26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara2 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Özlem KAYA


SUÇLU KİM…

14 Mart 2010 Pazar 22:25

 İnsanları üzüp kırmayabilirdim. Tabiî ki hayat bana masum kalmayı öğretebilseydi eğer?

Masumiyet hükme dar ağacına benzer.
Evet insanoğlu bu doğaya bahşedilmiş en temiz en güzel varlıktır aslında. Tabiî ki bize verilen bu güzel özelliklerimizin değerini bildiğimiz müddetçe…
Dünyada ne kötü otlar, ne kötü hayvanlar nede kötü insanlar vardır aslında, sadece kötü idare her şeyi kötü eder. Sistem yanlış işlediği müddetçe suçlarda artar, sistem kötü işlediği müddetçe, sefalet ve cehalet oranı da  daha fazla vuku bulur…
Bir çocuk ana rahmine düştüğü andan itibaren, Allahın yarattığı mucize sayılabilecek olan çok özel bir göbek bağıyla gıdasını alır, ve yeni hayatını dokuz ay boyunca orda devam ettirir özel bir korunma sistemiyle. Daha fazla uzatmadan bu oluşumun sonucuna gelelim, evet bebeğin dünyaya gelme vakti dolmuştur, sistemle oksijenle temas ettiği gün tanışmış olur.

Bu masum ve tertemiz bebeği aynı zamanda onun için yazılıp çizilmesi gereken tertemiz bir defteride beraberinde getirmiştir annesi, babası, çevresi…
Bu arada hemen konuya tekrar girmek istiyorum, bizler bu temiz sayfaları nasıl çizer ve karalarsak ne yazarsak öyle devam eder gider bu masum bebeklerin hayatı. Gidişatlarını  kaderin dışında birazdan da fazla bizler  çizer düzenleriz.
Bakıyorum da dünyanın her yerinde güçlü silahı ve parası olandır,
Bakıyorum da dünyanın her yerin de masum olması gereken daha reşit bile olmamış yaşları 9 ila 14 yaş arası minnacık daha bebek, çocuk sayılabilecek yaştaki yavrularımızın suç işleme ve suça maruz edilme olayları almış başını gidiyor. Bu nasıl bir düzen, bu nasıl bir hırçınlık, bu nasıl bir kıyamettir sorarım kendime ve size…
Ben bu gün daldan dala atlamak zorundayım. Çünkü; ne satırlar nede kelimeler sığar bu sayfalara anlatılacak o kadar çok sorun var ki?

Neyse diyorum.
Bir suç işlendi; çocuğun yaşı yoktu, defalarca tecavüze uğradı ve suçlu elini kolunu sallaya sallaya geziyor.
Bir suç işlendi; çocuğun yaşı yoktu. Erkek çocuğuydu, abisinin ve babasının tecavüzüne uğradı.

Bir suç işlendi; çocuğun yaşı yoktu. Aile içi enses ilişkiye zorlandı, adı töre cinayeti oldu ve masum bir kızın daha infazı yapıldı acımadan.
Bir suç işlendi; adamın yaşı yoktu. Yaşlıydı sadece emekli maaşını yeni almıştı boğazı kesilerek öldürüldü hunharca.
Bir suç işlendi; katledilen bir aileydi. Adı kan davasıydı, büyük küçük demeden kurşuna dizildiler.
Bir suç işlendi; yok edilen ünlü bir iş adamıydı. Suçu çok parasının olmasıydı, infazı yapılmalıydı karar çoktan alınmıştı.
Bir suç işlendi; bir anne  evlilik dışı doğurduğu bebeğini acımadan boğdu ve çöplüğe attı.
Bir suç işlendi; adı şeytana tapanlar tarikatıydı. Masum bir bakirenin kanı akıtılmalıydı.
Bir suç işlendi; çocuklar kaçırıldı fuhuşa zorlandı, adı beyaz kadın ticareti oldu.
Bir suç işlendi; insanlar organları  yüzünden  diri diri gömüldüler, organ mafyasına kurban gittiler.
Bir suç işlendi; aileler çocuklarını hırsızlığa, fuhuşa zorladılar bir ekmek daha fazla yemek için.
Bir suç işlendi; yasalar  bunların çoğuna göz yumdu, katiller yakalanmadı, cezalar caydırıcı olmadı.
Bir suç işlendi; suçun adı Dünya Devletleriydi. Sistemi bozdular, rant yarattılar, zenginleştirip, fakirleştirdiler, kimini lider kiminide köleleştirdiler. Silahla, uyuşturucuyla, fuhuşla, ilaç sektörüyle, tehlikeli teknoloji harikası olan televizyon ve internet aracılığıyla, kişilikleri bozdular, insanı istismar ettiler, atmosferi bozdular, idare edilebilecek her şeyin idaresini ellerine alıp tüm masumiyeti yok ettiler. İnsanlara bankaların yolunu gösterdiler, faizi, az paraya çok para ödemeyi, her yeni gelecek bir bebeği ipotek etmemiz gerektiğini gösterdiler. Şiddeti, yok etmeyi biz insanlardan programlanmış birer suç makinesi icat ettiler aslında. Gören gözlerimiz kör edildi, kulaklar sağır ve dilimiz lal oldu.
Düşünce sistemimizi bozdular, masum duygularımızı aldılar, aslında bizi uyutup hayatımızı çaldılar…
Ne kendi içimizde birbirimize olan sevgimiz, saygımız nede güvenimiz kaldı. Şiddeti aile içine kadar soktular, cinayeti çocuk yaşlara indirdiler, masumiyete bebekken kız erkek demeden tecavüz ettiler. Merhamet duygularımız köreltildi, kanlar su oldu, kardeşler düşman.
Evet daha fazla uzatmayacağım. İnaçlı olan insan bu yaşamda en temiz kalan insandır, bizler Allaha olan inancımızı yitirdiğimiz müddetçe sisteme ve bizi yönetenlere daima yenik düşeceğiz. Hiçbir inanç esası asla hiçbir canlıyı suça itmez.
Son olarak şunu diyebilirim; aileniz kötüyse terk edin, arkadaşınız kötüyse görüşmeyin, komşunuz kötüyse evinizi değiştirin, işiniz kötüyse işinizi değiştirin, memleket size tersse memleket değiştirin. Ama asla düzeni bozacak şekilde davranmayın, kendinizden ve yaşadığınız insanlardan birer suçlu yaratmayın. Hiçbirimiz suçlu doğmadık suçlu ölelim.
Birbirimize daha fazla sabır, daha fazla yardım, daha fazla inanç aşılayalım.
Önce kendi evlerimizde sistemi düzene sokalım., önce kendi evlerimizde yaradana inanarak yavrularımıza birbirimize ilahi gücün kutsallığını öğretelim ve inancımızın bizi doğru yola götüreceğine kanaat getirelim. Kimseye gücümüz yetmese bile kendimize gücümüz yeter diyip kendi oto kontrolümüzü asla elden bırakmayalım.
Önce kendinizi sevin ve sevgiyle kalın…

Bu yazı toplam 12293 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
en büyük bilgi kendini bilmektir.
kadir cantürk
sayın özlem kaya yazılarınızı mutlaka okurum ve yaşamın içerisindeki olumsuzlukları çok yi bi şekilde ifade ediyorsunuz ammma velakin bunların çözümü yazmakta çizmekte değil prtaiktedir.duruştadır.çünkü en büyük bilgi kendini bilmektir.kendini bilmeyen bilge kafasında bilgi taşıyan bir eşekten farksızdır sizi tenzih ediyorum fakat çoğu entellektüeller böyledir.yazıp çizerler ama uygulamazlar.kör sağır ve dilsizdirler bananecidirler.sevgiyle ve hoş kalın.
14 Mart 2010 Pazar 22:41
78.190.5.78
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com