim. Tamam dedim bi bu eksikti. Su kovası tarafına yöneldim. Evet kova orda dedim ya bütün ihtişamı ile gelen misafirleri ağırlıyor. Bir görevli aradım. Kimse görmeden çıkaralım diye. Görevllerin olduğu kapıya yöneldim. Koca bir asma kilit ile karşılaştım. Üzüle üzüle söylene söylene ayrıldım ordan.

Şimdi diyiceksiniz ki bu kadar büyük olaylar bu kadar büyük sorununlar varken buna mı taktın. Evet buna taktım. Çünkü bu kadar büyük sorunlar, bu kadar büyük olaylar hep küçük şeyler diye sesiz kaldığımız için büyüdü ve kocaman oldu.

Dahada bişey yazmak istemiyorum.

Birde size zahmet o mustakbel su kovasını ordan kaldırın…

20170606_113226.jpg20170605_163342.jpg20170605_163726.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT